Moikka. Oon editoimassa yhtä videota johon tarvitsen vanhoja kotivideoitani. Ongelma kuitenkin on se, et en pysty siirtämään niitä VHS:stä DVD:lle koska DVD-tallennin on rikki ja suostuu kopioimaan ainoastaan 20sekuntia ennenkuin kuva jäätyy. Kuitenkin, onko mahdollista VHS-laitteesta siirtää vanhoja kotivideoita mitkä on jo VHS:llä niin videokameran MiniDV-kasetille, josta voisin ne nopeesti siirtää koneelle? Eli yleensä kun MiniDV-kasetista pystyy nauhottamaan VHS:lle niin pystyykö sen tekemään mitenkään toisinpäin kytkemällä esim. videokamera VHS:laitteeseen tai jotenkin muuten? Kiitos.
Kotivideoiden digitointi
7
1217
Vastaukset
- Digiootti
VHS- videoiden digitointi onnistuu DV-videokameran kautta vain jos kamerassa oleva AV-liitin on kaksisuuntainen, eli ottaa myös sisäänpäin singnaalia.
http://www.digivideo.fi/wiki/index.php/AV-IN
Videoa ei tarvitse tallentaa kameran nauhalle, vaan kasetti otetaan kamerasta pois, silloin VHS videon analoginen kuva menee videokameran kautta, muuttuen kamerassa digitaaliseksi ja jatkaa kamerasta firewire kaapelilla tietokoneelle.
Tällä konstilla kuvanlaatukin säilyy parempana, kuin jos se tuotaisiin DVD levyn kautta tietokoneelle.- Jouneezeh
Moikka digiootti. Kiitti viestistäs. Mun videokameran malli on Panasonic NV-GS60. Katoin kyl netistä ja mun videokamerassa on ainoastaan AV Out.
eli mitäs sit pitäis tehä? - Digiootti
Jouneezeh kirjoitti:
Moikka digiootti. Kiitti viestistäs. Mun videokameran malli on Panasonic NV-GS60. Katoin kyl netistä ja mun videokamerassa on ainoastaan AV Out.
eli mitäs sit pitäis tehä?Valitettavasti tuossa Panasonic NV-GS60 kamerassa ei ole AV sisäänmenoa.
Seuraava vaihtoehto olisi hankkia lisälaite, jolla analogisen videon siirto USB liitännän kautta tietokoneelle pitäisi onnistua.
Itsellä ei ole kokemusta tuollaisesta, mutta tässä likissä sitä kehuttiin.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000025&conference=4500000000000191&posting=22000000040791795
- Digiootti
Kerro kamerasi merkki ja malli, niin voin katsoa onko siinä AV-in.
- hancock...
Videokameralla (DV) onnistuu jos on siinä on videosisääntulo. Jos ei niin sitten voit hankkia jonkun USB-adapterin jolla saa nauhurin tietsikkaan kiinni. Mutta laatu on vaihtelevaa näissä.
Jos nauhoja ei ole niin voihan ne teettääkin, googleen laadukas vhs siirto tms. löytyy monia vaihtoehtoja. - kovalevylle
netistä löytyy yrityksia, jotka suht edukkaasti siirtää videot joko dvd, dv-nauhalle tai kovalevylle. Välissä silloin av-dv muuntaja ja kunnollinen tbc-videonauhuri. Sit vaan editoimaan kuvaa.
- VasaraJuhla
Kunnon ohjelmistolla pystyy tuollaisseenkin. http://www.youtube.com/watch?v=i_JqUi0rkxs&feature=channel
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.613750Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j873138Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin782360Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141610Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m661344- 891213
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä351104Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11001Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55995- 47972