EXCEL

HELP_ME!!!

Osaako joku auttaa. Eli ongelma on tämä:
Yritän saada "maalaamalla" listaa jatkettu.
Ensimmäinen arvo on =A1*B1 seuraavan tulisi olla =A1*C1 seuraavan =A1*D1. Eli pelkän kirjaimen pitäisi muuttua aakkosissa seuraavaan. Onko mahdollista saada jotenkin toimimaan yllä kerrotulla tavalla??? Apuja!!!

5

871

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      $-merkki numeron eteen niin se ei muutu =A$1*B$1

      • F4:stä

        Paina F4, kun haluat taaloja. kerrran kahdesti tai kolmasti. Kätevämpi kin merkin kirjoittaminen


      • tarkennus

        Alkuperäisessä viestissä A-sarakeosoite pysyi aina samana eli myös A:n eteen $-merkki:
        =$A$1*B$1


      • Toimikaan
        tarkennus kirjoitti:

        Alkuperäisessä viestissä A-sarakeosoite pysyi aina samana eli myös A:n eteen $-merkki:
        =$A$1*B$1

        Muuten toimii, mutta se aloittaa aina "pötkön" alusta. Eli jos laitan

        =$A$1*B$1
        =$A$1*C$1
        =$A$1*D$1

        Ja alan "maalaamalla" kopioimaan, niin neljänneksi tuleva on sama kuin ensimmäinen, eli =$A$1*B$1

        Auttaisko joku lisää tyhmää Excelin käyttäjää???


      • Toimikaan kirjoitti:

        Muuten toimii, mutta se aloittaa aina "pötkön" alusta. Eli jos laitan

        =$A$1*B$1
        =$A$1*C$1
        =$A$1*D$1

        Ja alan "maalaamalla" kopioimaan, niin neljänneksi tuleva on sama kuin ensimmäinen, eli =$A$1*B$1

        Auttaisko joku lisää tyhmää Excelin käyttäjää???

        Ajattelet asiaa liian mekaanisesti. Mieti kaavan sisältöä, älä ulkoasua. Jos solussa C1 on kaava =A1 B1, niin A1 ja B1 ovat viittauksia suhteessa soluun C1 (siis suhteellisia soluviittauksia). A1 tarkoittaa: tämä rivi kaksi saraketta vasemmalle, ja B1: tämä rivi seuraava sarake vasemmalle. Kun C1:sen kaava kopioidaan seuraavalle riville (siis soluun C2), sisältö säilyy: Tämä rivi kaksi saraketta vasemmalle plus tämä rivi seuraava sarake vasemmalle, siis A2 B2. Dollarimerkillä voidaan kiinnittää rivi- tai sarakeviittaus tiettyyn riviin (esimerkiksi rivi 1) tai sarakkeeseen (esimerkiksi sarake B), $-merkillä saadaan siis absoluuttinen soluviittaus.

        Jos solussa A2 on kaava =$A$1*B$1, se tarkoittaa "Solun A1 arvo kertaa tämän sarakkeen oikealla puolella olevan sarakkeen rivin 1 arvo". Jos solussa A3 on kaava =$A$1*C$1, se tarkoittaa "Solun A1 arvo kertaa tästä lukien toisena oikealla olevan sarakkeen rivin 1 arvo". Jos solussa A4 on kaava =$A$1*D$1, se tarkoittaa "Solun A1 arvo kertaa tästä lukien kolmantena oikealla olevan sarakkeen rivin 1 arvo". Eli kaavan sisältö muuttuu. Tämän takia Excel ei osaa päätellä mikä muutos seuraavlle riville pitäisi tehdä. Excel tulkitseekin solujen A2-A4 kaavat sarjaksi merkkijonoja (eikä kaavoiksi) ja alkaa toistaa tätä sarjaa. Siksi kopioinnin seurauksena tulee:
        =$A$1*B$1
        =$A$1*C$1
        =$A$1*D$1
        =$A$1*B$1
        =$A$1*C$1
        =$A$1*D$1
        =$A$1*B$1
        =$A$1*C$1
        =$A$1*D$1
        jne.

        Jos kirjoitat soluun A2 kaavan =$A$1*B$1 ja kopioit sitä alaspäin (siis samassa sarakkeessa), niin kaava säilyy koko ajan samana, koska ainoa suhteellinen osa on jälkimmäisen operandin sarakeviittaus (B$1) ja "tämän sarakkeen (A2:sta lukien) oikealla puolella oleva sarake" on aina B!

        Toivottavasti selostukseni selvitti asiaa. Asia on sinällään simppeli, kunhan idean hoksaa. Se vain vaatii sen ahaa-elämyksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      47
      2279
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      91
      1071
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      300
      962
    4. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      314
      908
    5. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      54
      869
    6. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      77
      843
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      714
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      90
      685
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      63
      678
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      33
      633
    Aihe