suvaitsevaisuutta kerrostalossa pliiiis

en ole Ilomantsista kotoisin

Järkyttävää että suomalaiset yhä ovat niin metsäläisiä etteivät osaa elää kerrostalossa - se vaatii suvaitsevaisuutta mikä ei tarkoita että muut saavat sikailla/metelöidä ihan kybällä - mutta kohtuus kaikessa - jos muuttaa kerrostaloon joutuu sietämään muita ja heidän tapojaan ja jos ei siedä - voi muuttaa Ilomantsiin missä ei ole naapureita mailla halmein..

17

1062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haukotus.....

      sun mielestä pitää kestää sitä että naapurin "kodin hengetär" aloittaa jokailtaisen kaapinovien (TÄYSILLÄ) paiskomisen alkaen klo 22 -> niin pitkälle kun intoa riittää (heidän keittiönsä on meidän makuuhuoneen seinän takana). Eli pitää vaan sietää ja vaihtoehtonahan ei tietenkään(?) ole se että aikuinen ihminen osais laittaa kaapin siitä kahvasta normaalisti kiinni, eihän?
      Vai olisko?
      .

    • on naapureita

      vaikka itse siellä en asukaan. :)

      Kerrostalossa asumisesta sen verran että kun sinne muuttaa niin täytyy ajatella muitakin.

      Ei siellä pidä alkaa huudattamaan stereoita ja remuamaan, tupakoimaan missä sattuu ja rappukäytävässä koluamaan niin että naapurit herää keskellä yötä.
      Kerrostalossa on järjestyssäännöt ja niitä kun jokainen noudattaisi niin ei tässä mitään ongelmaa olisi.

      Mutta kun on niitä "metsäläisiä" jotka muuttavat omakotitaloista tai vanhempiensa luota omaan kerrostaloasuntoonsa niin eivät oikein tahdo soveltua tähän järjestyssääntö hommaan.

      Ajatelkaa naapureita ja lukekaa ne järjestyssäännöt ja ennen kaikkea noudattakaa niitä niin ei ongelmaa.

      Ja loppuun, ei kaikilla varaa muttaa edes Ilomantsiin joten eletään sovussa täällä kerrostalossa. :))

    • oikein ...

      ..Eli pitää sietää vähä-älyisen naapurin norsu -eli kantapää jymistelyä, ovien paiskomista, koirien louskutusta, penskojen juoksua aamusta iltaan, ym. ym. !

      Kyllä jumalauta kerrostalossa asuu suvaitsevaista porukkaa mutta koittakaa nyt saatana kuvitella miltä tää teidän elämä kuulostaa naapuriin !

      Jossei muuten siellä herneenkokoisessa aivossa tapahdu mitään niin mene naapuriin kuuntelemaan kun vaimo/mies/koira/penska elää normaalia elämää !

      • vaihda levyä

        Ja taas tämä tämä sama persläpi tarinoi noita "louskutuksiaan". Saatko sinä jotain kiihotusta louskutuksesta kun vähän väliä niistä jaksat täällä haaveilla? Näet varmaan märkiä uniakin sellaisesta.


    • naapurissa

      Meillä oli pari vuotta sitten taloyhtiössä pari poikaa kimppakämpässä. No, pojat suorittivat 24/7 kaiutintestejä ja hifin rasituskokeita.

      Häätöhän niille pelleille tuli lopulta.

    • sanottuna

      jos nämä maahanmuuttajat eivät
      osaa asua kerrostaloissa ja noudattaa
      järjestyssääntöjä voisi muuttaa vaikka
      sinun luoksesi.

      Siinä olisi sinulle suvaitsevaisuutta
      suorastaan liiaksikin.

      • häiriköt

        ole maahanmuuttajia.
        Täällä häiriköi ihan supisuomalaiset ja varoituksen jo saaneet joten kaksi enää ja ulos jos ei elo muutu ja ajatella naapureitakin.


    • lillukanvarsinainen

      Toisten ihmisten välittömässä läheisyydessä asuminen vaatii sopeutumista ja suvaitsevaisuutta. Ihmisillä on harhaluulo, että heillä on oikeus vaatia täydellistä hiljaisuutta ja puuttua toisten elämään.... ehkä suurinosa omilleen muuttavista on muuttanut taloista, joissa lapset ovat jo kasvaneet ja perheen pienentyneet ja jäljellä on enää vaiteliaita keski-ikäisiä pareja. Tai ehkä tullaan omakotitaloista, joissa kasvaneilla ei ole minkäänlaista käsitystä sen enempää omasta metelistään kuin naapurien normaalielämän äänistä.
      Ei kun Ilomantsiin takaisin kaikki, jotka sieltä ovat tulleet tai jotka sinne muuten kaioavat.
      Todellisuudessa lapsiperheen aikaansaama äänimaailma on aikamoinen, mutta heillä on oikeus elää niinkuin oli aikoinaan kullakin meistä oikeus elää lapsiperheen lapsina, ilman, että joku juoksi ovella jatkuvasti.

      • jooo..

        Turha puolustella häirikkö lapsiperheitä.Se onkin ainut ryhmä joilla on oikeus sikailla miten huvittaa.Lapsiperheet eivät ole oikeutettuja "elämään" naapureiden kotirauhan kustannuksella.Vanhempien tehtävänä on katsoa ettei jälkikasvu häiritse muita.Kakaroiden juokseminen sisällä olisi todellakin kiellettävä!Se kumina mikä siitä lähtee on kaukana normaali elämisestä eikä ketään voi todellakaan pakottaa kuuntelemaan sellaista.Hei lapsiperheet..haluaisitteko itse asua rakennustyömaan alapuolella??Niin että tuntikausia lasit helisee kaapissa ja kattolamput heiluvat..ja tämä jatkuu ja jatkuu..kenties vuosia.Edes yöllä ei ole välttämättä hiljaista..sama saatanallinen kumina vaan kaikuu huoneesta toiseen ja sitä ei poista edes korvatulpat..En yhtään ihmettele kun naapuri tapot ovat lisääntyneet.
        Ja turha puolustella sikailua,itse olette lapsenne tehneet.Se oli aivan oma valinta eikä sen todellakaan pitäisi vaikuttaa meidän muiden elämään millään tavalla.Mutta ikävä totuus on että suurin osa joutuu elämään naapureidensa ehdoilla...
        Jos totta puhutaan,ottaisin mieluummin juopon kun lapsiperheen naapuriin.Molemmista on nyt kokemusta.


      • vielä pahempia
        jooo.. kirjoitti:

        Turha puolustella häirikkö lapsiperheitä.Se onkin ainut ryhmä joilla on oikeus sikailla miten huvittaa.Lapsiperheet eivät ole oikeutettuja "elämään" naapureiden kotirauhan kustannuksella.Vanhempien tehtävänä on katsoa ettei jälkikasvu häiritse muita.Kakaroiden juokseminen sisällä olisi todellakin kiellettävä!Se kumina mikä siitä lähtee on kaukana normaali elämisestä eikä ketään voi todellakaan pakottaa kuuntelemaan sellaista.Hei lapsiperheet..haluaisitteko itse asua rakennustyömaan alapuolella??Niin että tuntikausia lasit helisee kaapissa ja kattolamput heiluvat..ja tämä jatkuu ja jatkuu..kenties vuosia.Edes yöllä ei ole välttämättä hiljaista..sama saatanallinen kumina vaan kaikuu huoneesta toiseen ja sitä ei poista edes korvatulpat..En yhtään ihmettele kun naapuri tapot ovat lisääntyneet.
        Ja turha puolustella sikailua,itse olette lapsenne tehneet.Se oli aivan oma valinta eikä sen todellakaan pitäisi vaikuttaa meidän muiden elämään millään tavalla.Mutta ikävä totuus on että suurin osa joutuu elämään naapureidensa ehdoilla...
        Jos totta puhutaan,ottaisin mieluummin juopon kun lapsiperheen naapuriin.Molemmista on nyt kokemusta.

        Pahinta on, kun yötä päivää kaikaa agressiivinen rähinä ja koiratappelu seinän takaa, siinä vaan kyynel silmässä haikailee lapsiperhettä tai juoppoa naapurikseen. Pitää olla jo PA -kamat strereoina, että häiriö vetää vertoja ison rakin raivokkaalle rähinälle. Siinä kivasti rintakehästä puristaa, kun saa moiseen keskellä yötä sydän takoen herätä. Ei varmasti ole terveellistä. Ja kuten tältä palstalta olemme saaneet lukea, ainoa keino on pois muutto, ja eläimen kautta alistaja jatkaa taloyhtiössä kukkoiluaan.


    • Kerrostaloasukas

      "Sopeutuminen" on väärä sana. Vuokrasopimuksessa - sen liitteissä, tms. isännöitsijän tiedotteessa - yleensä lukee säännöt. Lukeeko siellä, että hiljaisuus on aikavälillä klo 22:00-6:00? Ei? No silloin ollaan jumalauta hiljaa sitten!

      Paikkakuntia vaihdellessa olen asunut seitsemässä eri kerrostalossa ja ei ole vielä tullut vastaan isännöitsijän ohjeistusta, jossa mainitaan, että "ei oo pakko noudattaa, jos ei halua". Rivitaloissa saa mölytä vähän useammin, silloinkin on se naapuri siinä. Sitten on omakotitalo. Niin ja voihan sitä asua asuntovaunussa ja mölytä vaikka metsässä.

      Asia erikseen, jos äänessä on esim. lapset, ja jopa heidän kanssa oletetaan, että vanhemmat opastavat oikeille tavoille. Lapset sitten oppivat mitä tahtia oppivatkaan; kaikki eivät opi aikuisenakaan.

      • eroja.vanhemmissa

        Löytyy kakaraksi jääneitä pöhköjä jotka opettavat uhoamisasenteen lapsilleen, sitten kun tulee eka kunnon pipi nenuun niin kovuus unohtuu ja ollaan itse soittamassa poliisia, idiootit.


      • TuleeMieleen
        eroja.vanhemmissa kirjoitti:

        Löytyy kakaraksi jääneitä pöhköjä jotka opettavat uhoamisasenteen lapsilleen, sitten kun tulee eka kunnon pipi nenuun niin kovuus unohtuu ja ollaan itse soittamassa poliisia, idiootit.

        Kuin suoraan Forssien oppikirjasta, Meri-Porin yläaste ja sitä rataa.

        Kovia ovat joo :D

        Nykyään koko suvulla on osoitteet salaiset, niin käy kun olemattomat kulkee takki auki.


    • hiljaa_Mäessä

      Ei todellakaan mene noin. Päivystävän poliisin kommentti mennessäni tekemään rikosilmoitusta: asukkaiden huomioitava naapurit niin, ettei häirintää synny. Esim. pianonsoitto tuntikaupalla,koiran räksytys pitkiä aikoja, ei todellakaan pidä kenenkään kuunnella tällaista kerrostalossa. Tämä sama on isännöitsijältä ja taloyhtiön hallitukselta varmistettu. Se menee niin päin,joka haluaa pitää meteliä tavalla tai toisella, sen kuuluu muuttaa sinne perämettään.

      • Porno-Jalmari

        Normaaleja elämisen ääniä pitää sietää, muutoin voi muuttaa maalle metsään.


      • Millaaa

        "Esim. pianonsoitto tuntikaupalla,koiran räksytys pitkiä aikoja, ei todellakaan pidä kenenkään kuunnella tällaista kerrostalossa."

        Ikävä kyllä tuo ei pidä paikkansa!

        Meillä asuu pianistin alku talossa, ja hän hakkaa sitä tuntitolkulla joka päivä. Tälle melulle ei voi kuulemma tehdä mitään, kun se ei tapahdu hiljaisuuden aikaan. Asiasta on kuulemma oikeuden ennakkopäätös, että pianoa saa soittaa useita tunteja päivässä. Se on siis normaalielämään kuuluva asia.

        Koira voi olla eri asia, se tuskin on normaalia, että koira haukkuu koko ajan/pitkiä aikoja. Mikä sitten olisi raja haukunnalle mitä pitäisi sietää?


    • Luvanvaraista

      Kyllä pitää olla toisten ihmisten sietokykyä ja halua elää yhdessä muiden kanssa puuttumatta henkilökohtaisiin ominaisuuksiin, huomauttaen järjestyshäiriöitä ja häiriökäyttäytymisestä. Se nimittäin on luvallista kun puhuu isännöitsijälle ja kertoo alusta lähtien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe