suurimmaksi osaksi kuluttajahinnoista eli 80 % jää alkutuotannolle 20 % paljonko yhdestä kilosta tulee leipiä sanotaan 4 kpl,ja leipä kaksaa noin 2 euroo ,yhdestä leivästä eli 20 % jää maajusille 40 senttii jos kilosta tulee neljä leipää jää 40c x4 on 1 euro 60 senttii jonka maajussi saa kilolta viljaa ei hassummin ja kun siihen lasketaan tuet ei tulos ole lainkaan huono poraaminen kannattas lopettaa näytätte todella törsä pelleiltä ,.,.,
leivän hinta
muodostuu ,,..,
7628
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
nyt kyllä aivan sanattomaksi..
muodostuu KULUTTAJAHINNASTA!!!!!!!!!
laskematta tuon viljakilon tuotantokustannus, joka vie osan tuosta viljelijän saamasta osuudesta.
leipäkiloon saa tuhottua 10 kg vehnää koska viljelijähän saa vehnä kilosta 16 senttiä?
pitkojen hintaa. Vehnäjauhoja 2 kg maksaa alta 2 euroa ja siitä tulee 4 pitkoa. Ostaessasi kaupasta 1 pitko maksaa 3-4.50 euroa. Säästät valtavasti, kun leivot itse.
kaksikiloa vehnäjauhoja hintaan 1,09€ joten aika reipaast alle kahden euron se hinta menee.
se viljan hinta, kun sulla on ollut niin monenlaisia laskelmia.
Kerran aiemmin sanoit että viljakilosta tuottaja saa 70senttiä, toisen kerran sanoit että et maksaisi viljakilosta 3:a senttiä enempää, nyt keksit että viljakilo maksaakin 1.60€.
Tosiasiassa ruiskilosta kauppa maksaa tällä hetkellä 16senttiä, -rahti.
Myisin sinulle edullisesti viljaa vaikka nyt 0,5€/kg. Jos saat siitä eteenpäin myydessäsi 1,60€, niin siitähän saat sievoiset tulot.