Miten hoitaa pientä pentua?

koira-apua

Olen jo kauan harkinnut koiran hankkimista ja tämänhetkinen elämäntilanteeni olisi sopiva koiran pitämisen kannalta, mutta sitten mieleeni juolahti kysymys siitä ajasta kun pentu on vielä melko pieni. Eihän sellaista voi jättää yksin esim. työssäkäynnin ajaksi. Kuinka ihmiset hoidatte tällaiset tilanteet? Luulisi etten ole ensimmäinen joka tätä miettii. Loman ottaminen ei kohdallani ole mahdollista.

5

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvoo sua

      Älä ota pentua, jos sulle on työ tärkkenpää kuin pentu. Eli elämäntilanteesi ei ole sopiva. Tai sitten lopeta työnteko!

    • Mastiff

      Vartoisit vähän sopivampaa ajankohtaa, kyllä sää vielä koiran voit hankkii ja uhrata sille ruhtinaalisesti aikaa. Tiedän kyllä, miltä tuntuu, kun on valtava koirakuume. Koita nyt jonkin aikaa kestää.

    • aikuinen koira

      Totta mitä ylläolevat sanoivat että elämäntilanne ei välttämättä ole paras koiran ottamiseksi. Mutta onneksi on vaihtoehto. Nimittäin aikuinen koira tai siis sellainen nuori yksilö, josta joku joutuu luopumaan perhe- allergia tmv syiden takia. Nämä on yleensä peruskasvatettu sisäsiisteyteen, ja tapauksesta riippuen myös itsenäisyyteen ja jopa hyviin tapoihin. Vaikka en nyt heti seuraavana päivänä koiran tulosta työhön suosittelekaan menemään, niin tulevat kuitenkin yleensä toimeen työpäivän ajan.

      Tosin usein kyllä nämä ihmisten syyt koirasta luopumiseen eivät välttämättä ole ne jotka saat asiasta kuulla. Varsinkin jos koira on noin vuoden ikäinen, niin sillä on pahin murrosikä päällä ja kaikkien kärsivällisyys ei riitä siihen että koira siinä vaiheessa kasvatetaan kunnolla vaan siirretään se toisten vastuulle tai lopetetaan kun iihq-iihana pentuaika on ohi.

      Kuitenkin jos tietää että itsellä pinna riittää tällaisenkin yksilön kanssa eikä välitä/ole mahdollisuutta siihen "vauvanhoitoon", sekä on valmis sitoutumaan ottamaansa koiraan sen loppuelämäksi, niin sellaisesta saa itselleen uskollisen ystävän.

      Omani tuli vajaan vuoden iässä, murrosiän myrskyjen myllertäessä pahimmillaan, joten koira kyllä vaati todella mittaamattoman paljon kärsivällisyyttä(sitä tosin vaativat kaikki), mutta niin vain tästäkin tuli mallikoira(ainakin lähes). Ja kun tästä joskus aika jättää niin seuraava koirani luultavasti on tullessaan vähän vanhempi.

      Joten miksi et harkitsisi kuitenkin kodinvaihtajaa, ja parhaassa tapauksessa pelastaisi hyvää koiraa turhalta piikille vienniltä.

      • koeaika

        Suosittelisin myyjän kanssa sopimaan koeajasta kun on kyse aikuisesta tai täysikasvuisesta koirasta. Koeaika olisi sekä ostajaa että koiraa varten. Ostaja näkisi millainen koira on ja huomattaisiin myös se, suopuisiko koira uuteen omistajaan.

        Samalla voisi harjoitella koiran kanssa arkea ja oppia tuntemaan koiran tarpeet ja luonteen.

        Itse sain ensimmäisen aikuisen koirani kanssa tällaisen mahdollisuuden. Koeaika oli 2 viikkoa. Koiran mukana tuli kirje mitä koira tarvitsee ja mitä se osaa ja mistä se pitää. Myyjä tuli itse paikalle katsomaan miten koira on sopeutunut uuteen paikkaan ja mahdollisesti uuteen omistajaan. Meidän kohdalla koira kävi vuoron perää sekä vanhan että tulevan omistajan luona ja makoili lattialla. Myyjä luovutti koiran meille.


    • ja työ

      Me varattiin pentu kesällä. Sovittiin kasvattajan kanssa että haetaan pentu vähän yli luovutusiän, kun jompikumpi on lomalla. Pentu haettiin loppukesästä. Isäntä oli viikon lomalla ja itse kävin töissä. Pennulle varattiin oma nurkka talosta jossa saa rauhassa olla, eikä pääse muihin huoneisiin.

      Ennen töihin lähtöä vein pennun ulos tekemään asiansa ja vaihdoin paperit lattialle, että voi päästää niihin jos tarve tulee. Katsoin myös että vettä oli saatavilla. Ennen lähtöäni sanoin pennulle rauhallisella ja vähän uneliaalla äänensävyllä että mene takaisin nukkumaan.

      Isäntä hoiti päivä ruuan koiralle ja sen jälkeen ulos, sillä pennulta tulee hätä hyvin pian syönnin ja nukkumisen jälkeen. Jos asut yksin voit jättää ruokaa pennulle. Kyllä pentu pärjää yskin 8 tuntiakin, kun vain lattia on paksulti paperilla vuorattu pissan varalta ja ruokaa ja vettä on tarpeeksi. Pentu oppii nukkumaan sen aikaa kun olet poissa kotoa, näin meidän koirakin on oppinut.

      Kun tulet kotiin, älä hössötä koiran kanssa normaalia enempää. Vie koira välittömästi ulos tarpeilleen ilman että villiinnytät sitä että eikö ollu kiva ku tulin kotiin. Siis ei tarpeetonta meteliä ja hössötystä. Koira normaalisti ulos, papereiden vaihto, veden katsominen ja ruokaa. Sen jälkeen voit jättää koiran 10-20 min yksin. Kun menet nyt katsomaan koiraa, voit jo peuhkata sen kanssa ja leikkiä ja jutella sille ja silittää ym.

      Kasvattajalta voit kysyä monestiko koiralle pitää antaa ruokaa ja minkä verran ja minkälaista ravintoa. Eri rotuisilla pennuilla on erilaiset vaatimukset ruuan suhteen, aktiivisille, nopeasti kasvaville jne. Kasvattajalta voit nämäkin varmistaa.

      Eläinlääräkiltäkin saa hyviä apuja, muun muassa rokotusajankohdat ja matokuurit. Eläinkaupoissakin voit käydä kysymässä ruokintapuolen asioista, vaikka ruuan marketista ostaisitkin (tiedät ainakin minkälaista ravintoa pitäisi pennun saada). Kun ikää tulee lisää, ruokakin pikkuhiljaa vaihtuu toisenlaiseksi.

      Maksaa en suosittele pennulle annettavaksi. Vesipuurot on hyviä lisäruokia. Kun pentu on esim. puolen vuoden ikäinen voit hankkia apteekista hyvänmakuisia/-hajuisia tabletteja koirallesi, että se oppisi syömään tavallisia lääkkeitäkin.

      Ennen eläinläärille menoa, koira olisi hyvä opettaa tutkimuspöytää varten, eli nostaa se jollekin pöydälle, jonka lähettyvillä ei ole mitään pennulle vaarallista. Itse nosta pennun laittamalla toisen käden etutassujen kainaloiden alle ja toisen pennun takapuolelle/takareisille. Kun pentu on nostettu pöydälle, kannattaa itse seistä tiukasti pöydän reunaa vasten sillä pentu saattaa peruuttaa vahingossa reunan yli. Pennulle voi tarjota vaikka omia napuja pöydän päällä ja silitellä. Tämä kaikki siksi, ettei koira pelkäisi eläinlääkärillä jo pöydällä olemista.

      Eläinlääkäri kyllä opastaa koiran oikeasta kiinnipitämisestä rokotuksen aikana, jos siihen on tarvetta. Pienemmissä rokotuksissa voi riittää se että keskityt antamaan pennulle makupaloja rokotuksen aikana. HUOM! Tärkeää jos koiralla on hihna tai fleksi: Pidä se LÖYSÄLLÄ, ettei koira vaistoa jännitystäsi ja jännitä/pelkää itsekin tilannetta. tämä on helppo sanoa, mutta itsekin joudun jatkuvasti huomaamaan, että vaistomaisesti se hihna meinaa kiristyä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      418
      6057
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      85
      5396
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4404
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3951
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      57
      3801
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      180
      3482
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      119
      3244
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      63
      3217
    9. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      2446
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2289
    Aihe