mitä teemme väärin??!?!?!

olen todella huolestunut. Koirani 8 vko ei osaa olla yksin.. olemme opettaneet noin viikon ajan pieniä hetkiä kerrallaan. edellispäivänä oli ensimmäistä kertaa yksin noin 45 min ja ulvoi tästä ajasta vain 4 min. mutta tänään kun olimme pois 40 min huusi koira täyttä huutoa puolituntia! olemme jättäneet aktivointileluja, siankorvia, luita leluja.. emme ole menneet sisälle ennen kuin on hiljaa, radio on ollut päällä.. onko tämä nyt sitä eroahdistusta`??
huomenna pitää jo mennä töihin ja kouluun ja pelkään että pentu huutaa täällä koko 8 tuntia.
asumme kerrostalossa, ja tämä ei voi jatkua.
111136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

...aina lyhyiltä tuntuu nuo sinun yksin kokeilut jos huomenna jo meinaat kylmästi jättää 8h yksin.koirasi on aika nuorikin.
tulee vaan mieleen että etkö saisi jotakuta aluksi koiran kaveriksi päiviksi kun et ole kotona vaikka muutamaksi tunniksi ettei tulisi niin pitkää yksinolo aikaa???
radio on ihan hyvä olla hiljaisella se helpottaa eroahdistusta.
itse olin kk kotona koiran kanssa kun otin sen ja opetin tuona aikana vähitellen yksin olon aina jatkaen aikaa pitemmäksi ja pitemmäksi.

Äänestä
  • kuvitella, että se jo osaisi olla yksin. Se kstää, jotkut harvat pystyvät olemaan yksin hiljaa tuossa iässä. Koirahan juuri saapunut uuteen kotiinsa jne. Tsemppiä, malttia, hermoja ja paljon rakkautta :)

    Äänestä

rotu??? entä feronomipanta aluksi..rauhoittaa.. oli meilläkin..pissasi ikkunatkin..

Äänestä
  • on jo dap haihdutin seinässä. bokseri

    Äänestä

eihän ton ikästä yksin jätetä.koira hankitaan muttei ajatella mitä se vaatii.. tosi idioottimaista

Äänestä

Otsikkosi kysyy mitä teette väärin. Vastaus on yksinkertainen: Kiirehditte liikaa.

Koiran yksinolo harjoittelu aloitetaan sisällä sekunnuista. Eli koira jää yyksin erihuoneeseen, ensin sekunniksi, sitten kahdeksi jne. Sitten monien viikkojen päästä, kun koira osaa olla yksin, hereillä, jo useiden minuuttien ajan, aloitatte saman ulkooven kanssa, eli koira jää sisäpuolelle ja te ulkopuolelle sekunniksi kerrallaan... (sekuntti voi olla jollekulle liian pitkä aika, jollekulle koiralle tas liian lyhyt, itse tiedät oman koirasi).

Selvä merkki siitä, että ajan kanssa on ahnehdittu on se että koira ahdistuu yksin olosta. Harjoittelu ei milloinkaan saa johtaa koiran ahdistumiseen.

Eli jos et halua koiraasi ahdistavan, niin hoitopaikka lie ainut mahdollisuus, ellet voi ottaa koiraa mukaasi töihin. Mutta onhan sekin tapa pitää koiraa, että koiran hyvinvoinnista ei huolehdita ja annat vain olla ahdistunut, se saattaa ajan myötä tottua, tai sitten ei.

Äänestä
  • koiramaailmaan pikkuisen tarkemmin, ennen kuin sen koiran hakee kotiin. Se on teillä seuraavat 10-15 v. Kaikki oppi aina rauhassa, maltilla ja todella pienissä erissä. Eikö kasvattaja kertonut, jos et itse oivalla, että se pieni lähes vastasyntynyt pentu, on juuri erotettu emonsa ja sisarustensa lämmöstä, älä kuvittelekkaan että tuolla tavalla koira oppii. Suututtaa, kun ihmiset eivät yhtään etukäteen ota asioista selvää. Se koira on elävä olento!

    Äänestä

...voi vielä odottaa, että olisi yksin kotona hiljaa. Minun pentuni on nyt 4½ kk ja oppi yksin olon 1½ kuukauden harjoittelun jälkeen. Aloitin ensin 5 minuutilla ja siitä pidensin aikaa. Pentu oppi pikkuhiljaa sen, että kyllä se emäntä takaisin tulee.

Äänestä
  • Kauanko se pentu teillä on ollut?

    Viikon vaiko 2 tuntia.

    Soita kavattajalle ettette ymmärrä pennun käytöstä.

    Näitä pentukyselyitä on liikaa. Joko ne ovat provoja tai täyttä totta mikä sinänsä on kauhuskenaario.

    Mitä ajattelitte kun pentu tuli kotiin. Että se toimisi ihan oikeasti paristoilla tuirekiaimion tapaan vai?

    Äänestä

Kyllä se nyt pahasti siltä vaikuttaa, että teidän koira on ottamassa vallan. Kannattaa vuokrata heti useampi sitruunapanta, ja laittaa niitä koiran kaulan lisäksi eri puolille asuntoa. Heti kun se haukkuu tulee pirunmoinen kaasupäästö naamalle. Loppuu omistajan perään itkeminen ja hylätyksi tulemsien pelko kertarysäyksellä. Ei siitä ole mitään haittaa sille, ei ota yhtään kipeätä.

Alkaisin myös kiireesti tekemään JOHTAJUUSharjoitteita - syötte koirankupista aina ennen koiraa ja menette ovesta tavalla tai toisella ensin. Luonnollisesti teidän on koko perhe vuoron perään ajettava koira pediltään pois ja mentävä itse siihen nukkumaan. Samoin jos koira nukkuu/makaa lattialla, on teidän ihan johtajuuden nimissä kuljettava juuri siitä kohdalta ja koira on ajettava pois. Jos sen häntä on selkälinjan yläpuolella, kannattaisi harkita sen teippaamista takajalkaan kiinni. Sen ei saa näyttää mitään JOHTAJUUDEN elkeitä. rautakaupasta katuharja ja kiinnittäkää koira sen päähän lenkille mennessänne. Sen avulla se kulkee aina teidän takananne.

Herran tähden, teillä on aikapommi kotona. Luulen, että ainoa vaihtoehto on viedä koira lopetettavaksi ennen kuin sattuu pahempaa.

Äänestä
  • kaikki Ymmärtävät että DogChief on täysin vajaa älyinen kun edes viitsii laittaa tuollaista tekstiä tänne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


%%% kirjoitti:

olen todella huolestunut. Koirani 8 vko ei osaa olla yksin.. olemme opettaneet noin viikon ajan pieniä hetkiä kerrallaan. edellispäivänä oli ensimmäistä kertaa yksin noin 45 min ja ulvoi tästä ajasta vain 4 min. mutta tänään kun olimme pois 40 min huusi koira täyttä huutoa puolituntia! olemme jättäneet aktivointileluja, siankorvia, luita leluja.. emme ole menneet sisälle ennen kuin on hiljaa, radio on ollut päällä.. onko tämä nyt sitä eroahdistusta`??
huomenna pitää jo mennä töihin ja kouluun ja pelkään että pentu huutaa täällä koko 8 tuntia.
asumme kerrostalossa, ja tämä ei voi jatkua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu