90% pokerin pelaajista on mielestään keskivertopelaajaa huomattavasti parempia pelaajia.
Hyvä pokerinpelaaja
13
2008
Vastaukset
- elämänalueella
Ei ole siis mikään uutinen. Tämä on hyvin ollut tiedossa jo pitkään. Erityisesti kokemattomat nuoret aviottomat miehet ovat riskiryhmässä. Siis minäkin. Ja tämän voit viedä pankkiin, se on nimittäin tieteellisesti todettu.
Hyvä pokerinpelaaja on oikeissa paikoissa onnekas, se on karu totuus. Hyviä pokerinpelaajia on mielin määrin. Väittäisin, että n. 80-90 % tuntee kaikki perusstrategiat ja vaativat strategiat, n. 60-70 % käyttää näitä strategioita ja n. 30-50 % osaa käyttää niitä oikein. Noista 30 %:sta löytyy sitten se suurin osa siitä 5 %:sta jotka on onnekkaita ja voittavia. Loput on sitten vain onnekkaita loputtomasti. Siis 95 % on luusereita. Hyvin todennäköisesti pelaat netissä siis luusereita vastaan, mutta hyvin todennäköisesti olet myös itse luuseri. Yksi ihmiselämä on liian lyhyt ajanjakso lopullisen menestyksen selvittämiseen. Voit olla siis huono-onninen koko elämäsi.- jutun loppuosan
katso ikkunasta sinne katuojaan.
I rest my case. - vitussa te pelaatte?
Mitä järkeä on lahjoittaa rahansa jollekin baanaanisaarelle rekisteröidylle pokkasaitille? Suomalaiset ovat todella tyhmää kansaa. Valtaosaa voi kusta silmiin mielinmäärin, eivät he huomaa yhtään mitään. Tyhmimmät jopa puolustelevat näitä kuseskelijoita.
- The Rat
Onneksi näin on.
Keskivertopelaaja häviää pikkaisen jatkuvasti, pitää siis olla keskivertoa parempi voidakseen voittaa pitkässä juoksussa. On siis vain kolme syytä pelata:
1. ajankulu
2. koska on keskivertoa parempi
3. koska aikoo kehittyä keskivertoa paremmaksi
1. Ajankulupelaajat ovat loistava ilmiö, mutta en jotenkin jaksa uskoa, että he riittäisivät muiden pelaajien pääasialliseksi rahanlähteeksi.
3. Jokainen on joskus ollut aloitteleva pelaaja. Jos aikoo pysyä sellaisena, ei ehkä kannata pelata. Kovin moni ei tätä teekään, vaan suunnitelmissa on "ryhtyä" voittavaksi pelaajaksi.
2. Tämä on siis tuo 90% porukasta. Onneksi näistä noin 50% kuuluisi oikeasti ryhmään 3, mutta kun he eivät mielestään enää lisäoopia tarvitse...
Niinhän se on, että voitollisten pelaajien pelin rahoittavat aloittelijat, kännipelaajat ja itsestään liikaa kuvittelevat.
Minä taas... No, tietysti minä olen keskivertoa parempi pelaaja - ainakin joillakin osa-alueilla. Mutta sillähän ei ole väliä. Pankkitilin saldostahan se oma taito voidaan tarkistaa, tarpeeksi pitkällä aikavälillä... :) - kyllä kyllä
Jos sanotaan, että 90% luulee olevansa keskimääräistä parempia, arvioisin, että jotain 3% heistä pelaa voittavaa peliä. Puolestaan niistä 10% jotka eivät uskottele itseelleen liikoja taidoistaan ehkä 75% todellisuudessa ovat voittajia ja 25% tiedostavat heikkoutensa, ja haluavat kehittyä paremmiksi -> ovat joskus voittajia.
Tiivistettynä yhteen virkeeseen:
Voittava/hyvä pelaaja ei kuvittele itsestään liikoja, vaan hyväksyy sen tosiasian ettei ole paras, mutta tekee töitä pelinsä eteen ja kehittyy yhä paremmaksi ja paremmaksi.
Huonolla pelaajalla päin vastoin. Hän luulee olevansa paras, eikä mielestään tarvitse ollenkaan lisäoppeja. Ohivedoista huudetaan ja itketään tuntemattomille ja vääristellään niitä ja kaiken lisäksi uskotellaan itselle että on tullut huijatuksi.- nettipokeri on silti
täyttä kusetusta. Pokerisaitit pitää rekisteröidä banaanivaltioihin, missä viranomaiset voidaan lahjoa, tai missä lainsäädäntö on kivikaudelta. Helppo on rosvojoen kääriä rahat idiooteilta, mutta sehän on niille aivan oikein :D
- asiantuntijat vauhdissa
nettipokeri on silti kirjoitti:
täyttä kusetusta. Pokerisaitit pitää rekisteröidä banaanivaltioihin, missä viranomaiset voidaan lahjoa, tai missä lainsäädäntö on kivikaudelta. Helppo on rosvojoen kääriä rahat idiooteilta, mutta sehän on niille aivan oikein :D
tuntuu taas olevan tietämystä tai provoa ilmassa. jos olen tienannut viimiset 3 vuotta noin 53€ tuntipalkkaa (keskiarvo koko ajanjaksolta) pokeria pelaamalla (60h/kk), niin antaako rigged bahamalle lisensoitunut peliyhtiö mulle vaan siimaa, ja koht vaatii massit takasin, jotka on voitettu juoppojen ja muiden paistien taskuista?
- keskiverrokki
Niin, ohivedoistahan aina mulkutetaan. Miksi ??
Tietysti siksi, että niitä ei pitäis edes sattua !! Ohivetäjä on periaattessa pelannut silloin väärin, mutta entä sitten ? Rahat se kumminkin vei, eli ei se loppupeleissä nyt niin väärin sitten pelannutkaan.... Sitäpaitsi, varsinkin nettipokerissa, jossa pelaajia on määrätön määrä, et välttämättä ihan hetkeen pääse paikkotilanteeseen saman kaverin kanssa.
Paradoksaalista kyllä, yleensä suurimmat potin viedään juuri ohivedoilla. On niitä joskus osunut itsellekin, kieltämättä.
Osaan pelata pokeria, mutta en ota siitä mitään stressiä. Jos menee niin menee. Ajankuluahan tämä on ja helvetin hauska harrastus. - The Rat
keskiverrokki kirjoitti:
Niin, ohivedoistahan aina mulkutetaan. Miksi ??
Tietysti siksi, että niitä ei pitäis edes sattua !! Ohivetäjä on periaattessa pelannut silloin väärin, mutta entä sitten ? Rahat se kumminkin vei, eli ei se loppupeleissä nyt niin väärin sitten pelannutkaan.... Sitäpaitsi, varsinkin nettipokerissa, jossa pelaajia on määrätön määrä, et välttämättä ihan hetkeen pääse paikkotilanteeseen saman kaverin kanssa.
Paradoksaalista kyllä, yleensä suurimmat potin viedään juuri ohivedoilla. On niitä joskus osunut itsellekin, kieltämättä.
Osaan pelata pokeria, mutta en ota siitä mitään stressiä. Jos menee niin menee. Ajankuluahan tämä on ja helvetin hauska harrastus.> yleensä suurimmat potin viedään juuri ohivedoilla.
En ole tällaista huomannut, mutta jos tuota paljon tapahtuu, niin teoriassa syynä voi olla perinteinen vetokäsi vs. valmis käsi tilanne.
Varsinkin kun joskus vetokäsi on jopa ennakkosuosikki voittoon. Varsinkin ompun puolella. :)
Jos nyt ihan pokeria ajatellaan, niin jos sinulla on vaikka AA, floppi 8p9pAr ja vihulla kädessä TJ pataa, niin vaikka voitolla oletkin, on vihulla sen verran paljon outteja, ettei tuossa voi kuin potti alkaa kasvamaan (vihun readien mukaan outteja väriin 7 6 suoraan 2 värisuoraan = 15, osumatodennäköisyys turn river noin 60%).
Ohivetoja tulee kolmella tavalla:
1) huono pelaaja maksaa/lyö heikolla kädellä
2) pelaaja arvioi vastustajan käden heikommaksi kuin se onkaan
3) hyvä pelaaja saa pot-oddsit tai ainakin implarit maksaa vetokädellä
Eihän noista ole oikeastaan kuin yksi sellainen, jota ei pitäisi tulla. Siis ykköskohta. Kakkoskohtahan on sinun hyvyyttäsi, kun saat vihun uskomaan kätesi olevan huonompi kuin se onkaan. Kolmoskohta taas on oma moka, turha valittaa. :)
- keskiverrokki
Liekö niitä oikeasti hyviä pelaajia olemassakaan. Minä en mikään kaksinen peluri voi näillä pelimäärillä edes olla. Silti olen useasti voittanut erään ystäväni, joka pelaa ammatikseen (????) korttia. Mahtaa olla ohuet eväät, kun meikäläisellekin on hävinnyt.
Niin, mistään pitkistä juoksuista on turha ruveta märisemään, pelin lopputulos näkyy heti rahapussissa. - minä.
Kuulun siihen luuseri porukkaan joka häviää koko ajan siis kuukausi tasolla !!
Ihku peli 90 % voittaa :) - tzeitzai
Olen huono pokerin pelaaja. Olen pelannut 1,5 vuotta komella eri saitilla. Olen tallettanut aina kerrallaan 30 euroa ja talletuksia on yhteensä n. 10 kpl eli 300 euroa olen investoinut. Kaikki on mennyt. Kassa on ollut maksimissaan jossain 50-60 välillä. Pelaan vain 0,01 - 0,10 pelejä ja vähän sit and go ja heads-upeja.
Pyysingin kirjan olen lukenut ja kahlannut läpi pari englannin kielistä kirjaa. Pelatessani en välitä positiosta pätkän vertaa eikä minulla ole mitään todennäköisyystaulukoita. Bluffata en osaa. Jos tulee hyvät kortit, niin korotan ihan sikana. En minä tiedä, mikä on bad beat. Jos joku saa paremmat kortit niin se voittaa ja minä häviän.
Pokeri on silti kivaa. Helppo harrastus. Halpa ja saa olla kotona.- repertuaariin
bluffaaminen on helppoa, korotat ihan sikana vaan niillä paskakäsillä. Varmaan puolet hanskoista jää kuitenkin menemättä showdowniin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2246961Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3324880"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1483683Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1183490Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m693428Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi542920Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2702749Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.842470- 252386
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1041968