Meni sitten ääni! Tai vielä jotain kuuluu, mutta aika heikosti! Olin katsomassa lapsen jalkkispeliä hiekkahallissa ja tuli hieman (?) kannustettua kun lapseni pelasi juuri sillä reunalla jonne ei yleisö päässyt. Viime viikonloppuna tämä turnaus oli ja kaksi päivää meni kannustaen. Maanantai oli vielä 'normaali' ääni mutta tiistaina tuli sellainen wiski-basso. Ja nyt aletaan olemaan jo kuiskaajan roolissa. Mitä ihmettä tälle tekee? Työssäni joudun puhumaan, kun teen töitä lasten kanssa.
Tuliko sitten kannustettua vähän turhan reilusti vai onko joku 'lentsu' liikkeellä? Kurkku ei ole edes kipeä! Kuiva yskä vaan kaverina! =/
Tuliko sitten kannustettua vähän turhan reilusti vai onko joku 'lentsu' liikkeellä? Kurkku ei ole edes kipeä! Kuiva yskä vaan kaverina! =/
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tee äänelläsi mitä tahansa, mutta älä kuiskaa.
Parasta on olla hiljaa, mutta jos on ihan pakko sanoa jotain, niin kähise ääneen. Kuiskaus on kaikkein rasittavinta, mitä kurkullaan voi tehdä.
Juo riittävästi. Haalea tai lämmin on hyvää, mutta ei kuuma.
Laita kädenlämpöistä vettä lasiin ja puhaltele siihen pillillä kuplia. Se rentouttaa kurkkua. Suosittelen erityisesti toipumisvaiheessa.