Olemme suunnitelleet Alppimatkaa maaliskuulle poikaystäväni kanssa, joka on lasketellut Alpeilla aikaisemminkin. Alpit kiinnostavat kovasti, mutta mietin vaan, että kannattaako sinne aloittelijana lähteä, eli ovatko rinteet liian vaativia? Ajatuksissa on ollut Itävallan Sölden, joka ainakin kuvauksen perusteella sopisi kaikentasoisille.. Onko joku aloittanut laskemista Alpeilla? Minulla on alle 5 laskettelukertaa takana, joten olen tosiaan ihan aloittelija tässä lajissa.
Aloittelijana Alpeille?
3
1054
Vastaukset
- taavi
Tottakai pärjää. Muistettava vain muutama asia. Sinisetkin rinteet on jyrkempiä kuin suomalaiset siniset, mutta rauhallisesti vain jatkuvasti uutta käännöstä tehden vauhti ei sielläkään kasva liian kovaksi. Ja koska rinteissä riittää mittaa vähän eri lailla niin vaatii kuntoa vähän enemmän ja jos jaloista tuntuu voima loppuvan niin heti ihan lyhyt tauko. Hissinousuthan siellä on mukavampia ja helpompia gondolien ja tulihissien ansiosta. Muista myös päästää poikaystäväsi välillä yksin kunnon mustiin ja punaisiin ja nauti itse maisemista rinneravintolan terassilla.
- Noviisi*
Kiitos hyvistä vinkeistä. Muuten olen aika hyväkuntoinen, mutta uusi laji koettelee tietenkin aina uusia lihaksia. Tarkoituksena on tosiaan päästää poikaystävä vaikeisiin rinteisiin, eikä roikkua "riippakivenä" =)
- sinne vaan..
Alpeilla viimeistään opit laskemaan.Siellä riittää kaikenlaista mäkeä, loivempaakin.Ja pitkää matkaa, ei mene aika ylös kiipeämiseen kuten Suomessa.Lähde rohkeasti matkaan, et tule katumaan.Meilläkin tyttö oppi oikeesti laskemaan alpeilla kun sai tulla kilometritolkulla alaspäin.Oli kunnon oppitunti/ 2 viikkoinen.Suosittelen.Ja keli on pakkas-ja lumivarmaa.Mieluummin alpeille afaa ottamaan kuin johonkin Leville!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1117285Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista635368- 954924
- 524075
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494006- 2223903
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san283618- 423305
- 522849
- 422427