Olen 18-vuotias tyttö, ja mulla on ollut jo pitkään erittäin voimakkaan hajuiset kuukautiset, ikäänkuin mädäntyneen kalan hajuiset. Muuten vuoto on mielestäni normaalia, tummanpunaista/rusehtavaa, joskus seassa on tummanpunaisia hyytelömäisiä veriklimppejä. Mahakipua myös esiintyy kuukautisten aikaa, joskus hikoilua yms, sekä normaalia voimakkaampi tarve ulostaa. Onko tämä ihan normaalia? Kuukautiseni alkoivat 12-vuotiaana, enkä muista että olisin oireillut samalla tavalla, tai sitten en oo tullut ajateleeksi asiaa silloin. Olin ensimmäisen kerran yhdynnässä 15-vuotiaana, jonka jälkeen sain tietääkseni hiivatulehduksen, eli alapäässä oli kutinaa ja valkovuoto oli rakeista. Sen jälkeen oon ollut yhdynnässä kerran. Muuten en ole ollut yhdynnässä. Mistä pahanhajuiset kuukautiseni voivat johtua? Voinko saada lapsia?
Pahanhajuiset kuukautiset
1
1389
Vastaukset
- vinkki...
Sulla voi olla joku tulehdus emättimessä.
Jos olet seksiäkin jo harrastanut kuitenkin pari kertaa, ja kärsinyt hiivasta niin suosittelisin seuraavaa:
Varaa aika paikalliseen äitiys/ehkäisyneuvolaan papa-kokeeseen. Siitä selviää esim. onko sinulla tulehduksia, tai solumuutoksia.
Papa on ilmainen, ja tulokset saa parissa viikossa.
Siinä kohdunkaulastasi / emättimestä otetaan solunäyte pienellä vanupuikkoa muistuttavalla välineellä samalla kun makaat tutkimuspöydällä. Ei ole kivulias, mutta voi vähän nipistellä mahassa.
Jos et tähän papaan uskalla, niin voisit koittaa hakea apteekista ilman reseptiä saatavia emätintulehdukseen tarkoitettuja emätinpuikkoja tai voidetta.
Kuitenkin kun seksielämän aloittaa, olisi hyvä käydä tutkituttamassa itsensä edes parin vuoden välein.
Papa-kokeesta kun selviää tosiaan tulehdukset ja solumuutokset, sillä noista solumuutoksista taas selviää kohdunkaulansyövän esiasteet.
Jos alapääsi haisee, niin muista myös päivittäinen alapään pesu, esim. pari kertaa päivässä, ja tähänkin löytyy apteekista hajusteettomia pesuaineita, jos pelkkä vesi ei riitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse53727SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933619Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283370Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713342Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202186Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251768- 341535
- 321471
- 911403
- 151333