Avioehto ja ulkomaalainen mies

Tuleva gaboninaisen rouva

Aion naimisiin gabonilaisen miehen kanssa, ja nyt minun vanhempani vaativat järjestelyä että jos avioero tulee niin mies lähtee maasta saman tien ilman mitään meidän yhteistä tai heiltä perittyä omaisuutta. Uhkaavat sillä että tekisivät minusta perinnöttömän.
Mahtaakohan tämä olla täysin laillista, ja vaikka olisikin niin onko käytännössä mahdollista?

16

3452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikea laitalinkki

      Vanhempasi saavat määrätä omasta omaisuudestaan aivan kuten haluavat. Tietysti sinä saat aivan yhtä lailla määrätä omasta elämästäsi ja omaisuudestasi aivan kuinka haluat (paitsi tietyssä tapauksessa vanhempiesi mahd. perinnöstä).

    • mutta kyllä lakiosan saat s...

      muut voivat sitten testamentata vaikka jehoville.vanhempasi voivat tietenkin eläessään lahjoittaa koko omaisuutensa pois jolloin ei jää perittäväksi penniäkään.Tutulla sama juttu oli joten nyt sen vanhemmat tuhlaavat urakalla varojaan käyden ulkomailla ja muutenkin lahjoittelemalla rahaa eri yhdistyksille jottei kaveri saa penniäkään.talonkin möivät ja menivät vuokralle jotta saavat senkin rahat tuhlattua sekä etukäteen maksettu huomattava summa yksityiselle vanhainkodille jonne menevät aikanaan.

      • kun noin käy

        on vanhempien fiksumpi nauttia itsekasaamastaan omaisuudesta kokonaan itse. Mutta onnea toki sinulle valitsemallasi tiellä.


      • kymmenen pientä mulattipoikaa
        kun noin käy kirjoitti:

        on vanhempien fiksumpi nauttia itsekasaamastaan omaisuudesta kokonaan itse. Mutta onnea toki sinulle valitsemallasi tiellä.

        olisi tytär, joka ottaisi aviomiehekseen jonkun tummaihoisen kehitysmaan reppanan tai kurdin/arabin tai muun vastaavan, niin pitäisin huolen, ettei tyttärelle jäisi senttiäkään perintöä. En myöskään enää koskaan haluaisi nähdä tytärtä, eikä se kehitysmaan asukki olisi tervetullut kotiini niin kauan kuin elän.


      • EKL
        kymmenen pientä mulattipoikaa kirjoitti:

        olisi tytär, joka ottaisi aviomiehekseen jonkun tummaihoisen kehitysmaan reppanan tai kurdin/arabin tai muun vastaavan, niin pitäisin huolen, ettei tyttärelle jäisi senttiäkään perintöä. En myöskään enää koskaan haluaisi nähdä tytärtä, eikä se kehitysmaan asukki olisi tervetullut kotiini niin kauan kuin elän.

        Oisko sitt eri asia jos se tummaihoinen mies ois korkeasti koulutettu ja ois arvostetussa työpaikassa?


      • kymmenen pientä mulattipoikaa
        EKL kirjoitti:

        Oisko sitt eri asia jos se tummaihoinen mies ois korkeasti koulutettu ja ois arvostetussa työpaikassa?

        No ei se korkea koulutus sitä valkoiseksi muuta.

        Tämä nyt on muutenkin aika teoreettinen kysymys, koska Suomessa asuvista mustista voi laskea menestyjät yhden käden sormilla.


      • EKL
        kymmenen pientä mulattipoikaa kirjoitti:

        No ei se korkea koulutus sitä valkoiseksi muuta.

        Tämä nyt on muutenkin aika teoreettinen kysymys, koska Suomessa asuvista mustista voi laskea menestyjät yhden käden sormilla.

        Suomessa yleensäkin vai siellä missä sä asut?
        Et taida olla kovin korkeassa asemassa jos oikeasti elät siinä luulossa.


    • voivat

      testamenttiinsa laittaa, että sinun aviopuolisolla ei ole oikeutta sinun perintöön ja silloin avioehtoa ei tietääkseni tarvita. Suositeltavaa, vaikka kansalaisuus olisi mikä tahansa sillä puolisolla.

    • on pakko

      olla provo.
      Jos tämä on totta niin näytä kaikki tämän viestiketjun kirjoitukset vanhemmillesi. Kiitos.

      Sitten heille terveisinä että menkää asianajajan luo. Kysykään vaikka sopivaa asianajajaa Suomen Sisulta. Varmasti saatte neuvoja. Ja voimia teille, minullekin ottaisi koville.

      Suomeen pitäisi tehdä laki että kun tuo Suomeen matkamuiston niin hänen elatuksestaan pitäisi huolehtia hautapaikkaan saakka. Tuojan pitäisi vakuuttaa tämä asia muuten ei olisi takaisin Suomeen asiaa. Tämän pitäisi myös koskea miehiä jotka tuovat omia muistojan Venäjältä ja Thaimaasta.

    • sf6e

      Miksi naimisiin , eikö onnesta voi muuten nauttia ?
      Ai niin, tietysti sosiaaliavustusten takia...:)

    • Neuvo kaikkien puolesta

      Meille kaikille muille tulee paljon halvemmaksi, kun sinä elätät hänet omalla ja perimälläsi omaisuudella. Sinällään viisasta, että lähtisi maasta, kun aikanaan eroatte, mutta ymmärtääkseni vanhempasi eivät voi lähettää ukomaalaistakaan vastentahtoisesti pois maasta ainakaan elävien kirjoissa.

      • didiid

        Miten täällä onkin näin rasistista väkeä. Hävetkää!


    • Pohtija

      Naimisiin mennessä kannattaa ehdottomasti tehdä avioehto varsinkin jos omaisuutta on jo ehtinyt kertyä. Tämä siksi että nykyään puolet avioliitoista päättyy eroon. Jos avioliiton kuluessa tulee toisiin mietteisiin, avioehto voidaan yhteisellä sopimuksella purkaa ja avio-oikeus palauttaa.

      Avioehdon voi tehdä myös siten että se koskee vain jotakin tiettyä omaisuutta tai esim. lahjana tai perintönä saatua omaisuutta ja sen tuottoa ja sen sijaan tulevaa omaisuutta.

      Vanhempasi voivat todellakin eläessään tehdä omaisuudellaan ihan mitä haluavat. Jos heille kuollessaan jää jotain sinulle oikeus lakiosaan siitä.

      Vanhempasi haluavat suojella sinua. Rakastuneena on joskus vaikeaa ajatella järkevästi ja huonot vaihtoehdot tulee helposti sulkeneeksi mielestään. Siksi kehoittaisin ottamaan yhteyttä asiantuntijaan selvittää eri vaihtoehtoja.

    • lakiopískelija

      Siis en voi uskoa että haluat suututtaa vanhempasi? Miksi sen tekisit?no kai sinulla on motiivisi (toivottavasti)Lakiosan vanhempiesi omaisuudesta saat perintöuhkauksista huolimatta, mutta onko se sen arvoista?? Voisit saada koko perinnön mutta vaihdat sen mustaan makkaraan? järkeä tässä ei ole, tiedät varmaan itsekin...

      • Zia

        No jos aikuisia ollaan, jokainen päättää mitä elämältään haluaa ja seisoo valintojensa takana. Minä ainakin muutin suuntaa ja tein kaiken erilailla kun minulta muut oletti ja olen onnellisesti naimisissa rakastamani miehen kanssa ja siittä aviehdosta se on molemmminpuolista kunnioitusta. Myöhemmin voit sitten testamentilla määrätä että, jos kuolet aikasemmin tai eroatte mitä ex miehellesi haluat antaa, jos niin haluat.


    • turha varoittaa??

      Koska tuo liitto tulee kaatumaan 5 vuoden sisällä niin kannattaa tehdä avioehto. Vanhempasi kokeneempina ovat aivan oikeassa kun suojelevat sinua.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13212
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3665
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      106
      2954
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1410
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1329
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1204
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe