Koh Tao

taotao--

Millasia rantoja Koh Taolta loytyy? Meilla olisi hakusessa rauhallinen ranta jossa ei olisi suuria hotelleja tai resortteja. Riittaa etta loytyy katto paan paalle. Olisi myos plussaa jos jo rannan tuntumasta loytyisi jotain snorkailtavaa.

2

1076

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reissari_111

      Juuri tulleena, kannattaa mennä Sairee beachille. Muut rannat ovat enemmän tai vähemmän hankalasti saavutettavissa (venekyyti paras, jos näille mielii). Saireelta löytyy myös majotusta moneen lähtöön ja helposti. Snorklaan pääsee rannasta ihan Saireen pohjois päästä (Ko Tao Cabana nimisen bungakylän kohdalta)

      • KippisX

        Saireellahan nimenomaan ei muuta olekaan kun resortteja -isompia ja pienempiä. Eli jos rauhaa haette ==> muualle! Lisäksi ranta on ehkä yksi saaren ikävimpiä uimiseen ja snorklaamiseen. Palvelut toki ovat lähellä ja iltamenoa joka makuun, mutta jos rauhaa kaipaatte ==> ehdottomasti muualle.

        Ehkä yksi parhaista snorkkelirannoista on Jansom Bay, mutta Charm Churee on aika kallis hotelli, Jansom bungalows lienee halvempi. Sinne on satamasta 10 min kävelymatka. Ao Leuk toisella puolella on ihan mukava paikka, pari pienempää resorttia ja hyvät snorklausolosuhteet. Majoituskin kohtuuhintaista ja pääsy nykyään ihan ok.

        Jos tosiaan haluaa rauhaa ja edullista majoitusta => Laom Thian tai Hin wong on sitä. Ne on sitten jo niin syrjässä, että sinne mennään vaan mönkkärillä ja iltamenoihin ei varmaankaan tule lähdettyä.

        Jos itse menisin nyt, harkitsisin ehkä jompaa kumpaa Sai Nuan beachia. majoituksia en tunne, mutta atmosfääri siellä on aika hieno ja etäisyys elämään kohtuullinen (ainakin mopolla).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      106
      5518
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4805
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4762
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2179
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      115
      2010
    6. 105
      1767
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1557
    8. 371
      1308
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1141
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      209
      1085
    Aihe