Mistähän voisi hankkia hihnan vanhaan poljettavaan Singer-ompelukoneeseen? Muuten olisi toimiva peli, mutta vanha kuminen(?) hihna oli perstunut piloille. Tarkoitus olisi antaa vanhukselle oikeaa työtä ja ommella venepressua ja nahkaa. Muistakseni jokin jokamiehen tavaratalo niitä vielä kymmenkunta vuotta sitten myi, vaan ei ainakaan Puuilosta löytynyt, kun kysyttiin.
Mistä vanhaan singeriin hihna?
10
6942
Vastaukset
- ostin
mutta tästä on varmaan 10 vuotta aikaa.Hihna oli nahkaa ja siihen piti tehdä itse reikä kiristystä varten.Ei onnistunut ja ompelukone joutui harmittavasti eläkkeelle.Sain myöhemmin mummin peruja toimivan polkusingerin.Toimii hyvin,mutta sitten kun hihna saa sopimuksen irti,loppuu ompelut siihen.
Hihnaa ei saanut Singerin myymälästä vaan se piti erikseen hakea jostain,mutta en enää muista mistä. - vinkkiä
Tällaisen löysin pääkaupunkiseutulaisten iloksi: "Kuulemma Tikkurilassa Jorma Päivinen Oy, puh. (09) 873 2860, myy/etsii/jopa tekee tilauksesta ompelukoneeseen hihnoja. " (Lähde: http://kotihiiri.com/polku/viewtopic.php?=&p=32649)
Päivisen liike oli Tikkurilan torin laidalla (Viertolassa taitaa olla tarkkaan ottaen) ainakin vielä pari kuukautta sitten.
Jos paikkakunnalla on ns. vanhanajan ompelukonehuolto/-liike, sieltä kannattaa varmasti kysyä, vaikkei olisi Singer-myyjäkään, samanlaista hihnaa nuo kaikki käyttävät, Husqvarnat siinä kuin Singeritkin.
Hämeenlinnassa on suutari, jolla on ollut varastossa ompelukoneen hihnaksi soveltuvaa nahkahihnaa. Kuvittelisin tätä oikeaksi yhteystiedoksi:
Suutari-Seppo Tmi
Palokunnankatu 12
13100 Hämeenlinna
040 505 9896
(Seposta ja liikkeestä lisää: http://tollo.ath.cx/~esittely/yritys.php?id=7)
Singerin liikettä ja suutareita tarjoaa tämäkin juttu:
http://www.martat.fi/keskustelu/keskustelunurkka/?x33061=42349275 - N42
Nappikauppa Tuutikki Rovaniemellä myy niitä kans. puhelinnumeron saa luettelosta. Varmasti postittavatkin niitä tarpeen tullen.
- ensin
itsetehtyä hätäapuratkaisua l. sukkahousuista tehtyä hihnaa. Toimii hätätapauksessa myös tuulettimenhihnana miksei sitten singerissä. Eikä maksa paljoo.
- höpö..
On syytä lopettaa tuo sukkahousuvinkki, se ei toimi sen paremmin tuulettimenhihnana, kuin ompelukoneen hihnanakaan. Kukaan tuossa ei ole onnistunut ja silti sitä joku typerys aina esittää.
- toimisko
höpö.. kirjoitti:
On syytä lopettaa tuo sukkahousuvinkki, se ei toimi sen paremmin tuulettimenhihnana, kuin ompelukoneen hihnanakaan. Kukaan tuossa ei ole onnistunut ja silti sitä joku typerys aina esittää.
se laturin hihna, mitan kera autotarvikeliikkeeseen
paikkakuntasi suutarilta?
Nyt kyse oli ummikon ajatuksesta.- Zafrani
Kiitos vastauksistanne; ne valoivat uskoa siihen, että Singeri vielä pannaan toimimaan. Tuskin sukkiksilla, mutta jotenkin!
:-) - Anonyymi
sillä korjaantuu kun menee ompelukone liikkeeseen ja ostaa uuden hihnan ,helppo homma osaavalle ihmisille.
- Anonyymi
Sitä hihnaa myydään metritavarana ompelukoneliikkeissä ja sitä on ainakin kahta paksuutta. Katkaise sopiva pätkä, poraa noin vajaan sentin päähän päistä 1,5-2 mm reikä (porakoneella). Tee sopivasta rautalangasta kantikkan U:n muotoinen hakanen, pujota se hihnan reikiin ja käännä hakasen päät hihnaan vastakkain. Purista tongilla. Siinä sinulle uusi ja sopiva hihna!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201777
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991598Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481119Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441010Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29939Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s46838Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37790Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760