Aloittelijana Alpeille?

Noviisi*

Olemme suunnitelleet Alppimatkaa maaliskuulle poikaystäväni kanssa, joka on lasketellut Alpeilla aikaisemminkin. Alpit kiinnostavat kovasti, mutta mietin vaan, että kannattaako sinne aloittelijana lähteä, eli ovatko rinteet liian vaativia? Ajatuksissa on ollut Itävallan Sölden, joka ainakin kuvauksen perusteella sopisi kaikentasoisille.. Onko joku aloittanut laskemista Alpeilla? Minulla on alle 5 laskettelukertaa takana, joten olen tosiaan ihan aloittelija tässä lajissa.

3

1158

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taavi

      Tottakai pärjää. Muistettava vain muutama asia. Sinisetkin rinteet on jyrkempiä kuin suomalaiset siniset, mutta rauhallisesti vain jatkuvasti uutta käännöstä tehden vauhti ei sielläkään kasva liian kovaksi. Ja koska rinteissä riittää mittaa vähän eri lailla niin vaatii kuntoa vähän enemmän ja jos jaloista tuntuu voima loppuvan niin heti ihan lyhyt tauko. Hissinousuthan siellä on mukavampia ja helpompia gondolien ja tulihissien ansiosta. Muista myös päästää poikaystäväsi välillä yksin kunnon mustiin ja punaisiin ja nauti itse maisemista rinneravintolan terassilla.

      • Noviisi*

        Kiitos hyvistä vinkeistä. Muuten olen aika hyväkuntoinen, mutta uusi laji koettelee tietenkin aina uusia lihaksia. Tarkoituksena on tosiaan päästää poikaystävä vaikeisiin rinteisiin, eikä roikkua "riippakivenä" =)


    • sinne vaan..

      Alpeilla viimeistään opit laskemaan.Siellä riittää kaikenlaista mäkeä, loivempaakin.Ja pitkää matkaa, ei mene aika ylös kiipeämiseen kuten Suomessa.Lähde rohkeasti matkaan, et tule katumaan.Meilläkin tyttö oppi oikeesti laskemaan alpeilla kun sai tulla kilometritolkulla alaspäin.Oli kunnon oppitunti/ 2 viikkoinen.Suosittelen.Ja keli on pakkas-ja lumivarmaa.Mieluummin alpeille afaa ottamaan kuin johonkin Leville!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      205
      2029
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1176
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      173
      1075
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      966
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      772
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      727
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      338
      677
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      26
      661
    Aihe