Miksi mySQL on hidas lokaalisti?

jarkko-the-chocoholic

Tietokanta toimii netissä (kohtuullisen) nopeasti osoitteessa http://www.suklaayhdistys.com/

Asensin läppäriin (P4/1,8GHz/40gb/1gb) Ubuntu linux-serverin ja siihen tarvittavat apachen, php:n ja mysql:n. Asennus ja kannan importtaus meni helposti kuin hiekkakakun teko, mutta tietokanta toimii aivan tautisen hitaasti. Kun aukasen esimerkiksi sivuston etusivun joko lokaalisti tai lähiverkosta niin sivun latautuminen kestää _minuutteja_.

Mikä tuohon voisi vaikuttaa noin radikaalisti? Läppärin kovalevyn hitaus? Pitäisikö kantaa jotenkin "optimoida" tms ja jos kyllä, niin miten? PhpMyAdmin on myös asennettu ja sillä kanta onkin importattu.

3

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nopea olla

      Indeksit? Joku asetus pielessä? Kyllä tuollaisella koneella pitäisi nopeasti sivujen ilmaantua. PhpMyAdmin ei nopeuta millään tavalla, se on vain tietokannan hallintaa varten.

      Oletko katsonut mysql:n logit ja statuksen? /var/log-hakemistossa mitään mielenkiintoista virheilmoitusta?

      • jarkko-the-chocoholic

        > Indeksit? Joku asetus pielessä?

        Mahdollisesti. Olen varsin uusi linux-kokeilija ja ihan uusi noissa mysql-jutuissa, joten en osaa sanoa, kun ei tiedä mistä lähtis kokeilemaan/kattomaan... Voisitko tarkentaa mitä tarkoitat indexeillä? Eikö kannan pitäisi olla identtinen kun se on exportattu ja importattu?

        > /var/log-hakemistossa mitään mielenkiintoista virheilmoitusta?

        Pitääpäs tutkia nyt kun on pienikään haju siitä, mitä voisi tutkia :-)


      • riippuu
        jarkko-the-chocoholic kirjoitti:

        > Indeksit? Joku asetus pielessä?

        Mahdollisesti. Olen varsin uusi linux-kokeilija ja ihan uusi noissa mysql-jutuissa, joten en osaa sanoa, kun ei tiedä mistä lähtis kokeilemaan/kattomaan... Voisitko tarkentaa mitä tarkoitat indexeillä? Eikö kannan pitäisi olla identtinen kun se on exportattu ja importattu?

        > /var/log-hakemistossa mitään mielenkiintoista virheilmoitusta?

        Pitääpäs tutkia nyt kun on pienikään haju siitä, mitä voisi tutkia :-)

        >...pitäisi olla identtinen kun se on exportattu ja importattu?

        Kannan siirtämisessä pitää huomioida mitä kaikkea siirretään. Vaihtoehtoina exporttauksessa ovat joko "Data only", "data and structure" tai "structure only".

        Yksinkertaisin "Data only" siirtää pelkät taulujen kenttien sisällön ja kaikki muu eli indeksointi, triggerit, jne jää siirtymättä. Sillä voi olla tietyissä tapauksissa dramaattinen vaikutus suorituskykyyn.

        Indeksointi on tehty nimenomaan käytön nopeuttamiseksi silloin kun käyttö koostuu pääasiassa kyselyistä.

        http://www.ratol.fi/opensource/mysql/avaimet.htm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      134
      5792
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2589
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2507
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      10
      2090
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1423
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1128
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1052
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      922
    9. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      835
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      835
    Aihe