Karkaaminen

Sepsuli

Mulla on 3 vuotias pk naaras mäykky. Tyttöä ei voi melkein ollenkaan pitä vapaana, kun heti jos keskittyy johonkin muuhun(esim. pihatöitä)ja ei huomaa koiraa, edes minuutin ajan(ellei vähemmänkin)se on jo kadonnut. Ja sitten kun alan sitä kutsua se vaan ei tule. Jos ei ole huomannut minne suuntaan se on livistänyt, sitä on melkeinpä turha alkaa etsimään kun ympärillä on silmän kantamattomiin peltoa ja metsää. Yleensä huutelen sitä noin puoli tuntia ja kiertelen lähimaastoja ja jos ei ole tullut, niin "luovutan". Ylensä tulee takaisin 2 tunnin sisällä(ei välttämättä viivy edes niin kauan). Mitä tälle voisi tehdä? Koira ei ota kuuleviin korviinsakaan kutsujani ja tulee silloin kun itse huvittaa!

2

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pihalle

      Aito mäyräkoira :)
      Kantsii aidata piha-alue , ei siinä kyllä muuta keinoa ole.

    • mäykkä

      Ensin se aita kuten toinen kirjoitti mutta sitten se miten teet itsesi mielenkiintoiseksi koiralle.

      Kerro vähän lisää minkä ikäinen perhe kolmevuotiaalla on ja mitä puuhaatte. Kirjoituksen nojalla pitko vähät välittää. Aita on mast mutta muutoin sillä voi olla vahva riistavietti tai sitten se tietty tatsi vielä puuttuu, se miten ymmärtää pitkon sielua ihmisenä.

      Tiesitkö muuten että pitkoakin voi opettaa tavoille ihan sillä lailla vaikka leikin ohessa?


      Vähän hakusessa moni juttu. Ainakin aloituksesta päätellen. Vaikea muuta neuvoa paitsi jos toisella on juoksu.

      Jotenkin turha aloitella mitään muuta neuvoa jos sellaista perusjuttua omistajan koiran kesken ei ole ja kun mäyris siinä kuin muutkin koirat tulisi opettaa peruskäskyihin.

      En halua olla epäkohtelias mutta aloituksesta tulee mieleen ihminen joka ei ymmärrä koiraa sori vaan tai sitten aloitus oli aloitettu muuten vain huvikseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      47
      1478
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe