Rajatut tyylit asiakirjamallissa

pelkistäjä

Kuinka tehdään Wordillä asiakirjapohja (tai malli), jossa olisi käytössä VAIN esim. 4 eri tyyliä joita ei voisi muokata ja kaikkien muiden käyttö olisi evätty?

Tarkennettuna: Kun firmassa halutaan saada aikaan esim. siisti toimintakertomus, ja sen koontiperiaate on sellainen, että jokainen työala liittää määrättyyn tiedostoon oman ronikkansa, niin lopputulos on melkoinen sekamelska kun jokainen taaplaa tyylillään (eri fontit, fonttikoot, otsikoinnit ja luetteloinnit).

Onko mahdollista laatia sellainen pohja, johon tekstin voisi tuoda toisesta asiakirjasta pelkästään siten, että se ei hyväksy mitään muita muotoiluja kuin niitä muutamia, mitä siinä peruspohjassa on hyväksytty käytettäväksi? Eli pohja pakottaisi tekstin määrättyyn tyyliin, joita pelkästään voisi vaihdella tilanteen mukaan mutta ei muuttaa muuksi? Tiedän, että pelkän tekstin voi tuoda 'Liitä määräten...' komennolla, mutta en tarkoita nyt sitä.

Jos tällainen pohja olisi mahdollista tehdä ja lukita, säästyisi monia, monia turhia työtunteja tekstin siistijältä.

4

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rajoita

      Kokeile tätä word 2007:ssä
      alt ctrl vaihto s saat asiakirjassa olevien tyylien luettelon (löytyy myös asetukset mukauttaminen, josta sen saa pikatyökaluriville). Muotoile ensin normaali ja otsikot ym. halutunlaisiksi. Valitse siitä tyylien hallinta ja sitten rajoittaminen ja rajoita halutut. Voisi toimia.

      Aiemmissa word-versioissa tyylit on siinä työkalurivillä. Se on se nappula, missä on kaksi isoa A-kirjainta päällekkäin.

    • avuksi

      Kaikkien kirjoittaijen wordeihin luodaan samalainen malli, jolla kirjoittavat. Lue lisää wordin ohjeesta.

    • Pelkistäjä

      Kiitos kovasti kaikille teille näistä ohjeista ja vinkeistä. Nämä auttavat suuresti, kunpa olisin tätä kysynyt jo vuosia sitten...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      76
      8965
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5634
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      130
      5073
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      22
      3920
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3398
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2751
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      70
      2722
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2721
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1757
    Aihe