miksi opiskelijat

eivät kerro

työharjoittelupaikkojen huonosta kohtelusta? Itse olen kokenut jokaisessa paikassani enemmän tai vähemmän simputusta, annetaan kyseenalaisia tehtäviä, sinuun suhtaudutaan väheksyen/vihamielisesti ja puheestasi tai käytöksestäsi yritetään löytää jotain huomautettavaa jo ensimmäisenä päivänä. Kokemukseni ovat hoitoalalta ja hotelli ja ravintola-alalta. En usko, ettei ikäviä kokemuksia ole vaan omat luokkatoverini eivät kerro jottei saisi "vaikean" opiskelijan mainetta. Sen saa helposti harjoittelussa jos yhtään omaat ylpeyttä tai yrität pitää kiinni oikeuksistasi. Tänään hotellissa ensimmäisenä päivänä kerroshoidon puolella yksi siivoja otto nokkiinsa ihan harmittomasta lausahduksesta (ei ollu tarkoitettu loukkaamaan) sen vuoksi hän simputti koko päivän ja kävi vielä valittamassa hotellin päällikölle. Mulla rupee oleen mitta täynnä tätä huonoa kohtelua mitä saa jokaisessa paikassa, meidät koetaan vissiin uhkana jotenkin? Mulla nämä rankat kokemukset rupee käymään jo mielenterveyden päälle, varsinkin eka päivänä tämmönen sattuu.

9

1342

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoittajalle

      Kyse voi olla myös siitä, ettet ole soveltuva ammattiin, jossa tarvitaan ihmissuhde- ja vuorovaikutustaitoja. Kyse ei välttämättä ole siitä, että muut opiskelijat vaikenisivat simputuksesta. Heillä on vain paremmat vuorovaikutustaidot ja osaavat ratkoa ongelmia rakentavammin.

      • vaikea työntekijä

        vuorovaikutustaidoissa on kysymys usein ns.
        nuoleskelutaidoista, joita ei riittävän
        rehelliseltä ihmiseltä löydy.


    • Ei toimi

      Sano ihmeessä kaikesta sellaisesta, mihin et missään tapauksessa kykene tai voi tehdä. Tuolla lailla seuraa ennenpitkää armoton masennuskausi.

      • Pirjo- Irmeli

        Aika helposti olet valmis luokittelemaan ihmisiä ja tekemään heistä kaikenlaisia ennakkoasetuksia.Kerrossiivoojan työ on raskasta eikä siinä ole aikaa jäädä hölöttämään, ilmeisesti et kykene ottamaan vastaan ohjeita tai neuvoja, jotka käsität simputtamiseksi. Olen samaa mieltä aikaisempien kirjoittajien kanssa omituisten kirjoitustesi kanssa, että et sovellu alalle, jossa ollaan tekemisisissä ihmisten kanssa,- saati hoito- tai palvelualalle.Tosiaan taitaa olla paras että käyt juttelemassa lääkärin / psykiatrin kanssa, sinulla vaikuttaa olevan käsitys automaattisesti että sinusta ei pidetä, todella omituista. Hyvä psykiatri auttaa mielenterveydellisissä ongelmissasi.Normaali ihminen olisi hoitanut homman eikä jäänyt miettimään tuollaisia outoja asioita.Et taida olla todellakaan ihan terve.


      • Vaikea työntekijä
        Pirjo- Irmeli kirjoitti:

        Aika helposti olet valmis luokittelemaan ihmisiä ja tekemään heistä kaikenlaisia ennakkoasetuksia.Kerrossiivoojan työ on raskasta eikä siinä ole aikaa jäädä hölöttämään, ilmeisesti et kykene ottamaan vastaan ohjeita tai neuvoja, jotka käsität simputtamiseksi. Olen samaa mieltä aikaisempien kirjoittajien kanssa omituisten kirjoitustesi kanssa, että et sovellu alalle, jossa ollaan tekemisisissä ihmisten kanssa,- saati hoito- tai palvelualalle.Tosiaan taitaa olla paras että käyt juttelemassa lääkärin / psykiatrin kanssa, sinulla vaikuttaa olevan käsitys automaattisesti että sinusta ei pidetä, todella omituista. Hyvä psykiatri auttaa mielenterveydellisissä ongelmissasi.Normaali ihminen olisi hoitanut homman eikä jäänyt miettimään tuollaisia outoja asioita.Et taida olla todellakaan ihan terve.

        Jopas oli "rakentavaa" ja asiantuntevaa palautetta "normaalilta" ihmiseltä!


    • väsynyt opiskelija

      Itse koin hyvin huonoa kohtelua eräässä vanhustenhoito paikassa, että itkin melkein joka ilta väsymyksestä ja siitä, että yritin jaksaa, koska halusin todellakin valmistua lähihoitajaksi.

      Alku alkoi mahtavasti ja innostuin entisestään, että "Tämä on ihanaa, että voisin tehdäkkin tätä!" Ja ohjaajakin oli mukavan kohtelias, että innostusta riitti. Tasan viikon.

      Mutta eipä ollut enää kauaa, kun piti alkaa näyttöjä, sekä kirjallinen näyttösuunnitelma piti palauttaa. Olin palauttanut näyttösuunnitelmani ohjaajalleni, kun samana iltana ystäväni soittaa (olimme samassa harjoittelu paikalla), että ohjaajani ja varaohjaajani olivat nauraneet minun näyttösuunnitelmalleni, niin että ystäväni oli kuullut. Olin järkyttynyt.

      Samana päivänä ohjaajani toteaa tyynesti: Tämä ei ole tarpeeksi tarkka meidän sairaanhoitajan mielestä. Jouduin siis uusimaan kyseisen paperin 2-4 kertaa, vaikka opettajani oli hyväksynyt sen ekalla kerralla jo.

      Onneksi asiani selvisi hieman mutkien kautta, sillä kivahdin äidilleni puhelimessa pahasti ja viimein myönsin suoraan, että olin väsynyt ja kerroin mitä oli tapahtunut, kunnes puhelu meni suoraan rehtorille ja siitä opettajalleni, joka sentään kysyi, miten jaksoin.
      Minulla on tuuria, että opettaja oli tässä harjoittelussa puolellani ja kyseli aina, miten olen jaksanut ja jaksanko vieläkin.

      Onneksi pääsin kyseisen harjoittelun läpi hampaida purren. Minua vieläkin inhotti se, kuinka vanhuksille annettiin "vähän" ruokaa ja hoitajat itse söivät sitten jämät. Kait se oli jotain "säästämistä", mutta edelleen kartan kyseistä paikkaa, kuin ruttoa. Ja myös olen kuullut juttuja, ettei paikka ole mitenkään opiskelija ystävällinen.

      Eli, olemmeko nuoret uhka vanhemmille työntekijöille? Vai oliko väärin ohjaajani mielestä, että osoitin myötätuntoa vanhemmalle ihmiselle ja juttelin tämän kanssa?!

    • puuuuurt

      Kuulostaapa tutulta. Näistä asioista pitäisi aina tehdä valitus ainakin opiskelupaikkaan, jotta kyseistä harjoittelupaikkaa osataan jatkossa välttää.

    • tulevattekijät

      Minä kerroin huonosta kohtelusta työharjoittelussa mm. opettajalle. Vastaanotto oli hämmästyneen varovaisen kannustava. Koeta jaksaa, sanottiin.
      Jollekulle olisi hyvä purkaa huonoja kokemuksia. Pahoissa tapauksissa voi tehdä valitusta. Siitä kannattaisi olla todisteita esim. työkaveri näkee kiusaamisen.

      Miksi ei opiskelijayhdistykset ympäri Suomen voisi tarttua tähän asiaan ja huolehtia omiensa riittävän hyvästä kohtelusta.

    • Simputettu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      113
      1403
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      921
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      133
      704
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      523
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      101
      485
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    15. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      52
      462
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe