netistä apua löytyy kyllä toisensuuntaiseen toimintaan, mutta kun pitäisikin saada viestit tuotua thunderbirdistä outlook 2007:ään, niin ei riitä omat taidot eikä kärsivällisyys skannata netistä apua.
onko viestien ja osoitteiston tuonti mahdollista vai pitääkö keksiä jotain luovia ratkaisuja?
kiitos jo etukäteen.
viestien ja osoitteiden tuominen thunderbirdistä outlookiin
2
1647
Vastaukset
- Tähän saakka
Osoitteiden tuominen ja vieminen on onnistunut.
Uutta postiohjelmaa asennettaessa ja käyttöön otettaessa tulee yleensä kysymys tietojen tuonnista aiemmasta käytössä olleesta ohjelmasta.
Homma ei tietenkään enää toimi samoin asennuksen jälkeen.
Thunderbirdissä on osoitekirjassa kohta Työkalut/"vie". Sillä voi osoitekirjan viedä useassa tiedostomuodossa, jonka tiedoston voi sitten Otlookilla taas "tuoda".
Thunderbirdissä ei kuitenkaan ole mitään "vie" mahdollisuutta posteille, vaan ominaisuuden pitää löytyä Outlookista, jos sellainen siellä on.
MS voi kuitenkin olla "pahallaan" niin yhteensopimaton, ettei se hyväksy toisten mail-tiedostomuotoja. Se kuuluu MS:n taktiikkaan.
Postit voi kyllä yksitellen tallettaa näpäyttämällä oikealla panikkeella otsikkoa ja valitsemalla "Save as".
Toinen mahdollisuus tallettaa postit kansiona on laittaa piilotiedostot näkyviin ja selaamalla omasta käyttäjäprofiilistaan esille mozilla kansion.
Minulla se näyttää tällaiselta: thunderbird/nuw26kpp.default/Mail/pop.gmail-1.com
Tuo viimeinen edustaa postitiliä ja sieltä löytyy kaikki tulleet ja lähetetyt. Ne ei kuitenkaan näy sellaisenaan ilman postiohjelmaa.
Outlook tuskin hyväksyy tiedostomuodon, muussa tapauksessa riittäisi vain postikansioiden vaihto.
Vaihto toimii hyvin samanojen ohjelmien kesken, esim. formatc tapauksessa.- samp_p_a
"Toinen mahdollisuus tallettaa postit kansiona on laittaa piilotiedostot näkyviin ja selaamalla omasta käyttäjäprofiilistaan esille mozilla kansion.
Minulla se näyttää tällaiselta: thunderbird/nuw26kpp.default/Mail/pop.gmail-1.com
Tuo viimeinen edustaa postitiliä ja sieltä löytyy kaikki tulleet ja lähetetyt. Ne ei kuitenkaan näy sellaisenaan ilman postiohjelmaa.
Outlook tuskin hyväksyy tiedostomuodon, muussa tapauksessa riittäisi vain postikansioiden vaihto.
Vaihto toimii hyvin samanojen ohjelmien kesken, esim. formatc tapauksessa."
...eli näinhän se on, en saa noita Mozillan kansioita auki tuolta Outlookin kautta kaivamalla... ainakaan pienen yrityksen jälkeen. mozillan kansiot ovat .mfs-muodossa, outlookin .pst. miten siis saada .mfs:stä outlook-kelvollinen?
kiitos taas jo etukäteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen313147Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,612589Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään422377Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621328Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3011251- 411006
- 42987
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh100972- 79948
Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup94858