Aloittelijana Alpeille?

Noviisi*

Olemme suunnitelleet Alppimatkaa maaliskuulle poikaystäväni kanssa, joka on lasketellut Alpeilla aikaisemminkin. Alpit kiinnostavat kovasti, mutta mietin vaan, että kannattaako sinne aloittelijana lähteä, eli ovatko rinteet liian vaativia? Ajatuksissa on ollut Itävallan Sölden, joka ainakin kuvauksen perusteella sopisi kaikentasoisille.. Onko joku aloittanut laskemista Alpeilla? Minulla on alle 5 laskettelukertaa takana, joten olen tosiaan ihan aloittelija tässä lajissa.

3

1128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taavi

      Tottakai pärjää. Muistettava vain muutama asia. Sinisetkin rinteet on jyrkempiä kuin suomalaiset siniset, mutta rauhallisesti vain jatkuvasti uutta käännöstä tehden vauhti ei sielläkään kasva liian kovaksi. Ja koska rinteissä riittää mittaa vähän eri lailla niin vaatii kuntoa vähän enemmän ja jos jaloista tuntuu voima loppuvan niin heti ihan lyhyt tauko. Hissinousuthan siellä on mukavampia ja helpompia gondolien ja tulihissien ansiosta. Muista myös päästää poikaystäväsi välillä yksin kunnon mustiin ja punaisiin ja nauti itse maisemista rinneravintolan terassilla.

      • Noviisi*

        Kiitos hyvistä vinkeistä. Muuten olen aika hyväkuntoinen, mutta uusi laji koettelee tietenkin aina uusia lihaksia. Tarkoituksena on tosiaan päästää poikaystävä vaikeisiin rinteisiin, eikä roikkua "riippakivenä" =)


    • sinne vaan..

      Alpeilla viimeistään opit laskemaan.Siellä riittää kaikenlaista mäkeä, loivempaakin.Ja pitkää matkaa, ei mene aika ylös kiipeämiseen kuten Suomessa.Lähde rohkeasti matkaan, et tule katumaan.Meilläkin tyttö oppi oikeesti laskemaan alpeilla kun sai tulla kilometritolkulla alaspäin.Oli kunnon oppitunti/ 2 viikkoinen.Suosittelen.Ja keli on pakkas-ja lumivarmaa.Mieluummin alpeille afaa ottamaan kuin johonkin Leville!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1707
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe