Tämä viimeinen elvytyspaketti laman torjunassa (Katainen mainitsi, että "11 kuukauden kuluttua ei lirise eikä lorise") taloyhtiöiden remontteja ajatellen on yhtä tyhjän kanssa.
Miten asumassani -72 rakennetussa kaksi rappuisessa 42 asunnon (7 kerrosta!)talossa ehdittäisiin suunnittelemaan ja toteuttamaan putkiremontti 11 kuukauden aikana? "Tarjoushan" on voimassa vain tuon 11 kk.
Viime kesänä tehtiin kallis julkisivuremontti ja ikkunat vaihdettiin uusiksi. Myös parvekkeet piti rempata, mutta homma vaikutti asukkaista liian kalliilta.
Saisiko nyt edes valtion perukorjausrahaa parvekkeiden uusimiseen? Se kun onnistuisi tuo 11 kk puiteissa.
Onko tietoa?
Miten asumassani -72 rakennetussa kaksi rappuisessa 42 asunnon (7 kerrosta!)talossa ehdittäisiin suunnittelemaan ja toteuttamaan putkiremontti 11 kuukauden aikana? "Tarjoushan" on voimassa vain tuon 11 kk.
Viime kesänä tehtiin kallis julkisivuremontti ja ikkunat vaihdettiin uusiksi. Myös parvekkeet piti rempata, mutta homma vaikutti asukkaista liian kalliilta.
Saisiko nyt edes valtion perukorjausrahaa parvekkeiden uusimiseen? Se kun onnistuisi tuo 11 kk puiteissa.
Onko tietoa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Meillä alkaa rappukäytävien ja ulko-ovien remontti ensi kuussa. Asiaa suunniteltu jo viime vuonna.
Kiitos ilmaisesta rahasta hallitukselle.
sai tietyt alueet korjausavustusta mutta silloinkaan ei taloyhtiöt innostuneet korjaamaan, avustus oli tuolloin huomattavasti suurempi.
10% urakkakustannuksista saa säästöä kun ottaa hyvän suunnittelijan joka tekee työnsä hyvin ja ilman kiirettä. Mitä sitten kun määräraha loppuu ennen vuodenloppua, on tehty kiireellä sutta eikä rahaakaan saada? Mahtaa harmittaa.
Kattoremppa alkaa kesällä ja tuo 10% kustannuksista on ihan tervetullut.
Mutta minäkin ihmettelen tuota 11KK:tta. Ei siinä ajassa suunnitella kummoistakaan remppaa, putkirempasta puhumattakaan, jossa päätöksestä toteuttamisen alkamiseen menee vähintään se 2 vuotta.
Meilläkin kattorempan päätöksestä aloittamiseen menee noin 1 1/2 vuotta.
Euroopan paras valtiovarainministeri Jyrki Katainen teetti mainostoimistollaan esityksen "elvytyksestä". Tuo 11 kk:n määrä-aika taloyhtiöiden remonttitöiden aloittamiseksi oli alunperinkin tarkoitettu poliittiseksi mainostempuksi eikä miksikään muuksi.
Toisekseen määrä-ajan asettaminen tämän vuoden ajaksi tarkoittaa käytännössä sitä, että rakennusliikkeet voivat huoletta panna tuon 10 % hintoihin. Pula urakoista ei ole vielä niin suuri, että rakentajat joutuisivat hintakilpailuun. Hintakilpailun aika on vasta parin vuoden päästä, kun nyt käynnissä olevat työt on loppuun suoritettu.
Eilinen elvytyspaketti on varsinaista "tempputyöllistämistä", yhden työpaikan hinnaksi tulee vuositasolla vähintään 60 000 €. Ei mitään järkeä!
Termi "tempputyöllistäminen" on Kokoomuksen maoinostoimiston keksimä, jota Katainen erityisen innokkaasti käytti edellisten vaalien aikana.
Aivan.
Jälleen kerran hallitus osoittaa olevansa jalat tukevasti ilmassa ja
vailla mitään kosketusta rakentamisen todellisuuteen.
Ei nämä elvytykset jää taloyhtiöille. Urakoitsijaat ovat jo monta vuotta tarjonneet jollakin hinnalla ja nyt heilla on valtion antma oikeus korottaa hintojaan 10 %. Ei urakoitsijat aivan tyhmiä ole. Taloyhtiöt maksavat urakoistaan vähintäänkin sen, mitä ne olisvat maksaneet ennen "elvytystä". Ei kannata lentää lankaan.
Esimerkiksi meillä saatiin tarjoukset jo ennen kuin tuosta valtion vastaantulosta oli tietoakaan, mutta taantuma jo painoi päälle ja urakkahinnat oli jo laskeneet. Joten ainakin meillä tuo raha on pelkkää säästöä. Ja siinäkin olet väärässä, että urakoitsijat voisivat ihan noin vaan laittaa sen 10% hintaa lisää, koska tällä hetkellä kilpailu urakoista on sen verran kovaa, että tuollainen hintavedätys ei onnistu, vaan sen tekevä urakoitsija pelaa kyllä itsensä auttamattomasti ulos siitä urakasta.
Ja kuten ketjussa on aikaisemmin sanottu, niin nyt on kyllä jo myöhäisyä alkaa suunnittelemaan mitään suurta remonttia jos aloitus olisi tarkoitus olla tämän vuoden puolella.