Onko kukaan ollut Briza Beach Resort-hotellissa? :)
Minkälainen mahtoi olla?
Briza Beach Resort
3
889
Vastaukset
- Beach
En ole asunut ko. hotellissa, mutta kävin sitä "vakoilemassa" kun asuin tammikuussa viereisessä Emerald Beach Resortissa. Hotelli näytti päältä päin aivan siistiltä keskitason paikalta, pungaloveja ja pienehko allas-alue. Hotelli on aivan rannalla naapureinaan Emerald Beach ja Merlin Beach Resort. Ranta on Khao Lakin "ensimmäinen" ranta kun tullaan Phuketista päin. Kylän keskustaan on matkaa n. 5 km, taksilla pääsee. Rannalla on pitkin matkaa muutamia vaatimattomia rantabaareja, ranta itsessään on aivan kelvollinen, mutta selvästi kapeampi ja "luonnontilaisempi" kuin esim. Karon Beach. Toiset pitävat "luonnontilaisista" rannoista toiset eivät - makukysymys. Hotellin asiakaskunta vaikutti koostuvan etupäässä aikuisista pariskunnistä ja seurueista, monet saksankielisiä. Hotellin rantabaari oli illalla kiva ja rauhallinen: saattoi juoda drinksun ja kuunnella aaltojen kohinaa Andamaanien meressä, mitään discoja ei todellakaan ollut! Hotellien ravintoloitten lisäksi lähellä oli muutama pieni paikallinen ravintola ja lähellä lisäksi pari markettia "ostoskeskuksessa". Viidakkoalue alkaa aivan Brizan läheltä, viidakosta kuuluu kaikenlaisia luontoääniä yöllä ja päivällä - toiset pitää luontoäänistä, toiset ei. Suosittelisin Brizaa luonnosta kiinnostuneille pariskunnille, jotka haluavat rauhaa ja kohtuullisen majoituksen ilman luksusta. Lapsiperheille on varmaan parempiakin paikkoja. Vedessä voi olla iltapäivästä kipeästi polttavia meduusoja, niitä kannattaa varoa.
Kiitos kovasti (nopeasta) vastauksesta!
Me ollaankin kahdestaan reissuun lähdössä..Siinä mielessä vaikuttaa oikein hyvältä..
Onko sielläpäin helppo saada/löytää niitä kyytejä (taksi) sinne keskustaan..?
Ollaan ekaa kertaa menossa ja vähän keltanokkia :)- ja taksit
Kiraki kirjoitti:
Kiitos kovasti (nopeasta) vastauksesta!
Me ollaankin kahdestaan reissuun lähdössä..Siinä mielessä vaikuttaa oikein hyvältä..
Onko sielläpäin helppo saada/löytää niitä kyytejä (taksi) sinne keskustaan..?
Ollaan ekaa kertaa menossa ja vähän keltanokkia :)Takseja on hyvin saatavilla sekä päivällä että illalla läheisen "ostoskeskuksen" kulmalla. Ovat pääasiassa lavatakseja, matka kylän keskukseen maksaa n. 200 thb riipuen hieman siitä kuinka paljon jaksat tai viitsit tinkiä. Älä huolestu, aivan varmasti löydät aina taksin Thaimaassa - paremmin sanottuna he kyllä löytävät Sinut! Taksikuskit ovat pääsääntöisesti asiallisia kuten muutkin Khao Lakin ihmiset, hieman ujoja mutta ystävällisiä, vähemmän turisteihin tottuneita kuin Phuketin ihmiset. Englanninkielen taito on yleensä aika vajavaista, mutta hyvällä tahdolla, kekseliäisyydellä ja elekielellä kyllä varmasti pärjäätte. Laajentakaa "reviiriä" retkillä Similanilla tai luonnonpuistossa, paikallinen matkatoimisto on "ostoskeskuksessa" aivan vieressänne. Matkatoimistossa on myös pesula ja samassa yhteydessä baarikin jossa mukavat sisarukset (?) tekaisevat Sinulle ja kaverillesi raikkaat ja kauniit Mai Tai drinksut. Nyt meni jo hieman mainokseksi, mutta uskoisin, että pidätte paikasta. Taksilla pääsette joka paikkaan ympäristössä ja vaikka kauemmaksikin. Jos aiotte vuokrata taksin ja ajaa vaikka Phuketiin yhdensuuntainen matka on n. 1500 - 2000 thb riippuen tinkaustaidoista. Kyselkää ja vetailkaa hintoja, tingatkaa mutta muistakaa hymy! Mukavaa matkaa Sinulle ja kaverillesi!
Ps Khao Lakin kylän keskusta on aivan "kehittynyt" siellä on kauppoja ja baareja ja kaikkia palveluita mitä turisti tarvitsee.
No tyttöbaareja ei vielä näyttänyt olevan mutta niissä baareissä viihtyvä valitseekin varmasti jonkin toisen matkakohteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996154
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983065Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302892Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371091Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861049Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126991- 48784