HEIPPA
kyselisin vähän tyhmiä tähän väliin.
eli käytettävissä minulla on canonin 400D sekä 1000D kamerat.
tahtoisin niihin sigman laajakulman ja olen todennut että 10-20 voisi olla mieleeni.
käykö siis Sigma 10-20mm F4-5.6 EX DC HSM kyseisiin kameroihin koska löydän jokapaikasta ainoastaan faktan että ne käyvät 350D:n mutta 400D:stä tai 1000D:stä ei puhuta mitään.
onko Sigma 10-20mm F4-5.6 EX DC objektiivi eri kuin sigman putki jossa on HSM?
ja salamoista myös.
lueskelin Sigma Electronic Flash EF 530 DG ST salamasta ja sen kelposuudesta kameroihini.
käykö tämä salama 400D ja 1000D kanssa? ja onko salamoiden Sigma Electronic Flash EF 530 DG ST ja Sigma Electronic Flash EF 530 DG Super väilillä hirveää eroa?
olin katsovinani jotakin että Sigma Electronic Flash EF 530 DG ST kävisi ainakin 400D:n sillä siinä on E-TTL järjestelmä. käsittääkseni myös 1000D:ssä on sama E-TTL joten salaman pitäisi käydä?
kaikenlaista mielipidettä sigman tuotteiden toimivuudesta kaipaan myös, sillä itselläni on käytössä vain canonin tavaraa.
olen ajatellut hommata salaman ja objektiivin kaverin kautta jenkeistä kun sieltä saisi halvemmalla. onko järkevää?
kiitoksia erittäin suuresti jos joku vaivautuu auttamaan hieman. =)
400D ja 1000D
3
840
Vastaukset
- Harkitessa..
kannattaa aina kokeilla linssin toimivuus kamerassa ennen ostoa, tai sopia vaihtomahdollisuus.
Linssi kyllä "sopii", mutta on syytä tarkistaa tarkennus ja valotuksen onnistuminen. Tarkennus on se, joka noissa useimmiten heittää. Ongelma tulee kyllä harvemmin esille laajakulmilla, joiden terävyysalue on suuri.
http://www.photozone.de/canon-eos/307-sigma-af-10-20mm-f4-56-hsm-ex-dc-lab-test-report--review?start=1
Noista salamoista en tiedä mitään.- nyt sentään.
niin totta. mutta voivitsit kun jos ostatan putken amerikasta niin kokeileminen ja vaihtomahdollisuus ei luultavimmin onnistu. varsinkaan vaihtomahdollisuus.
en nyt tiedä pitääkö vaan riskipelillä ostaa sigma vai sitten tuo tokina vai mitä tekisin. kun jenkeistä sen saisi aika paljonkin halvemmalla. ja sigma näyttäisi kuitenkin olevan halvempi kuin tokina.
lueskelin että kyseinen sigma on ainakin sisätiloissa melko pimeä mutta salamalla melko hyvin korjattavissa. ja salaman haluaisin hommata jokatapauksessa jossakin vaiheessa.
paljon kiitoksia vastauksista.=) lisää apua kaipaaan siltikin.
- tokina 11-16mm/2.8
On nimittäin parempi lasi (paras ultrawide APS-C kennoisille kameroille nääs), ei tarkennus tai laatuongelmia kuten Sigmalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 915906
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv933001Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262780Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252046Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125950- 48754