Eilisiltainen MTV3 ohjelma kuoleman navetat,osoitti missä tilassa osa Suomen ruuantuotantoa on ellei tukia välittömästi lisätä.
Esimerkkitilan tuet ovat nyt vain 150,000 euroa/v,ne on vähintään tuplattava mieli tilanpidosta saadaan inhimillistä.
Kun Suomi on tunnettu maailman puhtaimman ruuan tuottajana,sopii vain kysyä missä kunnossa "muunmaalaisten" viljelijöiden tuotantolaitokset ovat.
MTK.n pitääkin välittömästi käynnistää dokumenttiohjelman teko ulkolaisesta ruuantuotannosta ja sen karmeista virheistä luontoa ja eläimiä kohtaan.
Vain totuus esittämällä tuonti saadaan loppumaan.
Esimerkkitilan tuet ovat nyt vain 150,000 euroa/v,ne on vähintään tuplattava mieli tilanpidosta saadaan inhimillistä.
Kun Suomi on tunnettu maailman puhtaimman ruuan tuottajana,sopii vain kysyä missä kunnossa "muunmaalaisten" viljelijöiden tuotantolaitokset ovat.
MTK.n pitääkin välittömästi käynnistää dokumenttiohjelman teko ulkolaisesta ruuantuotannosta ja sen karmeista virheistä luontoa ja eläimiä kohtaan.
Vain totuus esittämällä tuonti saadaan loppumaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
maailma ei ikinä muutu, haaskalinnut kiertää ja odottaa että joku sortuu ja päästään repimään suolet esiin. Tälläisten tapausten takana on aina joku inhimillinen tragedia, jota kyllä olhjelmassakin sivuttiin mutta kuka sen huomasi. Ihminen joka lähtee ulkomaille ja jättää eläinten hoidon järjestämättä ei asu tätä maailmaa ja jälki ei ole kaunista katseltavaa. Saatiinhan tuossa jälleen kerran mustattua viljelijät, ohjelman ainoa kyseenalainen ansio.
tarkoituskin. Näytetään taas vuoden-kahden kuluttua samaa kuvaa uudelleen,ja taas kauhistellaan.
tukia pitäs alentaa ja alkaa maksaa niitä tuotannon kautta, sillon eläimet muuttuu arvokkaamaksi ja tuonto mielekkääksi, kun raha tulee tuotannosta niin siihen panostetaan myös enemmän.
Nykyään lihanaudan tuotannossa lihasta saatava hinta ei riitä tuotantokustannuksiin lähimainkaan.
jossa tuottavuusmalli on haettu itärajan takaa.
Maksetaan siitä että on rekisteröitynyt
kotieläintilaksi. Politrukkeja ja pyrokratiaa
vaan lisää ja lihan tuottajahinta vielä alemmas
niin kyllä se siitä niin ja muutamille ökyille
uusi navetta rysselistä lähelle valtatietä
ikäänkuin maaseudun näyteikkunaksi.
on kertakaikkiaan tuomittava teko, olen itsekin viljelijä Etelä-Savosta, enkä voisi kuvitellakaan että joku voisi antaa eläinten kärsiä tuolla tavoin.
Syitä voi olla monia, mutta siitä huolimatta ei voi ymmärtää sitä että laitetaan eläimet kärsimään, jos on omia ongelmia.
Ei kuitenkaan pidä lähteä tuomitsemaan karjanpitäjiä kokonaisuudessaan, eihän koululaisistakaan sanota että ne on kaikki murhaajia parin tapauksen perusteella.
loputkin pois ja äkkiä, vastuu työstä kuuluu törsälle ei kellekään muulle ,ja kaikki navatot tarkastukseen ja heti ,,,,,,ennen kuulumaton seko taas poraa lisää tukee kun tukien liika maksujen takia häviää loppukin työnteko tuet pois ja töihin,.,.,
valos, oikein töttöröö idioottina, lukutaitoa ei ole olenkaan sitähän tässä on jo pidemmän aikaa epäilty. Jättikö sossun nettitukihenkilö sun yksin koneen ääreen kun tommosta paskaa menit jauhaan et sitten ymmärtäny koko kirjotuksesta yhtään mitään.