netistä apua löytyy kyllä toisensuuntaiseen toimintaan, mutta kun pitäisikin saada viestit tuotua thunderbirdistä outlook 2007:ään, niin ei riitä omat taidot eikä kärsivällisyys skannata netistä apua.
onko viestien ja osoitteiston tuonti mahdollista vai pitääkö keksiä jotain luovia ratkaisuja?
kiitos jo etukäteen.
viestien ja osoitteiden tuominen thunderbirdistä outlookiin
2
1623
Vastaukset
- Tähän saakka
Osoitteiden tuominen ja vieminen on onnistunut.
Uutta postiohjelmaa asennettaessa ja käyttöön otettaessa tulee yleensä kysymys tietojen tuonnista aiemmasta käytössä olleesta ohjelmasta.
Homma ei tietenkään enää toimi samoin asennuksen jälkeen.
Thunderbirdissä on osoitekirjassa kohta Työkalut/"vie". Sillä voi osoitekirjan viedä useassa tiedostomuodossa, jonka tiedoston voi sitten Otlookilla taas "tuoda".
Thunderbirdissä ei kuitenkaan ole mitään "vie" mahdollisuutta posteille, vaan ominaisuuden pitää löytyä Outlookista, jos sellainen siellä on.
MS voi kuitenkin olla "pahallaan" niin yhteensopimaton, ettei se hyväksy toisten mail-tiedostomuotoja. Se kuuluu MS:n taktiikkaan.
Postit voi kyllä yksitellen tallettaa näpäyttämällä oikealla panikkeella otsikkoa ja valitsemalla "Save as".
Toinen mahdollisuus tallettaa postit kansiona on laittaa piilotiedostot näkyviin ja selaamalla omasta käyttäjäprofiilistaan esille mozilla kansion.
Minulla se näyttää tällaiselta: thunderbird/nuw26kpp.default/Mail/pop.gmail-1.com
Tuo viimeinen edustaa postitiliä ja sieltä löytyy kaikki tulleet ja lähetetyt. Ne ei kuitenkaan näy sellaisenaan ilman postiohjelmaa.
Outlook tuskin hyväksyy tiedostomuodon, muussa tapauksessa riittäisi vain postikansioiden vaihto.
Vaihto toimii hyvin samanojen ohjelmien kesken, esim. formatc tapauksessa.- samp_p_a
"Toinen mahdollisuus tallettaa postit kansiona on laittaa piilotiedostot näkyviin ja selaamalla omasta käyttäjäprofiilistaan esille mozilla kansion.
Minulla se näyttää tällaiselta: thunderbird/nuw26kpp.default/Mail/pop.gmail-1.com
Tuo viimeinen edustaa postitiliä ja sieltä löytyy kaikki tulleet ja lähetetyt. Ne ei kuitenkaan näy sellaisenaan ilman postiohjelmaa.
Outlook tuskin hyväksyy tiedostomuodon, muussa tapauksessa riittäisi vain postikansioiden vaihto.
Vaihto toimii hyvin samanojen ohjelmien kesken, esim. formatc tapauksessa."
...eli näinhän se on, en saa noita Mozillan kansioita auki tuolta Outlookin kautta kaivamalla... ainakaan pienen yrityksen jälkeen. mozillan kansiot ovat .mfs-muodossa, outlookin .pst. miten siis saada .mfs:stä outlook-kelvollinen?
kiitos taas jo etukäteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä5110674Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12810186- 227947
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776374Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.365128- 664858
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1324172Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1293476- 633185
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2293134