Tipin määrä

hotelleissa?

All inclusive hotelleissa kun kaikki sisältyy hintaan, miten paljon jätetään tippiä? Jätetäänkö sitä joka kerta kun käydään buffetissa, baarissa, a la cartessa, ja mikähän on sopiva summa jos jätetään? Ja annetaanko suoraan tarjoilijalle vai pöytään?
Entä siivoojille, päivittäin tyynylle vai loman lopuksi, summa?

3

1044

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaan käteen

      Ei ole mikään pakko antaa mitään, mutta jos haluaa ilahduttaa toista,niin yksi peso on hyvä raha.
      Siivoojille jätin silloin tällöin peson tai viisi sängylle, jonkin muun tavaran kanssa,esimerkiksi saippuan tai kynän ja hyvin kelpas.

      Suoraan käteen annoin silloin, kun katsoin tarpeelliseksi, peso siellä on iso raha,sen kehtaa antaa.
      Vaikka oppaat sanoi ettei ole hyvä antaa kolikoita,kyllä nekin kelpas ja syvään kumarrettiin..rahaa sekin on ja siellä tosi tarpeeseen.

    • palvelusta

      Peso on hyvä perustippi. Heidän palkka oleman ja elättävät tipeillä itsensä lisäksi muitakin.

      Viikon hotelli siivouksesta jätettiin 5 pesoa ja lisäksi otettiin tarjoustalosta mukaan; hammasharjoja, hammastahnaa, palasaippuaa, kyniä, meikkejä, purkkaa jne. Maa on kauppasaarrossa ja se näkyy. Käyttämättömät t-paidat ym todella haluttuja. paita saattaa maksaa parin viikon palkan heille, joten sen perusteella ymmärsi hyvin mm puutarhurin liikuttuneen tilan kun annoin paidan!

    • matka 2/2

      Siivoojalle 5 pesoa viikolta etukäteen mahdolliset tavarat, jos on (kuulakärkikynät, hammasharjat, -tahnat jne)
      Baarimiehille 1 peso päivässä/baari jota käytät.
      Molemmat sijoitukset tuottavat hyvin.
      Hyvää matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1962
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1900
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      385
      1797
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1123
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      684
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      675
    Aihe