apua!!!!!

mulla on yks noin 8kk vanha harmaanorjan hirvikoira ja se hyppii näykkii ja ilkeilee muutenkin koko ajan joskun rangaistuksena ruiskautan sitä vesi pullolla ja kyllä se sitten uskoo...en todellakaan aina!
miten saan loppumaan?siis suihkautan vain jos se on hyppäämässä tai siis meinaan että jos se on päälläni en jälkeen tai ennen!
harmaiden omistajat kirjoittakaa mulle mailiin!!!
[email protected]
3267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vesipullo on hyvä ja kivuton rangaistus tapa. Tuohon riehumiseen on monta "ratkaisua". Kaikki kasvattajat/omistajat ovat eri mieltä asiasta. Itse suosittelen syliin ottamista, jos iso koira niin itse kyykkyyn ja koirasta kii. Juttelee pettyneellä äänensävyllä ja ei päästä irti vaikka koira rimpuilee ja pitää murinaa. Jotkut käyttävät koiran kääntämistä selälleen ja itse istuu päälle, mutta se tapa on mielestäni liikaa alistamista. Kannattaa kysellä ja neuvoja eri paikoista ja valita omat jutut. Kaikkea ei kannata uskoa ja kaikki "temput" ei toimi kaikkien koirien kanssa. Oma koira oli pahimmillaan ton hyppimisen ja näykkimisen kanssa juuri tuossa 1 vuoden paikkeilla. Kyllä se siitä ohi mee, kärsivällisyyttä se vaatii ja pinna meinaa palaa.

Hellyyttä ja rakkauta 98%, 2% kuria. Siinä tasapainoisen koiran kasvatus :)

Äänestä

Koirallasi on menossa ihana murkkuikä, johon kuuluu juuri kuvailemasi oireet, myös ajoittainen kova korvaisuus on normaalia.Oireet häviävät kunhan ikää karttuu hieman lisää. Koirasi yrittää nyt kovasti nousta nokkimisjärjestyksessä ylemmäs pomottamalla ja näykkimällä.Koiralle on hyvä tehdä asia heti selväksi ettei sellaista hyväksytä.Jästipäisemmille uroksille selätys on ihan hyvä konsti, ei niiden päällä tarvitse välttämättä istua, pelkkä paikallaan pito riittää kunnes kaveri rauhoittuu.

Äänestä
  • Yritä vaan kestää, ei se kauaa kestä!
    Älä aloita selättämisiä, ne kuuluu menneisyyteen ja pilaa luottamuksen...
    Parhaiten tehoaa, kun et ole huomaavinasi, käännät selkäsi ja voithan käyttää rauhoittavia signaaleja, eli esim. rypistät kulmia ja näytät hampaita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dogidogi kirjoitti:

mulla on yks noin 8kk vanha harmaanorjan hirvikoira ja se hyppii näykkii ja ilkeilee muutenkin koko ajan joskun rangaistuksena ruiskautan sitä vesi pullolla ja kyllä se sitten uskoo...en todellakaan aina!
miten saan loppumaan?siis suihkautan vain jos se on hyppäämässä tai siis meinaan että jos se on päälläni en jälkeen tai ennen!
harmaiden omistajat kirjoittakaa mulle mailiin!!!
[email protected]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu