Apua! Olen ihan pulassa!
Kun video on esimerkiksi raidalla 5, ja laitat jonkin kuvatiedoston, esimerkiksi raidalle 7. Kun luot kuvatiedostoon alkufeidauksen, se toimii kyllä. Kun kuvatiedostoon luo loppufeidauksen, feidaus tulee kuvan lisäksi myös videoon! Kokeilkaapa vaikka omalla Magixillanne! Mutta kun haluaisin sen feidauksen vain kuvaan! Video ja kuva ei ole ryhmitetty, joten siitä ei ole kysymys. Olen kokeillut kaikkea maan ja taivaan väliltä, muttei tilanne paremmaksi muutu vaan saan vain asiat enemmän solmuun.
Kiitos jo etukäteen, Sinä, joka osaat edes hieman auttaa!
t. Aleksi
Apua! Ongelma Magix movie edit pro 14:ssa
7
952
Vastaukset
- Magix Movie makerillä
Ku on tehny oman videon ja aikoo tallentaa AVI-muotoon (export) nii tiedostosta tulee monta gigaa eikä mahu enää kovalevylle!
Neuvoja?
Kiitos- ulkoinen kovalevy
AVI vie tilaa, mutta kuvanlaatu säilyy hyvänä.
Nykyisin ulkoiset kovalevyt on edullisia ja USB-liitännällä helppokäyttöisiä. 1000 gikaisiakin saa vähän yli satesen. - paljo tilaa vie!
ulkoinen kovalevy kirjoitti:
AVI vie tilaa, mutta kuvanlaatu säilyy hyvänä.
Nykyisin ulkoiset kovalevyt on edullisia ja USB-liitännällä helppokäyttöisiä. 1000 gikaisiakin saa vähän yli satesen.viimeks ku exporttasin 20 min pätkän tilaa meni 30Gigaa...! EI! esim. Virtual dub:ssa on asetus mistä voi vaihtaa avin muodon. onko magix:ssä
- caives
Käytä mieluummin Export as DV-AVI. Ei vie paljoakaan tilaa ja kuvalaatu on hyvä.
- tällein..
kuvan miksaus riippuu siitä onko kuva yläpuolella tai alapuolella videota. Testaile miten vaikuttaa siirtämällä leikkeitä puolin ja toisin.
Exportatessa formaattina dv-avi, pysyy samankokoisena kuin alkuperäinen...- Magix Movie Edit Pro:ssa
valokuva tulee olla videoraitaa alemmalla raidalla (muuten se jää videoraidan alle piiloon). Eikä se häivytä sen enempää alussa kuin lopussakaan. Näet sen jos teet sen valokuvan hieman pienemmäksi kuin se videoraitasi on, eli toi valokuvan häivytys ei vaikuta videoraitaan mitenkään se vain näyttää siltä, koska sinulla kaksi "valokuvakalvoa" päällekkäin, jolloin ne tietenkin "sotkevat" toisiaan.
Minäkin käyttäisin DV-avia, jolloin se on yhteensopivin erilaisten ohjelmien kesken. Exporttauksen voit suorittaa myös muillakin koodekeilla. Löytyvät Advanced-napin takaa.
Digivideon sivuilta saanet tarvittaessa tarkempaa tietoa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.613750Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j873138Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin782360Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141610Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m661344- 891213
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä351104Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11001Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55995- 47972