Hiekkakirppuja

tai luteita?

Tripadvisorista luin, että on paljon "sand fleas" eli lienevät jotain hiekkakirppuja? Onko kokemusta? Kiipeävätkö ne aurinkotuolillekin vai vain jos pyyhe on hiekalla? Väistävätkö ne hyttyssuihketta? tosin, ei kovin kiva jos menee aurinkoa ottamaan...

Joissain jutuissa on ollut mainintaa myös luteista, oletteko törmänneet?

7

2203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siivous

      Minä en nähnyt mitään rannalla,eikä ainakaan meidän huoneessa ollut luteita,enkä kuullut kenenkään edes mainitsevan.

      Hesassa oli luteita, eräässä hyvässä hotellissa,se olikin ainoa kerta kun niitä olen kohdannut.

    • Raaputus

      Ainakin talviaikaan siellä tuntui olevan erittäin paljon hiekkakirppuja. Nimensä mukaisesti ne ovat niin pieniä, ettei niitä edes näe. Seuraavalle reissulle tiedän ottaa lääkkeet valmiiksi mukaan. Kolme edellistä matkaani ovat ollut muina ajankohtina eivätkä ne silloin ole vaivanneet yhtään. Nyt lääkitys kesti kaksi viikkoa vielä paluun jälkeenkin ja jalat olivat upeasti turvoksissa. Paras lääkeyhdistelmä on desinfiointigeeli, hydrokortisoni ja joku antihistamiini. Matka olisi ollut käytännössä piloilla, jos oireet eivät olisi alkaneet vaivata vasta paluulennolla.

      • Raaputus

        Hiekkakirput ei hyttysmyrkyistä piittaa. Eikä tarvitse maata hiekalla niistä kärsiäkseen, riittää että seisoo paikoillaan.


      • mitenkään?
        Raaputus kirjoitti:

        Hiekkakirput ei hyttysmyrkyistä piittaa. Eikä tarvitse maata hiekalla niistä kärsiäkseen, riittää että seisoo paikoillaan.

        Tuossa on ollut vain jälkihoito-ohjeita, pystyykö millään sitten ennaltaehkäisemään jos hyttysmyrkky ei auta???


      • Raaputus
        mitenkään? kirjoitti:

        Tuossa on ollut vain jälkihoito-ohjeita, pystyykö millään sitten ennaltaehkäisemään jos hyttysmyrkky ei auta???

        Sisko purjehti ympäri maailmaa kymmenkunta vuotta ja hänen miehensä 15 vuotta ennen sitä. 25 vuoden neuvojen perusteella ei kuulemma voi tehdä yhtään mitään. Rantautumisen jälkeen pystyi vain ihmettelemään, hyökkäsivätkö kirput päälle vai eivät. Jos hyökkäsivät niin purjehdittiin seuraavalle saarelle. Tämä neuvo tuli siis ihmiseltä, joka lensi eilen takaisin Karibialle.


    • lomailija

      Olin marraskuussa Kuubassa. Otin Suomesta mukaan mäkärä-hyttysmyrkyt, mutta ei auttanut niiden laittaminen mitään. Yhtenäkin päivänä olin uima-altaalla aurinkotulissa pyyhkeen päällä reilun tunnin ja sain valtavan määrän paukamia lähinnä jalkoihin. Tuntui samalle kuin hyttynen puraisisi, mutta missään ei näkynyt mitään. Kuitenkin paukamia alkoi kohota ja kutisivat tosi paljon. Vielä kolmisen viikkoa kotimaassakin sain varsinkin saunassa revittyä paukamat yhä uudelleen verille kutinan vuoksi. Kun katseli siellä ihmisten pohkeita, en ollut läheskään ainut johon "näkymättömät" ötökät iskivät.

    • miten kävi

      Ketjun aloittajana kerron, että helmikuun lopussa näitä ötiäisiä en tavannut yhtään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4593
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3165
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2863
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      60
      2797
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2380
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2175
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      18
      1602
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      17
      1574
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1508
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1504
    Aihe