Parson russell

vin

hei!
olen jo pitkän aikaa unelmoinut omasta parsonista! :)
tiedän jo rodusta melko paljon....mutta jos sinä omistat parsonin,niin olisi kiva kuulla omakohtaisia kokemuksia siitä!!
omistan tällä hetkellä 3 vuotiaan cocktailin...ja olisi harkinnassa hankkia sille kaveri...(:

7

4859

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemusta on

      Olen kasvattanut ja hoitanut useita eri rotuja koiria elämäni useina vuosikymmeninä ja toista sellaista koiraa kun Parson-rotu, en ole tavannut koskaan. Jo pennusta lähtien se vaikutti, ettei sillä olisi "päätä", siis meno oli päätöntä. Ei malttia, virtaa oli sitä enemmän mitä enemmän koiran kanssa touhusi. Siitä voi sanoa, että se oli ihana vain nukkuessaan, tosi suloinen. Sitten tulivat lauman muut koirat kiimaan, tämä uros meni aivan sekaisin päästään. Ulkona vaan kyttäsi narttujen pissoja joita sitten himokkaasti nuoli, maailmassa ei ollut mitään muuta, mikään muu ei enään kiinnostanut. Kun tuli vieraita hyppi se vieraitten sukat rikki tai likaisilla tassuilla sotki ihmisten vaatteet. Sylissä sitä ei meinannut millään saada pidettyä jos jokin sitä kiinnosti, se lähti käsistä väkisin ja rikkoi mennessään kynsillään vaatteiden läpi ihon. Siis aivan kamalaa sen kanssa eläminen oli ja sitten se haukkuminen se oli vertaansa vailla...

      Ystäväni kertoi heillä olevan aina joskus Jack Russeli hoidossa, narttu, jota piti koko ajan leikittää. Heitellä jotakin palloa tms. koko ajan, koira ei antanut hetken rauhaa. Perhe oli aina hoitopäivien jälkeen ihan kuitti.

      • goat

        neuvo nro 1.

        Kouluta koirasi


    • Parsonin omistaja

      Edellinen kirjoittaja antoi äärimmäisen negatiivisen kuvan Parsoneista. Totta on että ne ovat älyttömän aktiivisia ja taipuvaisia riehumiseen mutta eivät taida olla ainoa rotu.

      Meillä on tällä hetkellä Parson pentu ja välillä palaa hihat oikein tosissaan mutta kyllä se käyttäytyäkin osaa. Toisaalta jos miettii meidän koiran emoa niin ei sen rauhallisempaa koiraa voisi olla. Uskon että kun pahin pentuvaihe on ohitettu niin meidänkin koira rauhoittuu.

      Mutta sen haluaisin vain sanoa että jos sulla on ollut joku cockeri niin Parson on sitten kyllä ihan eri koira. Sillä on luonnetta noin 50 kertaa enemmän joten sen ottaminen ei ole mikään helppo rasti vaan vaatii kärsivällisyyttä ja duunia paljon.

      Voin siis suositella mutta jos haluaa päästä vähemmällä niin älä ota!

      • vin

        kiitos vastauksista!! :)
        tiedän kyllä hyvin että parsonit ovat todella vilkkaita,ja tarvitsevat paljon aktiivisuutta,ym.
        kadulla kun olen nähnyt ihmisten taluttavan parsoneitaan,on se aika huvittava näky...parson kun kipittää iloisesti kahtasataa. :)
        ja niitten leikitkin ovat niin hullun hauskaa nähtävää...hyppimistä ja pomppimista joka suuntaan..heh.. :)
        itse omistan sekarotuisen...niin rauhallinen ja hellyydenkipeä...eli ihan eri maailmaa kuin parsonit!paitsi kun olimme koirapuistossa niin koirani leikki hirveästi kahden parsoninkaa,ja kivasti niillä meni.Eli kotona tämä tän hetkinen koirani on aivan toisenlainen kuin esim.ulkona koirien kanssa!! :)
        minulla on jo pitkään ollut haaveena hankkia parsoni...en edes tiedä että mistä juuri tämä parson on vain jämähtänyt lista ykköseksi minulle..(:
        vielä minä sellaisen hankin... :)


    • terri

      Itselläni on kaksi parsonia, joista toinen on vielä pentu. Vanhempi 2v narttu ei todellakaan tarvitse koko ajan leikitystä ja tekemistä. Se osaa kyllä kotona ollessaan rauhoittua. En tiedä, että onko todellakin monet russelit hirveitä sähliä, koska eläinhoitajakin ihmetteli rokotuksella käydessäni, että onko tämä aina näin rauhallinen. Vastasin, että kyllä se innostuu vieraista ym. ,mutta kyllä se alkuinnostuksen jälkeen nopeasti rauhoittuukin.

      Liikuntaa ja touhua ne ehkä vaativat montaa muuta rotua enemmän. Kehottaisin sinua lukemaan parsoneiden keskustelupalstaa ja kysellä sieltä ihmisiltä parsoneista enemmän. Nähdään siellä!

      http://keskustelu.parsonrussellinterrierit.net/

      http://parsonrussellinterrierit.net/index.phtml

      http://groups.msn.com/Parsonrussellinterrierit

    • Wilma

      Kannattaa ehdottomasti hankkia parsoni! Varsinkin, jos elämä meinaa käydä tylsäksi. Parsonista on niin paljon iloa, ettei voi kuvitellakaan!:)
      Käy katsomassa meidän Wilman kotisivuja:
      http://groups.msn.com/wilmanomakotisivu
      Sivuilta löytyy myös Wilman sisko Mysli.

    • Anonyymi

      Haluuks joku tehä kivoja asioita sängyssä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      5514
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      32
      4830
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      28
      2761
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2354
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2058
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2018
    7. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1657
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1601
    9. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      23
      1482
    10. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1456
    Aihe