Haluisin tietää mielipiteitä etäopiskelupalvelu Moodlesta, ihmisiltä jotka sitä ovat käyttäneet. Mikä on hyvää, mikä huonoa? Mitä haluisitte että olisi lisänä ja mikä on turhaa? Kiitos jo etukäteen mielipiteistä.
Mielipiteitä Moodlesta
6
3745
Vastaukset
- Moodlesta
Ensimmäinen huomio: Moodle on vain opiskeluväline. Tärkeintä on minkälainen opettaja siellä Moodlen toisessa päässä ohjaa kurssia ja miten hän on kurssin rakentanut. Hyvin suunnitellulla kurssilla opiskellaan usein ryhmässä ja tehdään tehtäviä kimpassa. Moodlen wiki ja muistio ovat hyviä keskustelun lisäksi.
Moodlessa on hyvä blogi-toiminto, ryhmän chatti ja Youtube-yhteys.
Tykkään Moodlesta paljon enemmän kuin siitä mikä meillä ennen oli. En siis edes muista mikä se nyt oli. - Helppo..,.
Jos opettajat laittaa selkeästi tehtävät sinne, sieltä on helppo ne löytää ja palautuskin on yksinkertainen.
Kyllä sen käyttö helppoa on ja se on hyvä, että opiskeluun liittyvät asiat on varmasti samassa paikassa. Jos epäselvää sieltä voi katsoa ja opettajiinkin saa viestillä yhteyden. Palautetuista tehtävistä arviointi, tuntuu olevan aika sekava. Tai sitten minun selain ei näytä kaikkea oikein.- kàytetààn??
olen tyhmà.tiedàn. mutta minulla on alkamassa moodlen verkkokurssi maaliskuussa,mutta en tiedà koska pitàisi mennà ja mihin?pitààkò ensin mennà kouluun? vai vaan nettiin? mutta mihin ja koska?
- tosi helppoa
kàytetààn?? kirjoitti:
olen tyhmà.tiedàn. mutta minulla on alkamassa moodlen verkkokurssi maaliskuussa,mutta en tiedà koska pitàisi mennà ja mihin?pitààkò ensin mennà kouluun? vai vaan nettiin? mutta mihin ja koska?
Meillä ainakin opettaja lähettää aina ohjeet sähköpostiin sitten kun on ensin ilmoittautunut kurssille. Jos ei näy ohjeita, niin kysy kurssin opettajalta.
kàytetààn?? kirjoitti:
olen tyhmà.tiedàn. mutta minulla on alkamassa moodlen verkkokurssi maaliskuussa,mutta en tiedà koska pitàisi mennà ja mihin?pitààkò ensin mennà kouluun? vai vaan nettiin? mutta mihin ja koska?
Meillä on kalenteri moodlen etusivulla ja siellä on ohjeet. Eli on aina käytävä kattomassa kalenteria että tietää minne pitää mennä :)
Kannattaa kysellä opettajilta että minkälainen käytäntö on.
Ite oon tään vuoden alusta lähtien opiskellut moodlen kautta ja tykkään!
Ite kun tykkään paljon opiskella illalla/yöllä niin moodle antaa siihen mahdollisuuden. Ja voi tehdä tehtäviä omaan tahtiin.
Myös paljon tulee muiden opiskelijoiden kanssa juteltua moodlen kautta ja opettajatkin on paljon moodlessa. Moodlen kautta myös on helppo kysellä asioita, kun tunneilla ei kehtaa jos ei ymmärrä jotain asiaa.
Meillä myös aina on videokeskusteluja koko porukan kanssa ja myös opettaja pitää tunteja videokeskustelujen avulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1024772Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493232Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852969- 811727
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411500450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1071322- 161039
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj106981Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah29973Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40971