Onko kellään kokemusta kyseisistä piilolinsseistä. Onko mukavat käyttää, ja miten toimii nukkuessa. Kuivuuko silmät??
Biofinity
7
2514
Vastaukset
- tytteli-
Hei! Mulla on ollu kyseiset piilolinssit marraskuusta asti käytössä. Minulla ei ainakaan ole moittimista! Niitä on mukava käyttää ja yksi pari kestää n. 1 kk käyttöä. Nukkumista en ole niillä kokeillut. Ei oo silmät kuivunu mulla missään vaiheessa. Ehdottomasti suosittelen! Todella hyvät piilolinssit!
- kysymykseen
Biofinityt on perinteiset piilolasit, sopivat päivittäiseen käyttöön, eivät nukkumiseen.
- voi nukkua
Ainakin jotkut nettikaupat mainostavat, että biofinityt soveltuvat satunnaisesti myös 24h käyttöön.
- hyvin¤
Kohta 1,5 vkoa Biofinityt (tai Eye-Q 24, synsamista ostettuna, sama linssi) käytössä. Huimasti paremmat kuin aiemmat Focus Dailies- linssit.
Mun silmät kestävät noin 4 päivän yhtämittaisen käytön, myös nukkumisen. Aamulla vähän kuivat, eka 15 min räpyttelyn jälkeen kostuvat eikä sen jälkeen niitä juuri huomaa. Joinain aamuina olen laittanut kostutustippoja nopeuttaakseni hommaa. Päätteellä, saunassa voi käyttää eivät kuiva ollenkaan samaan tahtiin kuin dailiesit jotka 10 t käytön tai saunakeikan jälkeen olivat keljun tuntuiset silmissä.
Jos käytät yön yli pitää käydä optikon tarkistuksissa tiuhempaan, aluksi 1. yön jälkeen, sitten viikon ja kuukauden kohdalla. Ja silmätulehdusriski tietty on suurempi kuin päivälinsseillä- vaikka mulla kyllä dailiesin jälkeen silmät tuppasivat punoittamaan ja rähmimään, näiden käytössä ei ole ollut samaa ongelmaa - Mimmuliininen
..Mä kans käytin noita kyseisiä linssejä n. puoli vuotta. Ei oikein ollut mun mieleeni. Silmät kuivuivat ja muutenkin tuntui jotenkin inhottavalta aika usein. Linssit silmissä en nukkunut kuin muutaman kerran.. Itse tykkään kyllä paljon enemmän kertiksistä, joita nykyisin käytän. Ei tarvi pelehtiä nesteiden kanssa, vaikka kyllä kalliimmaksi jatkuvassa käytössä tulee. Mut riippuu niin silmästä, mitkä linssit sopii ja sopiiko mitkään.. Mutta aivan varmasti, kun oman näköni heikentyminen lakkaa, varaan ajan laser-leikkaukseen!
- spaia
Itse olen käyttänyt iWearin XR Supreme -linssejä, jotka ovat juurikin näitä, ainakin https://www.lenson.com/fi/linsguide.php :n mukaan.
Ainakin ostaessani omasta liikkeestäni omasta ne, minulle sanottiin että näitä pidetään kuukausi putkeen silmissä ja sitten vaihdetaan ja niin olen tehnytkin. Ei ole ollut mitään kuivumisongelmaa tai muuta vastaavaa. - Anonyymi
Siis otathan yöksi pois...ei ole tarkoitus pitää putkeen laittamatta välillä nesteeseen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427362
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533662Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473546- 623298
- 512974
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/512832Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302464IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1851820- 471541