Olisin kysynyt:
Kyseessä on kaksi eri pentuetta, toisen pentueen sukusiitosprosentiksi tulee n.3.5 ja toisen pentueen sukusiitosprosentiksi alle 1. Vaikuttaako tämä jo koiran terveyteen? Alle 6:han sen on oltava mutta.
Toisena olisin kysynyt nuoren uroksen käyttämisestä astutuksesta. Onko vaaraa, että kun esim. 2vuotiasta urosta käytetään astutuksessa, että silloin ei tiedetä vielä kaikkea uroksen terveydestä? Eli onko varmempi, että uros olisi esimerkiksi 5 vuotias? Onko vaikutusta pentueen tulevaan terveyteen uroksen iällä? Lähinnä tahtoisin tietää siis, onko sairauksia, jotka puhkeavat myöhäsemmällä iällä ja saattavat vaikuttaa tulevaan pentuun ja uroksen astutuslupaan.
Itse siis en ole astuttamassa vaan hankkimassa pentua.
Asiallisista vastauksista kiitollinen (ei kiitos: kysy kasvattajalta).
Labradorinnoutaja
4
1483
Vastaukset 4
- Lumpukka
Sukusiitosprosentin on näytettävä täysin 0.00! Pienikin sukusiitosprosentti on merkki huolettomasta jalostuksesta ja voi johtaa sydänvikoihin. Kuka edes kehtaa tehdä pentuja koirille, joilla sukusiitosprosentti on jopa 3.5.
Valitettavasti monet sairaudet havaitaan vasta koiran ollen monen vuoden ikäinen, mutta se riippuu myös yleensä sukusiitoksesta. Yleensä jalostuksessa käytetyt urokset ovat noin 4-7-vuotiaita, jotta niiden terveystilastoista ollaan ehditty ottaa kunnolla selvää.
Mutta noin suurten sukusiitosprosenttien omaavia koiria on aivan järjetöntä käyttää jalostuksessa.- sukusiitos
Jopas on taas tiukka piposta jalostus neuvontaa,heh. Sukusiitos prosentti ei tartte mikään nolla olla,heh,heh. o
- sukusiitorpsosentti
sukusiitos kirjoitti:
Jopas on taas tiukka piposta jalostus neuvontaa,heh. Sukusiitos prosentti ei tartte mikään nolla olla,heh,heh. o
yhdistelmä jolla sukusiitos% on 0!!!:D Hah, sanon minä!sitäpaitsi on todistetusti saatu jalostuksellisesti parempaa tulosta jos käytetään esim. linjasiitosta kun täysin ulkosiitosta. Ja 0%:lla ei ole taetta mistään koiran terveydestä,kyselkää, seuratkaa ja tutkikaa sukuja missä linjassa mitäkin.
- leenukka-79
Hei!
Mitä pienempi prosentti, sitä parempi tietenkin..mutta ei takaa kuitenkaa terveyttä(esim hyviä lonkkia). Ota selvää, onko urokselle tehty kaikki tarkastukset(virallinen lonkka- ja kyynärnivellausunto sekä silmätarkastuslausunto)ja millainen uroksen suku on, onko siinä ilmenny sairauksia jotka puhkeavat myöhemmin?
Ja eikun onnea pennun hankintaan! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761632
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106842En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203618- 131594
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo68536- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510