Huonekalun "vanhentaminen" valkoisella maalilla

Mamasha

Ostin kirpparilta halvan seinähyllyn, joka on tummaksi petsattua puuta, päällä taitaa olla kiiltävä lakka. Haluaisin maalata sen valkoiseksi niin, että maali näyttäisi "kuluneelta", eli tarkoitus on hioa maalia nurkista kevyesti pois jne. Muistelen nähneeni jossain jotain niksejä siitä, miten maali reunoista lähtee helposti niin, että pinnasta saa kuluneen näköistä? Muistaako joku, minkälainen käsittely valkoisen maalin alle pitäisi laittaa? Oliko kyseessä kynttilän hiominen kulmiin vai mitä pitäisi tehdä?
Kiitos vinkeistä!

2

1453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laittaa kynttilää

      tai sitten vaan maalaat ensin valkoiseksi ja sitten kun maali on kuivunut, hiot kevyesti reunoja hiekkapaperilla (tässä kyllä se riski, että jos hiot liikaa, tumma petsi lähtee pois ja vaalea puu tulee näkyviin)

      • Mamasha

        Kiitos kommentista. Täytyy siis kokeilla kynttilää, sillä tarkoitus on, että vain tumma petsi kuultaa sieltä "kuluneista" kohdista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2294
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1224
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      85
      1042
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      972
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      924
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      128
      898
    7. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      893
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      813
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      803
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe