Kuubaan kesäkuussa 2009.

Noviisina Kuubassa..

Kesäkuussa menen Havannaan Plaza- hotelliin.. Onko kokemuksia hotellista? Millainen palvelu, ruoka, ja huoneet.. Mitä Havannassa voi syödä turvallisesti ja onko ruoka edullista? Missä kannattaa käydä? Mitä ostaa? Onko korut edullisia? Ja muitakin vinkkejä matkalle...

6

1472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edes kauppoja

      Ai mitkä korut, ainoat mitä näin, oli tehty siemnistä.

      • Täh.. häh

        Anteeksi, mutta ei kauppoja!!! mistäs sitten ihmiset ostavat ruoat ja vaatteet sun muut.. Onko mitään tavarataloja missään tai muuta... Mitä sieltä kannattaa sitten ostaa..,.


      • kuubassa
        Täh.. häh kirjoitti:

        Anteeksi, mutta ei kauppoja!!! mistäs sitten ihmiset ostavat ruoat ja vaatteet sun muut.. Onko mitään tavarataloja missään tai muuta... Mitä sieltä kannattaa sitten ostaa..,.

        oltiin viikko havannassa ja ei siellä pahemmin kauppoja ole. Paikalliset hakee ruokatarvikkeet valtion kupongeilla jostakin. Hotellien yhteydessä on kauppoja mutta valikoimat vähäisiä. Otettiin mukaan palasaippuaa, hammasharjoja, hammastahnaa, kyniä, uusia ja käyttämättömiä vaatteita ja lapsille karkkia. Meni erinomaisesti kaupaksi ja ihmesit olivat todella otettuja näistä "tipeistä". Maa on kauppasaarrossa ja se näkyy. Perus tuliais ostokset ovat sikarit, rommi ja markkinoilla oli maalaksia ja puuveistoksia. Lisäksi jossain kaupassa oli lusikoista ja haarukoista tehtyjä veistoksia. Ei ole kulinaristin paikka vaikka havannasta löytyykin ravintoloita. Perus-safkaa, Riisiä, papuja ja paistettua lihaa. Lisäksi kaalia usien tarjolla. Hurrikaani runteli aika pahoin maata ja esim banaanipuut kärsivät paljon.


    • jousimies

      Kyllä Havannasta matkomuistoksi tarkoitettua tavaraa löytyy toreilta.Lähellä Katedraalin aukiota on iso (pitkulainen) tori kojut täynnä käsitöitä,soittimia,koriste-esineitä,paljon koruja,niitä siemenistäkin tehtyjä mutta myös muusta paikallisesta materiaalista.Miellyttääkö sikäläinen tyyli,senhän jokainen voi paikanpäällä todeta,mutta torilla kannattaa käydä tutustumassa.Tavarataloja ei näkynyt,pikkukauppoja keskustan kävelykaduilla.

    • Zede

      Tavaraa kyllä löytyy, mutta ne ovat kalliita. Yhdessä ostoskeskuksessa vierailin Havannassa (ei ole ainoa ymmärtääkseni) ja sieltä kyllä sai vaatteita lapsille ja aikuisille, tietokoneita, telkkareita, stereoita, kalusteita, leivoksia yms.

      Ravintoloissa voi syödä suhteellisen turvallisesti. Hinnat ovat lähes suomen tasoa. Paikalliset käyvät omissa ravintoloissaan, joiden löytäminen voi olla haasteellista. Heille turistiravintolat ovat yksinkertaisesti liian kalliita.

      Suosittelen tutustumaan Havannan kiinakortteliin. Ruoka ei kyllä ole niin kiinalaista, mutta tutustumisen arvoista.

    • He Che

      Plaza on aivan okei. Hyvällä paikalla ja muutenkin mukava. Asuin nyt tammikuussa siellä viikon. Havannaan ei nyt kannata lähteä ostosmielessä. Kyllä sieltä kauppoja löytyy ja tavaroitakin turisteille ja niille kuubalaisille, jotka hankkivat tulonsa turisteilta, mutta miksi ostaa sieltä kun kotona on paremmat valikoimat ja halvempaakin. Kuubaan kannattaa mennä, koska se on erilainen ja koska siellä asuu kuubalaisia.

      Ruoka on Euroopan hinnoissa, mutta huonompaa. Syötävää kyllä, mutta maa ei ole gourmetmatkailijoille.
      Yksityisiä paladar-paikkoja kannattaa etsiä. Niissä ruoka voi olla erinomaista ja halvempaa.
      Jos ja kun lähden toisen kerran en mene enää hotelliin vaan etsin casa particularin. Ne ovat valtion luvalla toimivia yksityisiä asunnon vuokraajia. Vuorokausi 25-35 cuc, aamiainen n. 4 cuc ja päivällinen ehkä 10. Cuc on vähän alle euron.
      http://www.casaparticularcuba.org/viewproperty.asp?Code=HAV302&Lang=0&PopUp=0

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      274
      4694
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2867
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2851
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1801
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe