Nyt se myrkyn lyppäs !

Onko ulosottovirasto ainut taho joka ilmoittaa maksuhäiriömerkinnän asiakstietoon? Minulle nimittäin perintätoimiston täti kertoi että perintätoimisto ilmoittaa kyseisen asian?


Vai kusettavatko ne taas köyhää ?
5902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ennemmin tai myöhemmin, jos kerran täti niin lupasi!

Äänestä
  • Eikä mene. Tarvitaan korkeimman oikeuden lupa. Sekä vielä voimassa oleva ajokortti.

    Äänestä

asiakstietoon ei mene yhtään mitään. Eihän tuollaista tietoa edes ole?

Äänestä

Siis kyllä ilmoittavat maksuhäiriöistä. Tietenkin. Ei kaikki maksuvaikeudet tule ulosottoon asti. Ulosotto ilmoittaa esim. varattomuuden asiakastietoon.

Äänestä
  • Pitääkö olla kuitenkin oikeuden päätös velasta, vai voiko perintätoimisto ilmoittaa häiriöstä asiakastietoon vaikka jostain maksamattomasta vakuutusmaksusta joka on esim myöhässä 3kk alkuperäisestä eräpäivästä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dfgdfgfdgdfg kirjoitti:

Onko ulosottovirasto ainut taho joka ilmoittaa maksuhäiriömerkinnän asiakstietoon? Minulle nimittäin perintätoimiston täti kertoi että perintätoimisto ilmoittaa kyseisen asian?


Vai kusettavatko ne taas köyhää ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu