Kannattaako ottaa Budapest kortti 3pv matkalle,jos käy ehkä 4 museossa ja ajaa ratikalla muutaman kerran päivässä?Eikö sillä saanut jotain alennuksia jostain ravintoloista,mistä?Pääseekö kortilla museoissa myös vaihtuviin näyttelyihin ilmaiseksi?Suositelkaa hyvää ruokailupaikkaa jossa olisi perinteistä ruokaa mielellään myös Unkarilaista musiikkia.Kiitos vaivannäöstä
Budapest-kortti
kotilinna
31133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vuosia sitten sai Van Gogh-näyttelyyn alennusta BP-kortilla eli ei päässyt ilmaiseksi, vaikka muun museon saikin kiertää.
Kannattaa etukäteen laskeskella noiden pääsymaksujen ja ratikkamatkojen hinnat ja verrata niitä Bp-kortin hintaan, kannattaako. Kolmen päivän matkakortti julkisiin on todella edullinen, joten pitää tosiaan urakalla käyttää Budapest-korttia, että se tulisi edukkaammaksi... Itse se tuli hankittua ensimmäisillä vierailukerroilla ilman laskeskeluja, sitten vain käytettiin joka välissä - oli helppo ratkaisu, vaikkei välttämättä kamalasti säästetty... Se oli tietysti silloin hyvä, että samalla kortilla meni aina yksi lapsi aikuisen kanssa :)
Asiantuntevammat kommentoivat varmasti vielä tarkemmin...
Hyvää matkaa ihanaan kaupunkiin!
Budapest kortti on ainakin toistaiseksi täysin arvoton, sillä ei tee mitään.
Unkarin tilanteella?