Osaako joku auttaa. Eli ongelma on tämä:
Yritän saada "maalaamalla" listaa jatkettu.
Ensimmäinen arvo on =A1*B1 seuraavan tulisi olla =A1*C1 seuraavan =A1*D1. Eli pelkän kirjaimen pitäisi muuttua aakkosissa seuraavaan. Onko mahdollista saada jotenkin toimimaan yllä kerrotulla tavalla??? Apuja!!!
EXCEL
5
794
Vastaukset
- ...
$-merkki numeron eteen niin se ei muutu =A$1*B$1
- F4:stä
Paina F4, kun haluat taaloja. kerrran kahdesti tai kolmasti. Kätevämpi kin merkin kirjoittaminen
- tarkennus
Alkuperäisessä viestissä A-sarakeosoite pysyi aina samana eli myös A:n eteen $-merkki:
=$A$1*B$1 - Toimikaan
tarkennus kirjoitti:
Alkuperäisessä viestissä A-sarakeosoite pysyi aina samana eli myös A:n eteen $-merkki:
=$A$1*B$1Muuten toimii, mutta se aloittaa aina "pötkön" alusta. Eli jos laitan
=$A$1*B$1
=$A$1*C$1
=$A$1*D$1
Ja alan "maalaamalla" kopioimaan, niin neljänneksi tuleva on sama kuin ensimmäinen, eli =$A$1*B$1
Auttaisko joku lisää tyhmää Excelin käyttäjää??? Toimikaan kirjoitti:
Muuten toimii, mutta se aloittaa aina "pötkön" alusta. Eli jos laitan
=$A$1*B$1
=$A$1*C$1
=$A$1*D$1
Ja alan "maalaamalla" kopioimaan, niin neljänneksi tuleva on sama kuin ensimmäinen, eli =$A$1*B$1
Auttaisko joku lisää tyhmää Excelin käyttäjää???Ajattelet asiaa liian mekaanisesti. Mieti kaavan sisältöä, älä ulkoasua. Jos solussa C1 on kaava =A1 B1, niin A1 ja B1 ovat viittauksia suhteessa soluun C1 (siis suhteellisia soluviittauksia). A1 tarkoittaa: tämä rivi kaksi saraketta vasemmalle, ja B1: tämä rivi seuraava sarake vasemmalle. Kun C1:sen kaava kopioidaan seuraavalle riville (siis soluun C2), sisältö säilyy: Tämä rivi kaksi saraketta vasemmalle plus tämä rivi seuraava sarake vasemmalle, siis A2 B2. Dollarimerkillä voidaan kiinnittää rivi- tai sarakeviittaus tiettyyn riviin (esimerkiksi rivi 1) tai sarakkeeseen (esimerkiksi sarake B), $-merkillä saadaan siis absoluuttinen soluviittaus.
Jos solussa A2 on kaava =$A$1*B$1, se tarkoittaa "Solun A1 arvo kertaa tämän sarakkeen oikealla puolella olevan sarakkeen rivin 1 arvo". Jos solussa A3 on kaava =$A$1*C$1, se tarkoittaa "Solun A1 arvo kertaa tästä lukien toisena oikealla olevan sarakkeen rivin 1 arvo". Jos solussa A4 on kaava =$A$1*D$1, se tarkoittaa "Solun A1 arvo kertaa tästä lukien kolmantena oikealla olevan sarakkeen rivin 1 arvo". Eli kaavan sisältö muuttuu. Tämän takia Excel ei osaa päätellä mikä muutos seuraavlle riville pitäisi tehdä. Excel tulkitseekin solujen A2-A4 kaavat sarjaksi merkkijonoja (eikä kaavoiksi) ja alkaa toistaa tätä sarjaa. Siksi kopioinnin seurauksena tulee:
=$A$1*B$1
=$A$1*C$1
=$A$1*D$1
=$A$1*B$1
=$A$1*C$1
=$A$1*D$1
=$A$1*B$1
=$A$1*C$1
=$A$1*D$1
jne.
Jos kirjoitat soluun A2 kaavan =$A$1*B$1 ja kopioit sitä alaspäin (siis samassa sarakkeessa), niin kaava säilyy koko ajan samana, koska ainoa suhteellinen osa on jälkimmäisen operandin sarakeviittaus (B$1) ja "tämän sarakkeen (A2:sta lukien) oikealla puolella oleva sarake" on aina B!
Toivottavasti selostukseni selvitti asiaa. Asia on sinällään simppeli, kunhan idean hoksaa. Se vain vaatii sen ahaa-elämyksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan13971Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv603664- 433562
- 183180
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv343158No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452940- 442580
Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h392512- 422345
- 452109