Jäteastian hinta?

paljon on

paljon noi jäteastiat maksaa? mistä saa edullisemmin?

6

3631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjkckssklskd

      rautakaupasta. Ja siellä tietävät mitä maksaa. Vai haetko Esim. Ivalosta jos siellä olisi suomen halvin jätepönttö?

    • että voisivat

      tietää vaikkapa rautakaupassa!

      Mutta jos se on liian vaikeaa niin ytv kertoo sivuillaan hinnat pk-seudulle noille vuokrapöntöille.

    • vaihtoehtoa

      Rautakaupat ja jäteyhtiöt myy, eli kovin monesta paikkaa ei tartte kysellä. Meillä jäteyhtiön 270 litran astia makso 53,29 €, rautakaupassa ois ollu yli 60 € just samanlainen. Sekajätetarran sai kaupantekijäisiin, meill on energiajätteelle eri astia.

      • Kierrättäjä1

        Paljonko maksaa energiajätteen ja sekajätteen tyhjentäminen teillä?

        Minne teillä menee biojätteet? Jos teillä ei ole kompostia, niin olisiko mahdollista hankkia biojätteelle oma laatikko?


      • en muista
        Kierrättäjä1 kirjoitti:

        Paljonko maksaa energiajätteen ja sekajätteen tyhjentäminen teillä?

        Minne teillä menee biojätteet? Jos teillä ei ole kompostia, niin olisiko mahdollista hankkia biojätteelle oma laatikko?

        Vuodessa yhteensä 140 €, molempien astioiden tyhjennysväli 6 viikkoa. Ennen kahden astian laittoa maksoi 170 vuodessa ja tyhjentää piti kerran kuussa. Tyhjennyksen saa milloin haluaa, eri auto hakee eri laadut eri päivinä, joten välien ei ole pakko olla samat.
        Energiajäteastian tyhjennys on ihan vähän kalliimpi kuin sekajätteen, vaikka astia on yli puolet isompi.
        Jos sekajätteessä ei olisi biojätettä ollenkaan, sen hinta halpenisi vähän. Biojätteelle saa halutessaan oman astian, sen tyhjennys on kaikkein kalleinta.

        Itse laitan avokompostiin hedelmien ja juuresten kuoret, salaatinjämät yms. puutarhajätteisiin verrattavat. Eläinperäisiä ja kypsennettyjä tähteitä jää niin vähän, ettei niihin kannata panostaa eikä niillä bioastia täyttyisi vuodessakaan. Menevät siis sekajätteisiin.

        Kompostin ostoa olen harkinnut, mutta himopuutarhurina tuntuu turhalta, kun kasvijätettä ei kuitenkaan saa sinne kaikkea ängettyä. Avokompostistakin saa multaa vuosittain, kun siihen laittaa haravoituja lehtiä ja tuoretta tavaraa sekaisin eikä päästä kuivumaan.


    • Amanda39

      Mitä mieltä olette? On jaettu roskis 4-taloudelle. Pitäisikö maksaa per talous vai per henkilömäärää? Kiinnostunut tietää .....olen nimittäin maksanut yksinasuvana saman kun esim. 4 hengen lapsiperhe ( vaippaikäisiä) Minusta on vähän kohtuutonta. Onko ehdotuksia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      90
      3954
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      199
      1518
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1410
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1100
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1040
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      326
      1023
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      47
      949
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      133
      932
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      919
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      899
    Aihe