Olemme vaimokkeen kanssa suunnitelleet häitä ja ongelmaksi näyttää koituvan sopivan hääjuhlan perustaminen. Nimittäin, hänen sukunsa on vakavamielistä, joukossa on uskonnollistakin väkeä. Minun sukuni taas on räväkkää eivätkä pahemmin "sylje lasiin". Eli tämä väki sitten pitäisi saada viihtymään juhlassa. Lähinnä minulle tämä tuo paineita, kun haluan ettei kukaan murjottaisi omissa oloissaan. Tarjoilu ja ohjelma pitäisi siten osata asettaa sopivaksi. Ei liian rohkeaksi eikä liian laimeaksikaan.
Jos tarjoilusta jättää alkoholin kokonaan pois vaimokkeen suvun mieliksi, niin sitten meikäläiset eivät osaa nauttia juhlasta enkä minäkään. Jos taas a-juomaa on tarjolla, niin toisinpäin.
Jos ohjelmasta jätetään pois morsiamen ryöstö ja sukkanauhan/kalsarin vetämiset, niin jo on laimeat juhlat. Samoin kaikki hauskat ja sopivan tuhmat leikit ja pelit mitä nyt yleensä häissä tehdään. Meikäläiset arvostavat niitä, mutta puolison puolelta voin olla varma, että tuppisuumaisuutta on luvassa. Olen ollut eräissä hänen suvun häissä ja voin sanoa, että ainakin väki istui hiljaa, eli siis hyvin hyvin rauhalliset häät. Meidän häissä kuitenkin olisi tarkoitus, että myös mummot ja vaarit pistäisivät jalalla koreasti ;)
Miten tämmöiselle väelle osaa järjestää hääjuhlaa? Ainakaan vaimoketta en vaihda xD Jos ei muuta keksitä, niin sitten maistraattihäät.
iso ongelma hääjuhlasta
4
481
Vastaukset
- näköiset vaan!
Antakaa palaa, juhla on teidän!
Vaimosi suku on aikuisia ihmisiä, ja varmasti ovat olleet ennenkin vähän reippaammissakin juhlissa, häissä tai muissa. Ruokailun ja kahvittelun jälkeen on aina mahdollista lähteä myös pois, jos korvia alkaa liiaksi punottaa.
Itse vierastan valmiiksi määrättyjä istumapaikkoja, mutta tässä tapauksessa voisi olla eduksi sekoittaa pakkaa: muuten kontrasti voi olla melkoisen huvittava, kun puoli salia istuu seipäännielleenä.
Monet myös käyvät vanhusten ja lähiperheen kanssa "vain" syömässä vihkikirkon jälkeen ja pitävät parin viikon kuluttua sitten juhlat ystäville ja nuorenmielisille sukulaisille.
Ei aikuisia ihmisiä tarvitse "suojella" näkemästä morsiamenryöstöä tai boolin kittaamista. Heillä saattaa silti olla jopa mukavaakin, vaikkei se ulospäin näykään.
Olemme niin kovin erilaisia kaikki, ja näytämme viihtymisemme tai innostumisemme eri tavalla.
Juhla on teidän ja teidännäköinen: nauttikaa!- ne on teidän juhlat
Totta joka sana.
Tuo on totta: uskovaisetkin ovat ajattelevia ihmisiä, ja jos viinaisa meno ei sovi niin paikalta saa poistua. Ei kenelläkään ole mitään asiaa lähteä kenenkään järjestämiä juhlia arvostelemaan - ei ole yhtä oikeaa tai väärää tapaa järjestää häitä. Ei siinä ole mitään ennenkuulumatonta, että alkoholia tarjotaan, kait uskovaisetkin sen tajuavat. Onneksi vähemmistössä ovat nykyään häät, jossa viinaa ei tarjottaisi.
Ajatteleppa asia näin: KENEN vuoksi ne häät järjestetään? TEIDÄN. Miksi maksaisitte ja näkisitte vaivan kalliiden juhlien järjestämiseen, joissa ette ITSE viihdy?
Tuo istumapaikkojen sekoittaminen voisi tosiaan toimia, koska silloin ne tiukkapipoisimmat eivät ehkä kehtaisi istua naama väärinpäin penkissä!
Ymmärrän kyllä erittäin hyvin dilemmasi, mutta jos alkaa miettiä ihan jokaista vierasta, niin saa tehdä aikamoisia taikatemppuja, että varmistaa 100 % kaikkien viihtymisen.
Pidä tärkeimpänä huoli siitä, että sinä ja vaimosti viihdytte. UPEITA JUHLIA TEILLE!!!
- samaa mieltä
Olin muutama vuosi sitten häissä, joissa toisen osapuolen suku on erittäin syvästi uskonnollista eivätkä hyväksy alkoholia, tanssia tms. hauskanpitoa. Näissä häissä ongelma oli ratkaistu siten, että ensin oli hyvin rauhallista ruokailun ajan eikä alkoholia tarjolla (alkumaljoja lukuunottamatta). Ohjelmanumerotkin olivat hyvin hillittyjä. Sitten nämä vanhoilliset poistuivat paikalta, ja juhlat pääsivät kunnolla vauhtiin, orkesteri alkoi soittaa, oli tanssia, boolimaljat kannettiin pöytiin jne. Tästä oli kerrottu kaikille osapuolille, joten ne ketkä halusivat, saattoivat poistua paikalta aikaisemmin ja muut jäivät juhlimaan aamuun asti. Paikat oli muuten sekoitettu, toimi hyvin.
- Nimetön
Olen ollut vastaavanlaisissa häissä. Alku oli erilainen. Mukavia yhteislauluja, sulhasenryöstö jne. Sitten tuli toisenlaista ohjelmaa illemmalla.
Lähipiiri tiesi kaavan. Osan tiedettiin lähtevän pois tietyssä ohjelman vaiheessa, mutta loput viihtyivät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134782Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293483No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452410- 501538
- 361473
- 391299
- 141192
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv221154- 271078
- 1651069