Ostin kannettavan tietokoneen (ennen pöytäkone käytössä) ja nyt sormi suussa. Mitä vimpaimia tarvitsen jotta saisin nyt käytettyä koneessa olevaa wlania. Pöytäkoneessa oli käytössä normaali modeemi ja haluaisin nyt käyttää läppäriä ilman turhia johtoja. Ja kyllä olen täysin avuton näissä asioissa!!!
läppäri ja netti
3
365
Vastaukset
modeemin, joka tukee wlania, tai sitten siihen tavalliseen modeemiin langattoman tukiaseman. Esim. Buffalo tekee hyviä tukiasemia, eikä maksa paljon.
- jaska..
modeemi jossa on myös wlan-tukiasema. Esim. A-link-modeemeja on nyt myynnissä hyvin halvalla. (Jos ostat A-linkRR24AP(i )-modeemin, voi antaa tuotetukea koska mulla on se kotona :)
Sitten tarkista laitehallinnan kautta, että läppärin langattomalla verkkosovittimella on ajurit asennettu (voi ne päivittää myös, jos löydät netistä uudemmat).
Seuraavaksi mene wlan-modeemin hallintaan ja laita sieltä ainakin wap-tasoinen suojaus päälle. Sitten pitäis läppärin löytää langattomia verkkoja, ainakin uudelleenkäynnistyksen jälkeen. Jos asut kerrostalossa, varmaan löytää naapureidenkin langattomia verkkoja. Sinä tunnistat oman verkkosi listalta sen nimen mukaan, jonka verkolle annoit modeemin hallinnassa ja sit klikkaat "Yhdistä" ja annat verkkoavaimen eli salasanan jonka loit myös modeemin hallinnassa.
Joku toinen jatkakoon koska mulla loppuu ruokatunti...- 1stMacFinn
Tunnen noista salauksisa WEP, WPA ja WPA2 mutta mikä on WAP? Onko se jokin uusi?
Osta toki halvin mitä löytyy, nehän on aina parhaita? Eli kato vähän minkä modemin tai tukiaseman ostat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2331541- 961306
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle201287Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan61187Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9968Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86940Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66905- 32880
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43861Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii62835