Metsän

Eipä löydä nykyisistä tehometsätalouden toimilla pilatuista metsistä sitä monimuotoisuutta ja luontoarvoja mitä oli 50-luvulla. Mutta silloin otettiinkin puu sieltä toinen täältä luonnon kiertokulkua seuraten. Nyt on sitten hakattu metsät paljaaksi ja puuta käyttävä teollisuus ajetaan alas. Kyllä kääntyvät vanhan hyvän ajan metsänhoitajat haudoissaan!
5556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

purot ja järvien rannat.
Viidenkymmenen ha.n aukolla puro huomioitu. Kulkee pajukkoisena ojan näköisenä raiskiona keskellä aukkoa. Isot puut voidaan "poimia" puron varrelta ja ilmeisesti motolla karsia myös kyseiseen puroon.
Järven rantaan jätetään maisemallinen kymmenen metrin suoja kaistale niin aukko ei näy järvelle ja puut toimii milloin minäkin ravinteiden imiänä. Niin kauan kun toimii. Myrsky kaataa suurimman osan kuusista järveen ja maalle sikin sokin. Että se siitä suoja vyöhykkeestä. Näin se homma etenee.

Äänestä
  • vai naapurin metsästä...vai onko sinulla omaa metsää ollenkaan.
    Monesti kesämökkiläinen ,kun saa oman tontin ja mökin rakennettua, valmis suojelemaan kaikki ko. järvenrannat jatko rakentamiselta

    Äänestä

  • omasta kirjoitti:

    vai naapurin metsästä...vai onko sinulla omaa metsää ollenkaan.
    Monesti kesämökkiläinen ,kun saa oman tontin ja mökin rakennettua, valmis suojelemaan kaikki ko. järvenrannat jatko rakentamiselta

    omasta että naapurin mettästä.

    Äänestä

Metsän harsinta on tuota että otetaan vähän puuta pois, mutta nykyään se on kirosana. Pahimmissa tapauksissa metsä jää täysin tuottamattomaksi ryteiköksi joka pitää kalliilla hävittää ja uudistaa kokonaan jotta saadaan taas tuottamaan.

Äänestä

Eipä kaadeta puitakaan enää pokasahalla ja kuljetella hevospeleillä.

Totuus on että virkistyskäyttöön sopivia metsiä on Suomi pullollaan. Luontoarvoista puheenollen aukkohakkuu vastaa monilta osin metsäpaloa, joka on luonnon tapa uudistaa tehokkasti metsä ja luoda erilaisille kasveille elinympäristöjä.

Puuta käytetään tulevaisuudessa ihan samalla, jossei kiihtyvällä tahdilla. Käyttökohteet vain muuttuu ja kehittyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


luontoarvot kirjoitti:

Eipä löydä nykyisistä tehometsätalouden toimilla pilatuista metsistä sitä monimuotoisuutta ja luontoarvoja mitä oli 50-luvulla. Mutta silloin otettiinkin puu sieltä toinen täältä luonnon kiertokulkua seuraten. Nyt on sitten hakattu metsät paljaaksi ja puuta käyttävä teollisuus ajetaan alas. Kyllä kääntyvät vanhan hyvän ajan metsänhoitajat haudoissaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu