Oltiin Finnairin lomalennolla ja mennen tullen matkustamohenkilökunta määräsi milloin voi mennä vessaan. Varma lupa oli silloin, kun heillä oli ruoka- tai lepotauko. Syy moiseen johtui siitä, kun muuna aikana matkustajat häiritsivät heidän tarjoiluaan ja myyntiään. Todella sikamaista palvelua.
Hätä !
nnnmb
202478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Olit ilmeisesti ensimmäistä kertaa kyseisen lentoyhtiön lennolla kun et tiennyt, että 1)vaipat on laitettava housuihin ennenkuin astut koneeseen 2) koneessa et saa nauttia mitään nestepitoista 3)lentohenkilökunta on siellä koneessa duunissa, et sinäkään tykkää, jos työpaikallesi tultaisiin häiriköimään jne jne.
Vai niin, että sun kusihätäsi takia olisi pitänyt kaikkien muiden palvelu lopettaa, olisit kussut ja paskantanut housuisi muiden kanssamatkustajien palvelun vuoksi, hekin tarvitsevat palveluja, mutta hajusi olisi ehkä haitannut loppulennon viihtyvyytä. Seuraavaksi matkusta vain junalla.
Lomalennot = rahtia lomakohteeseen, joilla ei ole mahdollisuuta matkustaa reittilennoilla, joissa on pääsääntöisesti mm. ilmaiset alkoholitarjoilut. Valitse seuraavaksi "bisnettiluokka", eiköhän palvelu pelaa,....taisit lentää Kanarialle tai Egyptiin, köyhien matkakohteisiin...?
matkustamo henkilökunnan käyttäytymään töykeästi, jos matkustaa noihin kohteisiin?
Tekeekö vapaa alkoholitarjoilu sen autuuden?
Ja ihan vaan tiedoksi, että lomalennoilla lentelee herrat ja narrit. Väittäisin jopa, että ne, jotka todella haluaa säästää, hankkii halpislennot ja -hotellit netistä. Lomalento on aina osa kokonaispakettia, johon kuuluu myös hotelli. Jokainen tyylillään. "Bisnetissä" tai "rahtina".
"Lomalento on aina osa kokonaispakettia, johon kuuluu myös hotelli. Jokainen tyylillään. "Bisnetissä" tai "rahtina".
Useimmille lomalennoille on myös reittipaikkoja myynnissä, samoin matkanjärjestäjät myy pelkkiä lentoja chartereilleen. Esim. Floridan lennolle päässyt törkyhalvalla tänä talvena, ei oo tainnut niillä "köyhillä" olla varaa ostaa koko pakettia..
Vaikka lentäisi lomalennolla ilman hotellipakettia, se ei tee siitä reittilentoa.
Finnairin lomalennolla ei ollut tuota käytäntöä. Koska lensimme Las Palmasiin B757-koneella, joka on äärimmäisen epäkäytännöllinen, olisi jopa toivonut, että jotain selkeyttä vessasysteemiin olisi tullut. Täsät on aikaa reilu vuosi.
Sen jälkeen on ollut 2 kpl Thomas Cookin lentoja, joissa jo alkukuulutuksissa opastettiin koneen eri osissa istuville "oikeat vessat". Homma pelasi ihan mallikkaasti, kuten kaikki muukin siellä.
Seuraava lento taas Finnairilla, joten odotan mielenkiinnolla noita järjestelyjä. Fiksuimmathan ilman mitään määräyksiä jo älyävät ajoittaa vessassa käynnin niihin hetkiin jolloin vankkureita ei työnnetä käytävällä. Ruoka- ja lepotauoista viis, siellähän ne lymyää verhon takana, tarkoittaen kuitenkin sitä, että yksi koneen etuosan vessoista on silloin pois käytöstä.
Vessakapasiteettiongelma ratkeaisi sillä, että alkoholin myyntiä lomalennoilla rajoitettaisiin. Jos osa matkustajista tilaa yhtä mittaa lisää olutta ja kuohuviiniä ja kuluttaa matka-ajan kuin baarissa istuen, on selvä että vessoihin on jatkuvat jonot.
niitä, pöljä?
Juurikin Finskin jälleen kerran myöhästynyttä lentoa odottelleena ja noin 12.5 h heidän lentoemojen vittuuntuneita naamoja katselleena ja törkeän huonoa palvelua saaneena tein päätöksen, EI ENÄÄN IKINÄ FINNAIRILLA. Ainoastaan silloin voin Finskiä harkita, jos nykyisen matkustamhenkilökunnaan tilalle palkataan vaikkapa aasialaisia. He ainakin osaavat palvella. Enään kertaakaan Finnair ei pilaa minun lomaani. Ja kohtahan tuo menee konkurssiin koko roska...
Taisit olla ekalla lennolla ja luulit että kun MINÄ astun koneeseen, niin koko henkilökunta kumartaa MINUA. Ja kun ei näin käynytkään,niin pilalle meni loma. Kyllähän aasialaiset maksajille kohteliaita on, mutta kohteliaisuus karisee varsin pian, jos et ole maksajan asmassa. Luulisin tuntevani jossakin määrin alueen ihmisten käyttäytymisen, meinaan olen ollut eripuolilla kaakkois Aasiaa yhteensä vähintään 40 kertaa ja muutenkin kuin turistina. Mutta vertaapa moittimasi Finnairin henkilökunnan käyttymistä vaikkapa tämän päivän amerikkalaisiin tai espanjalaisiin, niin taitaa sittenkin Finnairin henkilökunta pärjätä aika hyvin.
Ette varmaan ole matkustaneet muulla kuin finnairilla? Ei taida olla vertailupintaa? Ei finskin emot ole yhtään se epäystävällisempiä kuin muutkaan. Paitsei thaiairways...mutta se on sit kulttuurikysymys. Määrätyissä kulttuureissa hymyillään AINA vaikka äiti tapettas, ei saa menettää kasvojaan!
Ja miten voi olla niin merkityksellistä millaista on siirtyä paikasta toiseen, voi jestas.
Ja lomalennot on huomattavasti edullisempia vaihtoehtoja ku pisnetit. Jos on tarpeeksi rahaa ja pisteitä ni lentää vaan paremmassa luokassa. Mut duunimatkat mennään paremmassa luokassa kun tehdään myös työtä samalla.
Siis ei valiteta turhasta, toiset ei pääse koskaan koneeseen, kun ei ole rahaa, passia eikä identiteettiä.
Meidän LPA-lennolla taas henkilökunta nukkui vapailla paikoilla. En saanut laittaa nelivuotiasta sinne nukkumaan - piti olla henkilökunnalle jos tulee turbulenssia. Ei tullut turbulensia, mutta emot nukkuivat ko. paikoilla niin että kuorsaus kuului.
Reklamoin asiasta; tyhjät paikat kuulemma tarvitaan henkilökunnan lepotilaksi. Luulin että henkilökunta on asiakkaita varten eikä nukkumassa lennolla - mutta ei kai finnairilla!
Pettynyt voi olla monesta asiasta siitäkin, että henkilökunta levätessäänkin on koneessa ei siivellä! Jos henkilöillä jotka nukkuivat oli lepovuoro, niin oli matkustajia tai ei silloin levätään! Eivät matkustajat voi tietää miltä lennolta lepäävät ovat palaamassa? Samat säännöt ja hankaluudet ovat matkustajilla kuin henkilökunnallakin.
Emot ovat tarjoilijoita jotka luulevat itsestään liikoja.
Ei tarjoilijatkaan vedä montaa tuntia ilman taukoo.
Ja miks jonkun pennun pitäs päästä nukkuun paremmalle paikalle. Eiks yks paikka riitä josta maksetaan, jos maksetaan?
Koneessa kun nuo taukopaikat on aika rajallisia, ulosko niiden pitäisi mennä ???? !
Ja sen Jani-Petterinkin saa koriin tai omalle paikalle RAHALLA kuten muutkin matkustajat maksavat LENTÄMISESTÄÄN ei Hotelli tai Ravintolapalveluistaan, ne kun ovat oma lukunsa erikseen.
T.Kyllästynyt lapsiperheisiin ( enkä ole itse lento-emäntä )
Voi sitä paskan jauhamisen määrää, mitä täällä on aivan turhan päiväisistä asioista. En ole homo-tai heterostuertti. Olen maanviljelija ja minulla on paskan jauhamiskone traktorin perässä. Sen tarkoitus on möyhentää nautojen jätökset tasaiseksi kerrokseksi pellolle. Jos se satuu menemään epäkuntoon, niin käännyn tämän tämän palstan "keskustelijoiden" puoleen. Asia varmaan hoituu teidän toimesta.
muita yhtiöitä kuin Finnair. Sen eron huomaa kun matkustaa muilla.
No todellakin huomaa! Esim. BA ja Lufthansa paljon parempia.