Meillä on vuosikausia seurattu mökkialueella tapausta, jossa maan myyjän aikamiespoika terrorisoi mökkialuetta kävelemällä avoimiin mökkeihin sisään ja näpistelee juomat, tupakat ja rahat taskuista ja lompakoista, jos saattuu olemaan esillä. Jopa silloin kuin asukit ovat nukkumassa ja ovi jäänyt auki. Paikallinen poliisi myhäilee ja huokailee, että semmonen se on ei voi mitään.
Nyt saman perheen puoliharhainen vanha isäukko asettelee kieltotauluja ja puomeja alueelta yhteiselle ladulle menevälle (latupoolin) ladulle (n. 50 m) alamäkeen. Poliisi totesi, että omalle maalleen voi rakentaa vaikka minkälaisia esteitä (tontti pelkkää soista metsää). Kuitenkin dementoitunut vanhus itse kulkee omistajan elkein mökkialueella autoja kokeillen ovista ja roskiksia tutkien, heilutellen uhkaillen kävelysauvoja ihmisille.
Miten moinen sisäsiittoinen sekasikiösakki saadaan kuriin? Eikö muilla ole oikeutta vai pitääkö odottaa, että jotakin pahempaa sattuu ja aikamiespoika käy käsiksi?
rikoksentekijät
3
167
Vastaukset
- vaan on..
.. että elävässä elämässä kaikki ei suju, kuin elokuvissa. Myy mökkisi ja muuta!!
- myydä
Sehän on sillon kaheleiden ja säännöttömien tämä maa ja sitä sanotaan anarkiaksi, jos periksi antaa kiusaajille.
- keinoja ole
Kuten kirjoitit, että nämä ihmiset eivät ole "normaaleja", niin aika vaikeaa on poliisin kautta saada ymmärrys näiden päähän eli se olisi lähinnä lääkärin asia ja lääkitys päälle.
Poliisin valtuudet alkaa vasta sitten kun rikos on tapahtunut ja siitä on tehty rikosilmoitus. Vaikka kuvaisitte varkaudet, niin "syyntakeettomana" saisi pienen sakon ja jonkin summan maksettavaksi.
Itse on sopeuduttava näihin "omituisiin". Ovet lukkoon, ei voi olla hirvittävä vaiva, meilläkin on mökki sellaisella alueella, että metsään ei voi lähteä ilman lukitusta, puhumattakaan öistä. Ei se nyt ole niin hirveä vaiva. Sinne ladulle voi kai mennä muuta kautta, kuin ukkelin maiden läpi. Minua ei haittaa yhtään roskisdyykkarit ja auton ovet ovat taatusti lukossa.
Eli ei muuta kuin sopeutumista, pieni haitta, jos mökkipaikka on rakas, ja asiasta ei tee jokapäiväistä kauhistelua. Kaikille ei ole annettu kauhalla. Dementiakin on vakava sairaus, joka voi edetä nopeasti ja jokainen voi siihen sairastua. Hyvä, että pärjää vielä ilman kallista laitospaikkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18313718
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585493Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454960Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1563734Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402863Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201811Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721707Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525