Jäteastian hinta?

paljon noi jäteastiat maksaa? mistä saa edullisemmin?
63651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

rautakaupasta. Ja siellä tietävät mitä maksaa. Vai haetko Esim. Ivalosta jos siellä olisi suomen halvin jätepönttö?

Äänestä

tietää vaikkapa rautakaupassa!

Mutta jos se on liian vaikeaa niin ytv kertoo sivuillaan hinnat pk-seudulle noille vuokrapöntöille.

Äänestä

Rautakaupat ja jäteyhtiöt myy, eli kovin monesta paikkaa ei tartte kysellä. Meillä jäteyhtiön 270 litran astia makso 53,29 €, rautakaupassa ois ollu yli 60 € just samanlainen. Sekajätetarran sai kaupantekijäisiin, meill on energiajätteelle eri astia.

Äänestä
  • Paljonko maksaa energiajätteen ja sekajätteen tyhjentäminen teillä?

    Minne teillä menee biojätteet? Jos teillä ei ole kompostia, niin olisiko mahdollista hankkia biojätteelle oma laatikko?

    Äänestä

  • Kierrättäjä1 kirjoitti:

    Paljonko maksaa energiajätteen ja sekajätteen tyhjentäminen teillä?

    Minne teillä menee biojätteet? Jos teillä ei ole kompostia, niin olisiko mahdollista hankkia biojätteelle oma laatikko?

    Vuodessa yhteensä 140 €, molempien astioiden tyhjennysväli 6 viikkoa. Ennen kahden astian laittoa maksoi 170 vuodessa ja tyhjentää piti kerran kuussa. Tyhjennyksen saa milloin haluaa, eri auto hakee eri laadut eri päivinä, joten välien ei ole pakko olla samat.
    Energiajäteastian tyhjennys on ihan vähän kalliimpi kuin sekajätteen, vaikka astia on yli puolet isompi.
    Jos sekajätteessä ei olisi biojätettä ollenkaan, sen hinta halpenisi vähän. Biojätteelle saa halutessaan oman astian, sen tyhjennys on kaikkein kalleinta.

    Itse laitan avokompostiin hedelmien ja juuresten kuoret, salaatinjämät yms. puutarhajätteisiin verrattavat. Eläinperäisiä ja kypsennettyjä tähteitä jää niin vähän, ettei niihin kannata panostaa eikä niillä bioastia täyttyisi vuodessakaan. Menevät siis sekajätteisiin.

    Kompostin ostoa olen harkinnut, mutta himopuutarhurina tuntuu turhalta, kun kasvijätettä ei kuitenkaan saa sinne kaikkea ängettyä. Avokompostistakin saa multaa vuosittain, kun siihen laittaa haravoituja lehtiä ja tuoretta tavaraa sekaisin eikä päästä kuivumaan.

    Äänestä

Mitä mieltä olette? On jaettu roskis 4-taloudelle. Pitäisikö maksaa per talous vai per henkilömäärää? Kiinnostunut tietää .....olen nimittäin maksanut yksinasuvana saman kun esim. 4 hengen lapsiperhe ( vaippaikäisiä) Minusta on vähän kohtuutonta. Onko ehdotuksia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paljon on kirjoitti:

paljon noi jäteastiat maksaa? mistä saa edullisemmin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu