paljon maksaa

paljon rajan toisella puolella maksaa kartonki?paljon saa tuoda vai paljon ootte yleensä tuonu jos tuotte?ja onko kukaan törmänny näihin venäläisiin jotka myyvät suomen puolella aivan rajan tuntumassa tupakkaa?
71505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

230 1 1 kyllä

Äänestä

18 autoa kerralla tulojonosta tulliin, nopeasti läpi ja uudet sisään. Oltiin ihmeissään.
Tupakkakart (tiedoksi edelliselle kysyjälle) 250/elmeri(LM).

Äänestä

Vihjeitä, haiskahtaa palaneen käry:) Paljon maksaa, missä, mitä...

Äänestä

punaista LM:ää n. 5,5 euroa. Saa halvemmallakin jos kehtaa ajella paikallisten kauppoihin.Yhden saa virallisesti tuoda.Bensa oli viimeiksi BTK:lla 56 senttiä litra.Riippuu vähän siitä milloin on vaihtanut viimeiksi ruplia, eli kurssista.

Äänestä

tupakkia, ei maksa paljon mitään, mutta kyllä sitä käryyttää ihan hyvin.
On mietoa, vahvempaa ja stydyä, sekä mentholia.
Hinta on suunnilleen puolet LM:n hinnasta. Ei maistu mahorkalle.
Savukkeita saa tuoda 200 savuketta/17 vuotta täyttänyt henkilö.

Mutta tosiasiassa ei kannata poltella tupakkia, se on huono ja hengenvaarallinen tapa. Tupakoinnista tulee erittäin monelle pitkään polttaneelle keuhkoahtauma. Se on parantumaton sairaus, jossa keuhkojen hapenottokyky on pysyvästi ja merkittävästi alentunut. Keuhkosyöpä voi tulla myös kohtalaisen usealle tupakoitsijalle.

Älä siis osta tupakkia, vaan osta vaikka leipää. Se tappaa hitaammin, ehdit paremmin kuolla johonkin muuhun, kuten vaikkapa vanhuuteen.

Viinaa ei kannata tuoda omaan käyttöön, anna puteli lahjaksi naapurille. Ylettömästä viinan latkimisesta saattaa tulla maksakirroosi, haimatulehdus, mahahaava, juoppohulluus tai hirmunen krapula. Anna kaikki nämä naapurille synttärilahjaksi.

Äänestä
  • muuten ihan oivat ohjeet,
    mutta tupakkia saa tuoda vain 18 vuotta täyttänyt henkilö.

    Äänestä

  • FSB_st.petersburg kirjoitti:

    muuten ihan oivat ohjeet,
    mutta tupakkia saa tuoda vain 18 vuotta täyttänyt henkilö.

    18 vuotta on oikea ikäraja tupakille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tupakka kartonki kirjoitti:

paljon rajan toisella puolella maksaa kartonki?paljon saa tuoda vai paljon ootte yleensä tuonu jos tuotte?ja onko kukaan törmänny näihin venäläisiin jotka myyvät suomen puolella aivan rajan tuntumassa tupakkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu