korkean

hinta? Miten tuollaiset korkeat tilat vaikuttavat kustannuksiin? Maksavatko ne jotenkin enemmän kuin perushuonekorkeus?
4599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos korkea tila on kahden kerroksen korkuinen, niin se kasvattaa talon neliöitä, kun et voi käyttää sitä tilaa hyväksi siinä toisessa kerroksessa. Huonetilan korotus jollain 10cm taas ei maksa paria sataa enempää (riippuu tietenkin talon koosta jne). Vinolla katolla voi korkeutta myös nostaa ja siinä hintaa korottaa kalliimmat kattoristikot.

Kuutiot tietenkin lisääntyvät ja nostavat lämmityskustannuksia ja vaativat lisää tehoa ilmanvaihdolta. Lisäksi niiden rakentaminen on hitaampaa, kun tarvitaan enemmän telineitä yms

Äänestä
  • ...voisi ajatella takaperin, että yläkerran huone maksaisi jotain 1200...1500 euroa neliö ja siitähän saa korkeaa tilaa poistamalla välipohjan - olisko parisataa neliöltä sopiva taksa - hinnaksi voi jäädä jopa tonnin neliöltä.

    Äänestä

  • Rauno Kangas kirjoitti:

    ...voisi ajatella takaperin, että yläkerran huone maksaisi jotain 1200...1500 euroa neliö ja siitähän saa korkeaa tilaa poistamalla välipohjan - olisko parisataa neliöltä sopiva taksa - hinnaksi voi jäädä jopa tonnin neliöltä.

    jos tehdään ontelolaatoista vinokatto, niin luonnollisesti sen päälle tulee puolimetriä villaa. laitetaanko ristikoista tämä korotus vai kannattaako itse tehdä esim.50*100:sta?
    ja tuo puutavaran ankkurointi tuohon onteloon, kuinka se yleensä toteutetaan?

    Äänestä

  • vinokatto kirjoitti:

    jos tehdään ontelolaatoista vinokatto, niin luonnollisesti sen päälle tulee puolimetriä villaa. laitetaanko ristikoista tämä korotus vai kannattaako itse tehdä esim.50*100:sta?
    ja tuo puutavaran ankkurointi tuohon onteloon, kuinka se yleensä toteutetaan?

    ...ristikkopukeista tai pukkiristikoista eli ovat sellaisia rakenteita, jotka eivät kantaisi päistään tuettuna, mutta jatkuvalle alustalle laitettuna pelittävät. Yleensä ne kiinnitetään kuulmaraudoilla, jossa betoniin kiinnitettävä puoli kiinnitetään ruuviankkureilla tai pikanaulilla kampanaulojen sijasta. Osassa kulmarautamalleista on valmiina 13 mm reiät (tavallisten 5 mm kampanaulareikien lisäksi) 2 kpl per laippa valmiina tätä varten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tilan kirjoitti:

hinta? Miten tuollaiset korkeat tilat vaikuttavat kustannuksiin? Maksavatko ne jotenkin enemmän kuin perushuonekorkeus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu