Kaason ja bestmanin vaatetus

Morsmaikku-09

Tällaista kysyisin, kustanuksia miettien, tietäen mitä otetaan huomioon. Miten muilla hääpareilla, maksaako hääpari kunniatehtävään pyydetyille ystäville puvut?

6

3264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräs vaan

      Etiketin mukaan se maksaa, joka valitsee. Eli jos haluatte sulhaselle ja bestmanille tietynlaiset vaatteet myös maksatte tai vuokraatte ne. Mieheltä voi olettaa, että henellä on tummapuku, eli jos vaatimuksenne on puku, ostatte/vuokratte vain paidat, solmion ja asusteet.

      Jos ette aseta pukeuumisen suhteen erityisiä vaatimuksia, ei teidän myöskään tarvise kustantaa mitään.

      • katosi

        "voi olettaa, että on tumma puku"!!

        Miten niin? Ei kaikilla todellakaan ole, ellei ole syntynyt 60-70-luvuilla.

        Jos vaaditaan tumma puku, se vuokrataan PISTE


    • morsio

      Meillä kaasot hankkivat ja kustantavat itse omat pukunsa, väritoive on esitetty, mutta muukin kelpaa ja häitä varten ei meidän takiamme tarvitse alkaa tietynlaista pukua erikseen hankkimaan. Bestmanille vuokraamme sulhasen puvun väreihin sopivan liivin ja solmion ja myös maksamme vuokran. Tumma puku löytyy omasta takaa. Kaasoille taas maksetaan hääpäivän kampaukset. Kaikille kolmelle on hankittu myös vieheet. Nämä ovat aikalailla neuvottelukysymyksiä. Minusta on hääparilta kohteliasta osallistua kustannuksiin, mikäli jotakin tiettyä vaaditaan. Kaaso(t) ja Bestman(it) ovat ainakin meille tärkeitä ihmisiä, eivät hääjuhlan koristeita, sponsoroijia tai ilmaista työvoimaa.

      • tukka hutaisten

        ..että kustannatte kampaukset ja annatte näin myös kaasoille pienen rentoutumisen hetken ennen koitosta.

        Itselläni kävi siskoni häissä niin, että vieheen toki sain, mutta häitä järjestellessä en enään ehtinyt keskittyä omiin hiuksiini ollenkaan. Vieläkin harmittaa, enkä halua katsoa edes kuvia kys. tilaisuudesta.

        Ihanaa, kun ajattelette kaiken noin pitkälle!


    • sitten

      Jos hääpari haluaa "määrätä" mitä ja minkälaista / minkä väristä kaason ja bestamanin tulee pukea päällensä, silloin maksaa.
      Jos he saavat tulla omissa vaatteissaan kuten haluavat, sitten ei makseta.
      Yksinkertaista, eikö totta.

    • tehtiin näin

      Maksoimme bestmanin shaketin ja siihen kuuluvien asusteiden vuokran. Kaasolle maksoimme hänen kampauksensa ja meikkinsä. Puvun kaaso osti itse, eikä meillä ollut siihen mitään erityisiä värivaatimuksia...

      Tämä ei koske millään muotoa aloittajaa, mutta minusta on hassua että ihmiset miettivät PITÄÄKÖ bestmanille ja kaasolle maksaa jotain. Ainakin meille kaaso ja bestman olivat (ja ovat siis edelleenkin =) rakkaita ystäviä ja mieluusti heillekin jotain spesiaalia halusimme antaa. Tekeväthän he paljon häiden eteen. Lisäksi muuten häiden jälkeen vietimme kaason ja bestmanin kanssa meidän järkkäämän rentoiluviikonlopun mökillä ja annoimme heille pienet muistolahjat kiitokseksi. Meille jäikin tosi ihanat muistot kaason ja bestmanin kanssa kaikista puuhasteluista ennen häitä ja häiden jälkeenkin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      75
      2773
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2517
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      45
      2240
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2036
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1517
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1383
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1052
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      1024
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      818
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      801
    Aihe