Petyittekö tuhnut

tilastojulkistukseen

juu juu, tiedän että tälläkin kertaa romahdus alkoi vasta juuri kvarttaalin loppupuolella ja vaikutti tilastoon vain vähän ;) mutta petyittekö romahduksen pienuuteen?

SuomenTuhnulAiToksen indeksin muutos inflaation huomioiden oli 3,3% vuodessa, mutta tunuttajaa kiinnostava nimellishintahan putosi vain 2,4%.

Varovaisetkin laman lietsojat odottivat 5% pudotusta, maltilliset 10% ja tosituhnut vähintään 20%.

Epätoivoisimpien mielestä joulukuu näkyy vasta 2009Q1:ssä :)

Täytyy sanoa että itse hieman yllätyin jo tuon -2,4% suuruudestakin, sillä uskoin että hinnan muutos olisi -2%.

Kauhuskenaariona pidin -5% laskua, joka nyt jäi aika kauas.

9

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marginaalit 0,4 -> 0,8.....

      Todellisuus on vielä karumpi, koska hintojen lasku on tapahtunut pääasiassa isoissa ja kalliissa kohteissa. Ei taida tyfneroista paljoa lämmittää, jos 300 k€ kämpän saa nyt 50 k€ alella, kun 150 k€ hintaluokassa laskua on 5 % = 5-10 tonnia = saman verran, kuin vuokra"säästäjä" on haaskannut viimeisen vuoden aikana vuokraan.

      Ja jos ei maksukyky riitä edes tuohon 150 kiloeuroon, niin sitten ei auta kuin todeta, että takkiin tuli, koska sitä omaa 500 €/kk vuokraläävää vastaavan yksiön/halvan (pieni/huonokuntoinen) kaksion hinta ei ole laskenut lainkaan -> vuokraan on tullut ihan turhaan haaskattua 6 k€ * X vuotta ja lainarahankin hinta (marginaali) on tuplaatunut.

      Tällä hetkellä hyötyjiä ovat suurempaan vaihtamassa olevat omistusasujat (väliraha pienempi) ja häviäjiä ne, joiden piti realisoida iso asunto (esim. penskojen lähdettyä maailmalle).

      BTW, mitenkäs se tuhnujen rommauslaulu menikään... "hintojen muutokset alkavat aina Kallion yksiöistä"?

      • Väittäjät jutteli?

        Mihin perustuu väite että suurissa hinta on laskenut enemmän?

        Tilastossa yksiöiden idneksi -3,8 ja kolmiot sekä suuremmat -4,4. Eihän tuo ero nyt niin valtava ole.


      • rommmaus, missä viivyt?
        Väittäjät jutteli? kirjoitti:

        Mihin perustuu väite että suurissa hinta on laskenut enemmän?

        Tilastossa yksiöiden idneksi -3,8 ja kolmiot sekä suuremmat -4,4. Eihän tuo ero nyt niin valtava ole.

        Jaajaa, taas kerran tuhnuanaalikko vertaa kvartaaleita keskenään. Toki on ymmärrettävää, että kädestä suuhun eläville yli 3 viikon ajanjaksojen ymmärtäminen on vaikeaa, mutta siinä sivussa menee sitten ennusteetkin perselleen, kun normaalit vuosisyklit sotkevat kuvioita.

        Ei nääs ole ensimmäinen eikä viimeinen kerta, kun rommauksen on julistettu alkaneen, kun syksyllä
        tulee pieni notkahdus.

        Viimeisen vuoden hintakehitys on kuitenkin ollut pääkaupunkiseudulla:

        Yksiöt 3564 -> 3519 = ällistyttävä 1,1 % rommaus
        Kaksiot 3005 -> 2897 = -3,6 %
        Kolmiot 2941 -> 2779 = -5,5 %

        Kun keskimääräisessä kerrostaloasunnossa on 51 m², niin noista nähdään hintojen laskeneen keskimäärin 5½ tonnia.

        Onpa mahtava ale ... nyt hinnat ovat samat kuin 2007 alussa eli 2 vuotta rommausta odottanut tuhnu pääsee jo melkein omilleen. Melkein, koska vuokraan on tänä aikana haaskaantunut 10-20 tonnia.

        Näitähän joskus laskeskeeltiinkin, kuinka paljon pitää hintojen rommata, että "myyty 2003" jne. tuhnut pääsisivät omilleen. Kari & co tarttee sen -70 % alen, muille riittää hieman vähempi. Ja silloinkin siis vasta tilit tasat, koska liian ahtaassa ja/tai huonokuntoisessa vuokraläävässä käkkimistä 1-7 vuoden ajan on vaikeaa rahassa mitata.


    • ovat vasta tulossa

      Tilastokeskuksen julkaisema tilastokäyrä asuntojen hinnoista osoittaa suoraan alaspäin, joten ne suuret alennukset kyllä tulevat. Nyt ei kannata kiirehtiä asuntokauppaa tekemään.

      • Ei ollut pettymys,

        vaan itse asiassa iloinen yllätys. Itse odotin noin 2 - 3 % laskua, joten tämä oli minulle herkullinen julkistus =D


    • santtu

      provo, mutta vastataan nyt sitten jotain.
      Tuo 4%:n lasku edellisestä vuosineljänneksestä on erittäin kova, eli noin 15%:a vuodessa, tästä laskuvauhti tuskin kauheasti tulee nopeutumaan. Vuoden takaiseen (q4 2007) verratessa tulee huomioida se, että silloin tilastohinnat olivat vielä nousussa, ja hinta-indeksin huippu osui jaksoon q2 2008, eli vaikka nyt hinnat pysyisivät ennallaan, näyttää vertailu vuoden takaiseen kokoajan isompaa laskua seuraavat kaksi neljännestä.

      • joopa joo

        INDEKSIN lasku oli 4% edelliseen vuosineljännekseen ja vuodessa -3,3%, ei suinkaan 15%.

        Ja tässähän on siis mukana tämä viimevuosiin nähden ennätyskova inflaatio.

        Hinnathan laskivat oikeasti paljon vähemmän, kuín mitä prosentit antaa ymmärtää.

        En kyllä jaksa uskoa että laskuvahti pysyisi Q4:n tahdissa, se jää alle 5% koko vuodelta 2009.


      • santtu
        joopa joo kirjoitti:

        INDEKSIN lasku oli 4% edelliseen vuosineljännekseen ja vuodessa -3,3%, ei suinkaan 15%.

        Ja tässähän on siis mukana tämä viimevuosiin nähden ennätyskova inflaatio.

        Hinnathan laskivat oikeasti paljon vähemmän, kuín mitä prosentit antaa ymmärtää.

        En kyllä jaksa uskoa että laskuvahti pysyisi Q4:n tahdissa, se jää alle 5% koko vuodelta 2009.

        että tuo 4%:n neljännes vuoden lasku on erittäin kova, vuositasolle muutettuna noin 15%.
        Tuo muutos vuoden takaiseen on todellakin tuo sanomasi -3,3%, mutta kuten sanoin, vertailukohdan (q42007) jälkeen oli vielä kaksi neljännestä, jolloim tilastohinnat nousivat.

        Nuo 4%:n neljännesvuosi tiputukset tulevat olemaan aika maksimia mitä tulemme näkemään, se(kin) on jo pirun kovaa tiputusta vuositasolla, mitään 10%:n neljännestiputuksia ei ikinä tule olemaan.


    • 3-4%/4kk

      Taitat olla hieman hidas? Tilastokeskuksen mukaan pudotus oli kyllä Edelliseen kvartaaliin nähden sen 3-4% eli noin 8-15% vuositasolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      65
      4242
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      67
      4241
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      109
      2905
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      58
      2796
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      2029
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      55
      1992
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1679
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1503
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      109
      1353
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1281
    Aihe