EXCEL

HELP_ME!!!

Osaako joku auttaa. Eli ongelma on tämä:
Yritän saada "maalaamalla" listaa jatkettu.
Ensimmäinen arvo on =A1*B1 seuraavan tulisi olla =A1*C1 seuraavan =A1*D1. Eli pelkän kirjaimen pitäisi muuttua aakkosissa seuraavaan. Onko mahdollista saada jotenkin toimimaan yllä kerrotulla tavalla??? Apuja!!!

5

869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      $-merkki numeron eteen niin se ei muutu =A$1*B$1

      • F4:stä

        Paina F4, kun haluat taaloja. kerrran kahdesti tai kolmasti. Kätevämpi kin merkin kirjoittaminen


      • tarkennus

        Alkuperäisessä viestissä A-sarakeosoite pysyi aina samana eli myös A:n eteen $-merkki:
        =$A$1*B$1


      • Toimikaan
        tarkennus kirjoitti:

        Alkuperäisessä viestissä A-sarakeosoite pysyi aina samana eli myös A:n eteen $-merkki:
        =$A$1*B$1

        Muuten toimii, mutta se aloittaa aina "pötkön" alusta. Eli jos laitan

        =$A$1*B$1
        =$A$1*C$1
        =$A$1*D$1

        Ja alan "maalaamalla" kopioimaan, niin neljänneksi tuleva on sama kuin ensimmäinen, eli =$A$1*B$1

        Auttaisko joku lisää tyhmää Excelin käyttäjää???


      • Toimikaan kirjoitti:

        Muuten toimii, mutta se aloittaa aina "pötkön" alusta. Eli jos laitan

        =$A$1*B$1
        =$A$1*C$1
        =$A$1*D$1

        Ja alan "maalaamalla" kopioimaan, niin neljänneksi tuleva on sama kuin ensimmäinen, eli =$A$1*B$1

        Auttaisko joku lisää tyhmää Excelin käyttäjää???

        Ajattelet asiaa liian mekaanisesti. Mieti kaavan sisältöä, älä ulkoasua. Jos solussa C1 on kaava =A1 B1, niin A1 ja B1 ovat viittauksia suhteessa soluun C1 (siis suhteellisia soluviittauksia). A1 tarkoittaa: tämä rivi kaksi saraketta vasemmalle, ja B1: tämä rivi seuraava sarake vasemmalle. Kun C1:sen kaava kopioidaan seuraavalle riville (siis soluun C2), sisältö säilyy: Tämä rivi kaksi saraketta vasemmalle plus tämä rivi seuraava sarake vasemmalle, siis A2 B2. Dollarimerkillä voidaan kiinnittää rivi- tai sarakeviittaus tiettyyn riviin (esimerkiksi rivi 1) tai sarakkeeseen (esimerkiksi sarake B), $-merkillä saadaan siis absoluuttinen soluviittaus.

        Jos solussa A2 on kaava =$A$1*B$1, se tarkoittaa "Solun A1 arvo kertaa tämän sarakkeen oikealla puolella olevan sarakkeen rivin 1 arvo". Jos solussa A3 on kaava =$A$1*C$1, se tarkoittaa "Solun A1 arvo kertaa tästä lukien toisena oikealla olevan sarakkeen rivin 1 arvo". Jos solussa A4 on kaava =$A$1*D$1, se tarkoittaa "Solun A1 arvo kertaa tästä lukien kolmantena oikealla olevan sarakkeen rivin 1 arvo". Eli kaavan sisältö muuttuu. Tämän takia Excel ei osaa päätellä mikä muutos seuraavlle riville pitäisi tehdä. Excel tulkitseekin solujen A2-A4 kaavat sarjaksi merkkijonoja (eikä kaavoiksi) ja alkaa toistaa tätä sarjaa. Siksi kopioinnin seurauksena tulee:
        =$A$1*B$1
        =$A$1*C$1
        =$A$1*D$1
        =$A$1*B$1
        =$A$1*C$1
        =$A$1*D$1
        =$A$1*B$1
        =$A$1*C$1
        =$A$1*D$1
        jne.

        Jos kirjoitat soluun A2 kaavan =$A$1*B$1 ja kopioit sitä alaspäin (siis samassa sarakkeessa), niin kaava säilyy koko ajan samana, koska ainoa suhteellinen osa on jälkimmäisen operandin sarakeviittaus (B$1) ja "tämän sarakkeen (A2:sta lukien) oikealla puolella oleva sarake" on aina B!

        Toivottavasti selostukseni selvitti asiaa. Asia on sinällään simppeli, kunhan idean hoksaa. Se vain vaatii sen ahaa-elämyksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      57
      1701
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      131
      1353
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1231
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      10
      826
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      62
      785
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      69
      681
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      38
      512
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      36
      467
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      45
      466
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      52
      442
    Aihe