EXCEL

HELP_ME!!!

Osaako joku auttaa. Eli ongelma on tämä:
Yritän saada "maalaamalla" listaa jatkettu.
Ensimmäinen arvo on =A1*B1 seuraavan tulisi olla =A1*C1 seuraavan =A1*D1. Eli pelkän kirjaimen pitäisi muuttua aakkosissa seuraavaan. Onko mahdollista saada jotenkin toimimaan yllä kerrotulla tavalla??? Apuja!!!

5

871

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      $-merkki numeron eteen niin se ei muutu =A$1*B$1

      • F4:stä

        Paina F4, kun haluat taaloja. kerrran kahdesti tai kolmasti. Kätevämpi kin merkin kirjoittaminen


      • tarkennus

        Alkuperäisessä viestissä A-sarakeosoite pysyi aina samana eli myös A:n eteen $-merkki:
        =$A$1*B$1


      • Toimikaan
        tarkennus kirjoitti:

        Alkuperäisessä viestissä A-sarakeosoite pysyi aina samana eli myös A:n eteen $-merkki:
        =$A$1*B$1

        Muuten toimii, mutta se aloittaa aina "pötkön" alusta. Eli jos laitan

        =$A$1*B$1
        =$A$1*C$1
        =$A$1*D$1

        Ja alan "maalaamalla" kopioimaan, niin neljänneksi tuleva on sama kuin ensimmäinen, eli =$A$1*B$1

        Auttaisko joku lisää tyhmää Excelin käyttäjää???


      • Toimikaan kirjoitti:

        Muuten toimii, mutta se aloittaa aina "pötkön" alusta. Eli jos laitan

        =$A$1*B$1
        =$A$1*C$1
        =$A$1*D$1

        Ja alan "maalaamalla" kopioimaan, niin neljänneksi tuleva on sama kuin ensimmäinen, eli =$A$1*B$1

        Auttaisko joku lisää tyhmää Excelin käyttäjää???

        Ajattelet asiaa liian mekaanisesti. Mieti kaavan sisältöä, älä ulkoasua. Jos solussa C1 on kaava =A1 B1, niin A1 ja B1 ovat viittauksia suhteessa soluun C1 (siis suhteellisia soluviittauksia). A1 tarkoittaa: tämä rivi kaksi saraketta vasemmalle, ja B1: tämä rivi seuraava sarake vasemmalle. Kun C1:sen kaava kopioidaan seuraavalle riville (siis soluun C2), sisältö säilyy: Tämä rivi kaksi saraketta vasemmalle plus tämä rivi seuraava sarake vasemmalle, siis A2 B2. Dollarimerkillä voidaan kiinnittää rivi- tai sarakeviittaus tiettyyn riviin (esimerkiksi rivi 1) tai sarakkeeseen (esimerkiksi sarake B), $-merkillä saadaan siis absoluuttinen soluviittaus.

        Jos solussa A2 on kaava =$A$1*B$1, se tarkoittaa "Solun A1 arvo kertaa tämän sarakkeen oikealla puolella olevan sarakkeen rivin 1 arvo". Jos solussa A3 on kaava =$A$1*C$1, se tarkoittaa "Solun A1 arvo kertaa tästä lukien toisena oikealla olevan sarakkeen rivin 1 arvo". Jos solussa A4 on kaava =$A$1*D$1, se tarkoittaa "Solun A1 arvo kertaa tästä lukien kolmantena oikealla olevan sarakkeen rivin 1 arvo". Eli kaavan sisältö muuttuu. Tämän takia Excel ei osaa päätellä mikä muutos seuraavlle riville pitäisi tehdä. Excel tulkitseekin solujen A2-A4 kaavat sarjaksi merkkijonoja (eikä kaavoiksi) ja alkaa toistaa tätä sarjaa. Siksi kopioinnin seurauksena tulee:
        =$A$1*B$1
        =$A$1*C$1
        =$A$1*D$1
        =$A$1*B$1
        =$A$1*C$1
        =$A$1*D$1
        =$A$1*B$1
        =$A$1*C$1
        =$A$1*D$1
        jne.

        Jos kirjoitat soluun A2 kaavan =$A$1*B$1 ja kopioit sitä alaspäin (siis samassa sarakkeessa), niin kaava säilyy koko ajan samana, koska ainoa suhteellinen osa on jälkimmäisen operandin sarakeviittaus (B$1) ja "tämän sarakkeen (A2:sta lukien) oikealla puolella oleva sarake" on aina B!

        Toivottavasti selostukseni selvitti asiaa. Asia on sinällään simppeli, kunhan idean hoksaa. Se vain vaatii sen ahaa-elämyksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      99
      1358
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      111
      1114
    3. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      927
    4. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      61
      917
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      56
      912
    6. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      4
      899
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      130
      841
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      66
      715
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      55
      669
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      34
      590
    Aihe