jotka "vuokraavat" sellaista mitä ei ole tai eivät omista. Varmista, että kohde, jota olet vuokraamassa, on todella olemassa ja vuokraajalla on oikeus sitä vuokrata ja vuokraaja on tavoitettavissa. Jos kohde on matkailukeskuksessa, tunnetut välittäjät vastaavat jos kyselet. Samoin kunnasta voit kysellä osoitteesta ja omistajasta. Numerohaulla voit etsiä vuokraajan yhteystietoja.
Älä maksa mitään ennenkuin olet varma asiasta.
Jos yhtään epäilyttää, ohita ko. kohde.
Älä maksa mitään ennenkuin olet varma asiasta.
Jos yhtään epäilyttää, ohita ko. kohde.
Vastaukset 6
Vanhimmat
jos saatkin jonkun puhelinnumeron, niin vastaaja on aina päällä. Pahimmassa tapauksessa keskustelet vain esim. sähköpostin välityksellä.
Ainakin tämän palstan ilmoitukset, joissa on rekisteröitynyt henkilö ja ilmoituksesta löytyy yhteystiedot tuntuu luotettavalta mökinvuokraajalta.
Se huijariporukka on todella pieni, mutta tuhoaa helposti toistenkin maineen.
Tuo sähköpostilla vuokrauksen hoitaminen on minusta kätevä ja luotettava, varsinkin jos osoitteenloppu ei ole näitä ilmaisjuttuja.
Yksi mikä on helppo tarkistaa, että löytyy numerotiedustelusta numero ja nimi täsmää ja googleen vuokraajan nimi tai mökkiyrityksen.
Jos ei mitään ei löydy mistään, niin kannattaa kysellä sitten lisää.
Nyt sesonkiaikana netissä oli ilmoitus vuokrattavasta mökistä ja vain s-postiosoite.
Kyselin s-postilla mökistä ja osoitteen. Sain asiallisen vastauksen osoitetietoineen, kuvia mökistä, ja mökin varustuksen, hintatiedot.
Varausmaksun maksaessa saisi varata mökin itselleen. Saamassani puhelinnumerossa oli vastaaja päällä..''...jätä viesti, soitan takaisin".
Katsoin karttapalvelusta osoitetiedot, otin yhteyttä vieressä olevaan matkailuyrittäjään.
Hän tiesi mökin, antoi oikean omistajan nimen ja puhelinnumeron.
Otin yhteyttä oikeaan omistajaan, hän oli todella ihmeissään asiasta. Hän vuokrasi itse mökkiä ja ko. mökki ei ollut vapaana. Tälläistäkin voi sattua.
Yksi ikävä juttu on meidän mökin omistajien kannalta myös se, että joku vuokraa meiltä mökin mutta laittaa johonkin ilmoituksen ja vuokraa sitten eteenpäin korkeammalla hinnalla.
Ko. mökin omistaja aikoi itse viettää lomaansa omalla mökillään ajankohtana, jota huijari oli minulle vuokraamassa. Ihmetys olisi ollut varmaan molemminpuolista, jos olisin ollut häätämässä mökin omistajaa tullessani lomalle 'vuokraamalleni' mökille.