Seurustelen 8 vuotta vanhemman miehen kanssa, joka on ollut työelämässä jo pitkään ja hänellä on oma mukava asunto kohta "puoleen väliin" maksettuna ja hän tienaa todella hyvin. Itse olen varaton opiskelija, jolla ei ole omaisuutta mutta tulevaisuudessa pitäisi tienata ihan hyvin. Miehellä on yksi avioero takana ja esim. isäni on ollut useita kertoja naimisissa, joten ymmärrän ettei kaikki välttämättä kestä ikuisesti, vaikka niin haluaisikin.
No, nyt on puhuttu hieman kihloista ja avioliitostakin. Olen ehdottanut avioehtoa (ehdotin itse, jotta mieheni ei joutuisi "tukalaan" tilanteeseen) sillä mielestäni ei ole oikeudenmukaista eron sattuessa viedä toisen omaisuutta johon itsellä ei ole ollut osaa eikä arpaa.
Miten avioehto-homman kanssa toimitaan? Voiko sen laatia ilman asianajajia vai kannattaako ne sotkea mukaan varmuuden vuoksi? Voiko avioehdon tehdä niin että ehto koskisi vain asuntoa, jossa suurin osa mieheni rahoista on kiinni? Ja voiko ehtoa muuttaa jos/kun menen työelämään ja alan maksamaan velkaa? Ja muutos pitäisi tehdä niin että eron sattuessa molemmat saisivat talosta sen mitä on siihen laittanut...
Miten toimitaan?
2
1742
Vastaukset
- avioehdollinen
Me tehtiin avioehto muutaman vuoden avioliiton jälkeen pankissa- pankki laati ehdon siten miten me sen halusimme ja hoiti paperisodan - ei kovin kallista, sitten vaan oikeus sen vahvistaa ja sieltä tulee muistaakseni ihan kohtuuhintainen lasku - se kannattaa kysyä.. Avioehtoa voi muuttaa koska tahansa kummankin osapuolen niin sopiessa. Näinkin olemme jo kerran tehneet. Meillä esim. ei ole oikeutta avierossa toistemme omaisuuksiin jotka siinä erikseen nimetään ja määritellään sekä ei myöskään mahdollisiin perintöihin ja/tai niillä hankittuun omaisuuteen.
Avioehdollinen - nix nax
Tätä suosittelen sinullekin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000008&conference=4500000000001733&posting=22000000041175247
>>Voiko avioehdon tehdä niin että ehto koskisi vain asuntoa, jossa suurin osa mieheni rahoista on kiinni? Ja voiko ehtoa muuttaa jos/kun menen työelämään ja alan maksamaan velkaa? Ja muutos pitäisi tehdä niin että eron sattuessa molemmat saisivat talosta sen mitä on siihen laittanut...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1117943Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4227083SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1785350Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1284291Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en754184Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal954166Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103902Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03580Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132450Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema172036