pennun vapaana pitäminen

Olemme menossa hieman yli 8-viikkoisen sekarotuisen (hallitsevana belgianpaimekoira, lisäksi saksanpaimenkoira, rottweiler, kultainennoutaja, collie, karjalankarhukoira) urospentumme kanssa ensimmäistä kertaa ulkoilemaan vapaana enkä saa unta pohtiessani pennun karkaamisen mahdollisuutta.
Pentu on ollut meillä vajaan viikon ja yksinolot ovat menneet todella hyvin. Pentu ei paljoa hermoile kun se jätetään aitaukseensa eikä paimenna minua tai miestäni. Jos pentu ei ole aitauksessa, saan kulkea asunnossamme edestakaisin tai mennä lukitun oven taa pennun lainkaan hermostumatta.
Olemme olleet ilahtuneita pennun itsenäisyydestä, mutta nyt rupesi mietittyttämään tuo vapaana liikkuminen. Pentu on tähän asti käynyt kaikilla pissoillaan hihnassa, koska asumme kerrostalossa liikennöidyn tien lähellä. Hihna ei tunnu pentua ahdistavan. Poika on melko pelokas ja väistää vieraita ihmisiä ja koiria. Joskus pentu ei tule hihnassa ensimmäisellä kutsulla luokseni.
Miten saan pennun vuorenvarmasti tulemaan luokseni sen vapaana ollessa? aiomme mennä lähellä sijaitsevan kartanon puutarhaan, missä ei kulje autoja ja ihmisiä (koirineen) vain harvakseen. Miten tulisi toimia jos itsenäinen pentu pelästyy vaikka vierasta koiraa ja pakenee?
7949
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kannattaisi ehkä totuttaa pentu aluksi vieraisiin koiriin ja sitten mennä koirapuistoon kokeilemeen, kuinka tottelevainen koira on vapaana ollessaan.

Äänestä

Itselläni on vuoden ikään ennättänyt sekarotuinen narttu, jota pidän joka päivä useaan otteeseen vapaana. Minulle koiran vapaana ulkoilutus on tärkeä asia ja olen paneutunut siihen huolella. Tosin asun rauhallisella paikalla ja katson, ettei ihmisiä tai koiria ole lähellä.

Kun katsoo, mitä rotuja pennussanne on, niin ne kaikki, karjalankarhukoira poislukien, tukevat vapaana pitoa. Eli koiran luulisi oppivan vapaana olon säännöt. Koirastanne kasvaa myös sen tyyppinen, että olisi kullanarvoista todella voida tarjota sille mahdollisuus vapaana juosta ja toteuttaa itseään turvallisessa paikassa.

"Miten saan pennun vuorenvarmasti tulemaan luokseni sen vapaana ollessa?"

Tämä on piiitkä koulutusprojekti. Meillä se jatkuu edelleen joka päivä. Keskeisiä kohtia:
- Pikkupentu seurailee sinua vielä pitkään vaistomaisesti. Se ei yksinkertaisesti halua jäädä jälkeen. (Itselläni ei tosin ole kokemusta aroista pennuista).
- Älä ota sitä linjaa, että sinä seuraat pentua ja juokset sen perässä. Jos pentu erkaantuu turhan kauas, ala kutsua sitä ja juokse sitä karkuun. Pennun vaisto käskee sitä seuraamaan sinua.
- Pidä namuja taskussasi aina ulkoillessa. Esim. nakkia tai lihapullia voi pienissä määrin antaa herkkupaloina.
- Opettele oikeaa luoksekutsumisen taktiikka vaikka Tuire Kaimion pentukirjasta. Jos toistelet käskyä turhaan kuuroille korville, se menettää tehonsa täysin.
- Tee luoksetulosta aina hauskaa ja palkitsevaa koiralle. Palkkion on syytä alussa olla tosi konkreettinen aina: namu tai hauska leikki. Varo opettamasta koiraa siihen, että luoksekutsu = remmiinlaitto. Meillä välillä esim. koira laitetaan remmiin, mutta jätetään talutin laahaamaan sen perään ja poimitaan käteen vasta myöhemmin.
- Vasta viimeaikoina olen itse tajunnut, että käsimerkki on luoksekutsussa ihan älyttömästi tehokkaampi kuin suullinen kutsu. Sen koira myös näkee ja hahmottaa kauempaakin. Huomioi kuitenkin kohta, jossa varoitin opettamisen pilaamisesta! Käsimerkkejä ei ole monta ja olisi sääli pilata niiden teho taitamattomuuttaan.

"Miten tulisi toimia jos itsenäinen pentu pelästyy vaikka vierasta koiraa ja pakenee?"

Pysyä itse rauhallisena ja olla säntäämättä pennun perässä. Se ei tod. näk. juokse yksin kauaksi. Kun se pysähtyy, kävele vaikka rauhallisesti poispäin pelon kohteesta samalla pentua kutsuen.

Omakin koirani on aina ollut kuvaamallasi tavalla itsenäinen, eikä se ole merkinnyt, etteikö se ulkona hakisi turvaa ja neuvoa ihmiseltä. Se myös paljon mieluummin pitää omistajiaan silmällä kuin tekee omia reissujaan. Aina se pitää huolen, ettei eksy porukasta, kun se on siihen opetettu. On koiran vastuulla pysyä mukana! Jos pentua ei joskus näytä kiinnostavan, aletaankin leikkiä piiloutumisleikkejä..

Äänestä

Luultavasti pentu säikähtäessään ryntää omistajien eli teidän luoksenne, tuskin se yksinään minnekään karkaa. Kannattaa vain itse olla valppaana. Luoksetulon pentu varmasti oppii vähitellen herkkupalojen avulla. Jos koiraon nirso kannatta ottaa jotain superherkkua mukaan ulos. Koira kuitenkin nauttii vapaana liikkumisesta eri tavalla kuin hihnassa liikkumisesta,joten suosittelen ainakin kokeilemista. Onnea! :D

Äänestä

antaa pennun juoksennella vapaana. Yleensä pennut pysyttelevät lähietäisyydellä ja hakevat turvaa laumastaan. Koirapuistoon ei tuon ikäisen kanssa auta edes mennä koska sieltä voi saada kaikenlaisia pöpöjä. Kutsut pentua aina välillä luoksesi ja palkitset sitä namulla jotta se oppii että on kiva palata "emon" luokse eikä välttämättä joudukkaan hihnan päähän. Hauskoja ulkoiluhetkiä!

Äänestä
  • Nuo ovat hyviä vinkkejä, mutta suosittelen kuitenkin aluksi vapaana pitoa aidatulla alueella. Hyvin helposti pentu näkee rotan tai muuta kiinnostavaa jota se lähtee jahtaamaan. Jos kuitenkin kokeilette vapaalla alueella, yritä sijoittaa ajankohta esim. ihan aamuun tai iltaan, jolloin olisi mahd. vähän muita häiriötekijöitä. Jos koira kuitenkin karkaa, kannattaa joko juosta karkuun (kuten edellisessä viestissä mainittiin) tai mennä kyykkyyn ja selin koiraan pää polvissa (ihan hiljaa). Meidän koira tuli ainakin katsomaan mikä minulla on hätänä. Toivottavasti oli apua!!

    Äänestä

tuota ei voi ihan yksiselitteisesti parilla lauseella kuitata, kun siihen vaikuttaa koiran rotu/rodut, ympäristö eli kaikki mahdoliset häiriötekijät, sekä se.
Kouluttaa voi useammalla tavalla, yhdessä ja erikseen.
Juuri ilmestyneessa Canis-lehdessä on koulutusohjeet tähän liittyen.

Äänestä

Edellä olevissa vastauksissa oli tällaiset lauseet kuin:
koirassa olevat rodut tukevat vapaana pitoa, paitsi karhukoira ja että ALUKSI kannattaa koiraa pitää vapaana vain aidatulla alueella.
Korostan, että vaikka koirasi olisi koulutettu, se on pidettävä kytkettynä taajama ja asutusalueella vastaisuudessakin.
Vapaus on ihanaa, mutta sille pitää erityisesti kaupunkialueella löytää ihan omat paikat ja usein ne paikat on aidattuja. (koirapuistot)
Toinen asia on: pennun tullessa uuteen kotiin se ei ole leimautunut sinuun tai perheeseesi.
Ennen kuin koira sinua seuraa, eikä halua lähteä jokaisen pannulle lepertelevän matkaan, on pennun leimauduttava laumaansa. Meillä on pentu ollut nyt kuukauden ja nyt se suraa kuin unelma ulkona vapaana, viikko sitten oli vielä epäröintiä ja kaksi viikkoa sitten se ylikiinnostui kaikesta mitä näki, oli se sitten koira tai ihminen. Tämä oikea ajankohta on mielestäni tärkeä.
Vahvista kotona leimautumista kaikin tavoin. Leiki piiloleikkejä, opeta perusasioita ja palkitse leikillä ja herkuilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sat3 kirjoitti:

Olemme menossa hieman yli 8-viikkoisen sekarotuisen (hallitsevana belgianpaimekoira, lisäksi saksanpaimenkoira, rottweiler, kultainennoutaja, collie, karjalankarhukoira) urospentumme kanssa ensimmäistä kertaa ulkoilemaan vapaana enkä saa unta pohtiessani pennun karkaamisen mahdollisuutta.
Pentu on ollut meillä vajaan viikon ja yksinolot ovat menneet todella hyvin. Pentu ei paljoa hermoile kun se jätetään aitaukseensa eikä paimenna minua tai miestäni. Jos pentu ei ole aitauksessa, saan kulkea asunnossamme edestakaisin tai mennä lukitun oven taa pennun lainkaan hermostumatta.
Olemme olleet ilahtuneita pennun itsenäisyydestä, mutta nyt rupesi mietittyttämään tuo vapaana liikkuminen. Pentu on tähän asti käynyt kaikilla pissoillaan hihnassa, koska asumme kerrostalossa liikennöidyn tien lähellä. Hihna ei tunnu pentua ahdistavan. Poika on melko pelokas ja väistää vieraita ihmisiä ja koiria. Joskus pentu ei tule hihnassa ensimmäisellä kutsulla luokseni.
Miten saan pennun vuorenvarmasti tulemaan luokseni sen vapaana ollessa? aiomme mennä lähellä sijaitsevan kartanon puutarhaan, missä ei kulje autoja ja ihmisiä (koirineen) vain harvakseen. Miten tulisi toimia jos itsenäinen pentu pelästyy vaikka vierasta koiraa ja pakenee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu