Sähkövirran muuntaja ja adapteri

Matkakuume jo korkealla

Olisiko kenelläkään tietoa, että tarvitaanko Panaman matkalle mukaan sähkövirran /jännitteen muuntaja? Siis pitääkö suomesta jo ottaa mukaan(ilmeisesti Panamassa jännite 110 v)? Pitäisi kännykkää ja kameraa saada ladatuksi...
Entäs adapterin laita?

Kiitos vastauksista!
Innolla matkaa odotellaan!

3

2936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joulukuussa

      Aika monet kännykkälaturit käyvät molemmilla jännitteillä eli se kannattaa tarkistaa. Laitteessa se kyllä ilmoitetaan. Adapteri tarvitaan, se on se amerikkalainen.

    • PanaMan

      Moi,

      adapteri tarvitaan, että laitteen saa kytkettyä seinään, eli adapteri muuttaa "töpselin" seinässä olevaan pistorasiaan sopivaksi. Panamassa pistorasiat ovat mallia USA.

      Seinästä tuleva verkkovirta siellä on 110-120 volttista vaihtovirtaa ja tulee 60 herzin taajuudella. Euroopassa verkkovirta on 220-240 volttia ja taajuss 50 herziä.

      Jos sähkölaitteessasi on oma muuntaja (esim. puhelimen "laturi") mitään muuta kuin adapteria ei tämän lisäksi tarvita. Tällainen hakkuri, joka pilkkoo vaihtovirtaa tasavirraksi, antaa ulos 5-24 volttia tasavirtaa ja se osaa tuon virran tehdä sekä 110, että 240 voltista vaihtovirtaa. Jos muuntajassa lukee 100-240V ei toiminnassa ole mitään eroa, jos taas 240V hakkuri saa kyllä laitteen ladattua, ainoastaan aikaa kuluu enemmän (ja voi olla, että esim. puhelimen täytyy olla suljettuna latauksen ajan).

      Jos taas laitteessa on vaihtovirtamoottori, tai -vastus (esim. hiustenkuivaaja, kiharrin, pölynimuri, kahvinkeitin, silitysrauta, tms.) voi jännitteen lasku tuottaa ongelmia. 110 volttia kyllä riittää laitteen toimintaan, mutta tehoa on 1/4 verrattuna 220 volttiin. Eli tässä tapauksessa esim. pölynimuri imee tehottomammin ja silitysraudan vastukset eivät välttämättä kuumene rittävästi.

      Mitään riskiä ei kuitenkaan ole koska Panamassa jännite on nimenomaan pienempi, laite ei siis siihen hajoa.

      • ostettu jo

        Me ostettiin just eilen adapteri Anttilasta, hinta oli 6,90€..Panamaa lähetään kiertelemään itsenäisesti huhtikuun alkupuolella :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      172
      1974
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      77
      1422
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1384
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      10
      1117
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1036
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      963
    7. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      94
      814
    8. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      38
      805
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      795
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      755
    Aihe