Mikä ero???

mikä ero on linkullisella ja linkuttomalla jousituksella?? (japsi/ktm) ?? sanovat että kotsussa on linkuton ja esim hondassa linkun laakerit... tyhmä on kysymys mutta niin on kysyjäki
54265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Crossipyörässä tarvitaan progressiivista jousistusta.
Eli aluksi jousi on löysempi, mutta jousen pitää jäykistyä loppua kohden. Eli jousutus ei saa pohjata isoissakaan hypyissä, mutta se ei saa hakata perseelle patikoissa.
Itsestään progressiivisessa kierrejousessa jousen langan vahvuus ei olisi vakio jousen joka kohdassa.
Normaalin jousen jousivakio on kuitenkin sama alusta loppuun, eli jousi ei ole progressiivinen.
Jousitukseen saadaan progressiivisuutta monella tapaa, halvin tapa on kallistaa jousta eteenpäin, mutta crosseissa tämä ei riitä. Tässä vaiheessa mukaan astuu linkut, eli eräänlainen vivusto jonka avulla jousituksesta saadaan sopivan progressiivinen. Linkuissa on laakerit joiden ansiosta linkut "vivut" liikkuvat toisiinsa nähden.

KTM käyttää PDS-systeemiä jossa ei ole lainkaan edellä kuvattua vivustoa. PDS-systeemin toiminnasta saa muut kertoa lisää. Mutta käsittääkseni pds-jousitus ei myöskään itsessään ole progressiivinen vaan progressiivisuus tehdään muilla keinoin.
Korjataa jos olen väärässä pds:n suhteen

Äänestä
  • kiitos hyvästä vastauksesta!!!!!!

    Äänestä

  • noviisi....................... kirjoitti:

    kiitos hyvästä vastauksesta!!!!!!

    siis mikä syst. mun samuraissa on ?

    Äänestä

  • tymbo kirjoitti:

    siis mikä syst. mun samuraissa on ?

    Samuraissa ei jousitusta, linkullista tai linkutonta!!!!!!

    Äänestä

  • tymbo kirjoitti:

    siis mikä syst. mun samuraissa on ?

    jäykkäperänen, niin ku HD:t aikoinaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


noviisi....................., kirjoitti:

mikä ero on linkullisella ja linkuttomalla jousituksella?? (japsi/ktm) ?? sanovat että kotsussa on linkuton ja esim hondassa linkun laakerit... tyhmä on kysymys mutta niin on kysyjäki

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu