hinta? Miten tuollaiset korkeat tilat vaikuttavat kustannuksiin? Maksavatko ne jotenkin enemmän kuin perushuonekorkeus?
korkean
4
568
Vastaukset
- kalliimpia
Jos korkea tila on kahden kerroksen korkuinen, niin se kasvattaa talon neliöitä, kun et voi käyttää sitä tilaa hyväksi siinä toisessa kerroksessa. Huonetilan korotus jollain 10cm taas ei maksa paria sataa enempää (riippuu tietenkin talon koosta jne). Vinolla katolla voi korkeutta myös nostaa ja siinä hintaa korottaa kalliimmat kattoristikot.
Kuutiot tietenkin lisääntyvät ja nostavat lämmityskustannuksia ja vaativat lisää tehoa ilmanvaihdolta. Lisäksi niiden rakentaminen on hitaampaa, kun tarvitaan enemmän telineitä yms- Rauno Kangas
...voisi ajatella takaperin, että yläkerran huone maksaisi jotain 1200...1500 euroa neliö ja siitähän saa korkeaa tilaa poistamalla välipohjan - olisko parisataa neliöltä sopiva taksa - hinnaksi voi jäädä jopa tonnin neliöltä.
- vinokatto
Rauno Kangas kirjoitti:
...voisi ajatella takaperin, että yläkerran huone maksaisi jotain 1200...1500 euroa neliö ja siitähän saa korkeaa tilaa poistamalla välipohjan - olisko parisataa neliöltä sopiva taksa - hinnaksi voi jäädä jopa tonnin neliöltä.
jos tehdään ontelolaatoista vinokatto, niin luonnollisesti sen päälle tulee puolimetriä villaa. laitetaanko ristikoista tämä korotus vai kannattaako itse tehdä esim.50*100:sta?
ja tuo puutavaran ankkurointi tuohon onteloon, kuinka se yleensä toteutetaan? - Rauno Kangas
vinokatto kirjoitti:
jos tehdään ontelolaatoista vinokatto, niin luonnollisesti sen päälle tulee puolimetriä villaa. laitetaanko ristikoista tämä korotus vai kannattaako itse tehdä esim.50*100:sta?
ja tuo puutavaran ankkurointi tuohon onteloon, kuinka se yleensä toteutetaan?...ristikkopukeista tai pukkiristikoista eli ovat sellaisia rakenteita, jotka eivät kantaisi päistään tuettuna, mutta jatkuvalle alustalle laitettuna pelittävät. Yleensä ne kiinnitetään kuulmaraudoilla, jossa betoniin kiinnitettävä puoli kiinnitetään ruuviankkureilla tai pikanaulilla kampanaulojen sijasta. Osassa kulmarautamalleista on valmiina 13 mm reiät (tavallisten 5 mm kampanaulareikien lisäksi) 2 kpl per laippa valmiina tätä varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä18511657- 298164
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586106Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1715056- 374830
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai414428Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1074323- 1113761
- 803300
- 481801